Elítélendő, ha pszichológus végzettséggel coachnak tanulnék inkább?
Végigjártam az egyetemet, PhD hallgató vagyok. Finom utalást kaptam rá, hogy ezzel a szintemmel nem vagyok kutatónak való (én viszont sajnos a rendszert nem szeretném támogatni főleg, úgyhogy örülök, ha végzek és elmehetek a városból is, pedig tanítani nagyon szeretek).
Tavaly óta gondolkodom, de nagyon nehezített a pálya így, hogy rengetegen végeznek. Szépen hangzott annak idején a klinikai pszichológia, de súlyos lelki megterheléssel járna nekem is, még annak ellenére is, hogy az egészségügyben jól fizetnek most már. Tanácsadóként viszont szinte lehetetlen elhelyezkedni. Magánpraxist nyitni nem olyan könnyű, főleg nem pályakezdőként. Rengeteg sorstársam dolgozik minimálbérért iskolapszichológusként, vagy szakértőiben... számomra ez az út elképzelhetetlen, elég jól tudok angolul, hogy elmehessek egy céghez is dolgozni.
Nekem szimpatikus a coaching módszere, főleg a háttértudásommal, ami alapján nem is lennék kókler, mert tudom a határaim, tudom, mi az, ami nem a coaching hatásköre, hanem klinikai szakembert igényel már.Úgy döntöttem, hogy még a PhD vége előtt elvégzek egy coach képzést, utána próbálom beadni az önéletrajzom több helyre is.
Végül is én ismerem a saját határaim, vágyaim, hogy nem tudnék minimálbèrért dolgozni, akkor sem, ha jól érezném magam iskolapszichológusként (már 2. Éve foglalkozom részmunkaidőben gyerekekkel nagyon alacsony összegért).
Úgyhogy nagyon sajnálom, amiért így döntöttem, de amíg az állam nem hajlandó semmit tenni, hogy javuljon a bérek helyzete, addig nem fogok tudni érdemben elhelyezkedni a szakmámban, és inkább a versenyszférát választom.
Sok átsírt éjszaka után jutottam erre a következtetésre, és úgy érzem saját példáimból okulva is tudnék mit tanítani másoknak, rávezetni őket a megoldásra, ha már az én kezem úgymond nem fogta senki.
Jelenleg önismeretre járok és igyekszem elég jóvá válni a szakmámhoz.
A Life coach mostanság nagyon trendi dolog, csak igazából az emberek nagy részének fogalma sincs, mire való és mikor érdemes egy life coach segítségét kérni.
Ha tudod az ügyfélkörödben ezt tisztázni, sikeres lehetsz, de a kérdés az, vállalkozó lennél vagy alkalmazott...
"Finom utalást kaptam rá, hogy ezzel a szintemmel nem vagyok kutatónak való"
Ez mit jelent?
Kérdező elég ramaty lelkiállapotban vagy… van pszichológusod / szupervízorod? Ilyen állapotban, főleg menekülés gyanánt, nem szabad hivatásról dönteni…
Ha tanácsadó pszichológus akarsz lenni, akkor először is ehhez illő személyiség kell (van?) és ehhez is vannak azt hiszem további képzések… szakpszichológusi képzés van ehhez? Sajnos az 5 éves egyetem nem készít fel erre…
Ha coach akarsz lenni, menj el dolgozni multihoz, húzz le 10-15 évet lehetőleg vezetői pozícióban, és akkor gondolkozz el ezen… mert a konkurencia általában kiöregedett / megcsömörlött menedzserekből áll..
Szóval visszatérve hülyeség, hogy ne lennél kutatásra alkalmas. Annyi kókler PhD-zik Magyarországon, olyan szánalmas “kutatásokkal” (Zrínyin, Testnevelési Egyetemen stb.) hogy ehhez képest atomvillanás vagy… én magam a hét bármely napján beülnék a ti doktori iskolátokba ledoktorálni, pedig nem vagyok pszichológus. Nem egy nagy atomtitok ez. Inkább azt tartom valószínűnek, hogy rossz/nincs témavezetőd, nem segít semmit, nem tudod, hogy mit csinálj. Elsősorban ne kapkodj!
Teljesen rendben van, ha inkább a coachinggal szeretnél foglalkozni. Lelkileg nagyon megterhelő a klinikai vonal, nem sokan bírják csinálni hosszú éveken át anélkül, hogy ki ne égnének. Szerintem nagyon jó, hogy az önismereted segítségével felismered a határaidat.
A doktori suliban pedig szerintem nem veled van a baj, hanem a tanáraiddal, akik a diákok lelkesedén élősködnek és kihasználják őket, hogy nekik kevesebb dolgot kelljen csinálniuk. Ha vannak jó tanáraid, akkor tudsz jól teljesíteni. És a jó tanár nem csak tanítani tud, hanem mentorálni, bíztatni is. Csak sajnos a felsőoktatásban is sok rossz tanárt lehet kifogni.
Sokan először elmennek HR irányba, akik a munkapszichológia/tanácsadással szeretnének foglalkozni, ott szerintem elég gyorsan találhatsz munkát, amiből aztán lépdelhetsz felfelé a karrieredben.
1 éve mentem el pszichológushoz, mert a hozzáállás a fiatal kutatók irányába kritikán aluli. Konkrétan volt olyan hét, amikor a pszichológusomat hívni sem tudtam, hogy nem tudok elmenni az alkalomra, mert telefonálni kimenni nem volt időm az egyetemen. Egyébként mentorálással is foglalkozom, gyerekekkel és egyetemistákkal is. A személyiségem megvan a tanácsadói vonalhoz, ebben megnyugtatott a pszichológusom.
A szervezetpszichológia szakképzést mindenképpen elvégezném, de előbb egy 1 éves coachingot (ehhez elég 4-5 év munkatapasztalat, nem kell hozzá speciáli munkahely sem, mint a pszichológiai szakképzésekhez), hátha nagyobb eséllyel vesznek fel. A fejvadászok nagyon sokat keresnek, de elképesztően stresszesnek érzem ezt a vonalat, legalábbis egy ismerősöm azt mondta, hogy ennél rosszabb része kevésbé akad a HR-nek. Inkább a már bent lévő dolgozókkal foglalkoznék később, persze ez nem azt jelenti, hogy nem kezdhetek bármilyen másik területen. Egy sima munkapszichológus hosszútávon viszont garantáltan nem keres annyit, mint egy coach. Magánpraxist 3-5 év gyakorlat után szerintem lehet már nyitni, de nyilván az én fókuszom a fiatalok, kamaszok, fiatalfelnőttek és a pályaorientáció lenne inkább,motiváció fejlesztés. Szerintem egy PhD képzés után bizalmat kelt az emberekben, hogy "ha a coach eljutott idáig, akkor biztosan ért a motivációhoz".
Pszichológusként számos akadályát tudom az ilyen karrierutaknak, jó páron én magam is keresztülmentem. Elképzelni sem tudjátok, mennyi embernek van szüksége a motiváció kialakításához, saját képességei feltérképezéséhez egy szakemberre. Főleg a tehetséggondozásban! Én ugyanis eltávolodtam a rajzolástól, a tehetségemtől, viszont nem adtam fel, és mai napig elsőszámú hobbim ez maradt. Olyan dolgok ezek, hogy nem lehet hiteles egy szakember, ha nem megy keresztül ezeken a dilemmákon. Pl: a sportpszichológus is hiteltelen, ha önmaga nem sportolt, nem járt versenyekre.
Úgyhogy szerintem ebben jó lennék, még akkor is, ha a szervezetekről jócskán van mit tanulnom, de ráérek bőven.
A kutatással egy baj van, hogy óriási szerencse kell ahhoz, hogy legyen pénz azt kutatni, amit szeretsz. Az én témám nem igazán pénztárcabarát, ha lehet így fogalmazni. A tehetségem hiányát pedig arra értem, hogy nem tudtam pályázatokat nyerni, amikben pénz is van. Nehéz a témavezetőmmel együtt dolgozni, ez tény. Ami ötlete van, az mindig logikátlan szerintem, mert ő felcseréli a munkafolyamatok sorrendjét. :D És ha nem az van, amit ő akar, akkor meg én vagyok a hibás... szóval nem rágom ezen magam többet.
"Sok átsírt éjszaka után jutottam erre a következtetésre..."
Pszichológusként éjszakákat átsírni azigen... és ilyen "szakemberek" próbálnak gyógyítani lelki nyomorékokat. Aztán amikor mennem kellett kötelező pszichológiai vizsgálatra még azt mondja nekem a pszichológus, hogy én vagyok az önimádó, nárcisztikus egoista csávó csak mert az őszintét mondtam, hogy sokkal intelligensebb és sikeresebb vagyok az átlagnál és már 27 éves koromban 2 fővárosi és 1 vidéki ingatlannal rendelkezem hála az óriási üzleti érzékemnek és a befektetéseimnek köszönhetően nem véletlenül vagyok saját magam példaképe én mindig komoly döntésekre alapoztam a tőkeáramlást nem holmi éjszakai siránkozásokra, nem véletlenül fejlődtem önmagamtól Bajezit herceg szintre. Ragyogó elmémnek köszönhetően sosem kellett se életviteli tanácsokat hallgatnom se kókler coachokhoz járnom mert én olyan szinten vagyok hogy én magam lehetnék a tananyag.
@9: Irónia egy ország, az irónok hazája :D
Kérdező, láttam én már pszichoterapeutát is, akinek coach végzettsége is volt, meg coachot is, aki látja érzelmét, hogy elvégezze a pszichoszakot is, szóval nem is értem a kérdést. Meg azért Bajezitnek igaza van, éjszakákat átsírni, miközben mások motiválásából akarsz élni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!