Kommunikáció és média tudomány alapszak mennyire kell a nyelv?
Sok híres újságíró 4-5 vagy még több nyelven tárgyalóképes.
"Poliglott (több nyelven beszélő) személy volt. Beszélt nyelvei: magyar, latin, német, orosz, angol, szerb, horvát, bolgár, mongol, indonéz, francia, olasz, lengyel, román, spanyol, portugál, eszperantó, szlovák, ukrán, belorusz, szlovén"-írják a Magyar Televízió egy már elhunyt, régi külpolitikai műsorokban, tudósításokban igen gyakran szereplő riporeréről.
Hát olyan piacképes szak nem nagyon van. Humán területre akkor éri meg menni, ha vagy nem "klasszikus bölcsész" szakról van szó (pl. pszichológia, ahol van biosz és statisztika), vagy nagyon fontos a nyelvek ismerete (pl. nyelvi szakok, kommédia), de mindegyiknél kifejezetten nehéz kitűnni a sok végzett hallgató közül. Akkor már a kapcsolatok, plusz képzettségek, kompetenciák szoktak igazán számítani. Ebbe a nyelvtudás is beletartozhat.
Én pszichológián végeztem. A felvételinél nem volt kötelező az angol, de az MA diplomának már a feltétele volt két, minimum középszintű nyelvvizsga, amik közül az egyiknek angolnak kellett lennie (bár pont ma volt törvénymódosítás, úgyhogy fene tudja, hogy ez marad-e). De ez a gyakorlatban is fontos volt, mert őszintén nem tudom, hogy angoltudás nélkül volt-e, aki elvégezte ezt a szakot. Rengeteg szakirodalmat kellett olvasni, és a naprakészek közülük mind angolul voltak. És sok másik szakról hallom ugyananezt. Ha egy tudományterületen nagy szerepe van az új kutatásoknak, akkor elkerülhetetlen az angol, mert nemzetközi kutatócsoportok (ebbe a magyarok is beletartoznak) nagyon gyakran angolul publikálnak a saját nyelvük helyett.
De amúgy miért szeretnél minden áron bölcsész karra járni?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!