Sztetek csak az ér valamit akinek dr. van a neve előtt?
Én PhD vagyok, de nem használom a doktori címemet (csak ha osztrákokat/németeket akarok vele riogatni). A személyimben sincs benne. Szerintem semmit nem ér a doktori cím, a foglalkozásdoktori meg még annyit se. Kórházban ijesztő lenne, ha az aneszteziológusnak nem lenne Dr. a névjegyén amikor éppen altatni készül. De egyébként ahogyan egyes jogászok stb. ripacskodnak a semmit sem érő foglalkozásdoktorijukkal, az megmosolyogtató.
Ami engem illet, én áttérnék a német rendszerre. Ott még az orvos sem Dr. amíg nem PhD-zett, az összes többi foglalkozásdoktori is tilos. Az orvosoknak van egy könnyített PhD, szóval végülis a legtöbb orvos Dr. De rajtuk kívül csak az Dr., aki PhD-zett is.
Az amerikaiak meg egyáltalán nem használják, az orvosok sem. Híres tudósok, professzorok sem.
“Ez nem olyan, mintha kicsit felsőbbrendű lenne, mint az akinek nincs?"
Nem. Ez csak egy jelölője annak, hogy olyan szakmát űz, amiben ez a szokás.
A Dr. esetében meg nem mintha kicsit felsőbbrendű az illető, hanem tudományos fokozattal rendelkező, magyarul szakmailag az is. Szaktekintély.
Magyarán emiatt a kisebbségi komplexusom miatt nem érdemes átalakítani az életvitelemet csak azért, hogy egy jogász, vagy egy kicsit egyszerűbb államtudományi szakot legyen energiám meg szabadidőm elvégezni?
Nekem meglepő ez, hogy ennyire kevés az érettségizettek aránya is. Én olyan 50%-ra saccoltam volna, habár nem néztem utána.
Meg amúgy inkább a közeg is kihozza belőlem ezt, 3 orvos haverom van, és 2 jogász ismerősöm is. Meg sokszor ha valahol kocsmába vagy egyéb helyen összetalálkozok emberekkel, és jogászokba is belefutok, kicsit összeszorul néha a gyomrom, hogy hogyan tűnhetnék kevésbé szerencsétlennek egy olyan valaki szemében, akinek titulus van a neve előtt. Kicsit olyan, mintha nem földi halandó lenne, meg mintha fel kellene érnem a szintükhöz.
Valahol emiatt is vágyok arra, motivál is valamilyen szinten, hogy csináljam, viszont azt a munkát, amivel ennek a megszerzése jár, elgondolkodtató, hogy akarom-e, meg érdemes-e, mert racionálisan annyi lemondással járna, meg időbeosztással, hogy én ezt már nem nagyon kívánom semmilyen szinten.
Még egyszer: a foglalkozásdoktori nem igazi doktori, csak egy historikusan ittragadt / lobbik által kierőszakolt maradvány.
Aki ezzel ripacskodik, azzal ne foglalkozz.
Az igazi doktori a PhD.
Röviden: természetesen nem.
Hosszabban: nagyon ingoványos talajra vezet az a gondolatmenet, hogy "ki mennyit ér". Ha csak szigorúan véve azt nézzük, hogy ki mennyi hasznot képes teremteni a társadalom számára - ami nem azonosítható az egyén értékével -, akkor is látható, hogy a szellemi teljesítmény ennek csak egy szelete. Társadalmi hasznot számtalan egyén módon is lehet teremteni (pl. fizikai munka, érzelmi támogatás, pozitív személyes példa mutatása nehéz helyzetekben, és lehetne folytatni a sort). Ha pedig leszűkítjük a kört a szellemi munkára, a tudományos kutatás - ahol egy karrierhez valóban szükséges a PhD fokozat - nem kizárólagos színtere a kreatív, intelligens problémamegoldásnak. A foglalkozásdoktori egy díszlet, és semmi nem indokolja, hogy jelentőséget tulajdonítsanak neki. Ha egy ember sikerességét próbáljuk megítélni (szándékosan nem az "értékét" írtam), akkor a doktori cím megléte vagy hiánya egy jelentéktelen részlete az összképnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!