Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egy egyetemi docensnek szükség...

Egy egyetemi docensnek szüksége van a végzett PhD hallgatókra, hogy a professor kinevezést megkaphassa?

Figyelt kérdés
Nagyon gondolkodom a doktori iskolán, és van egy tanárnőm, akinél a szakdolgozatom írtam és egy elég jól sikerült TDK-t. Nála szívesen csinálnám. Nagyon megosztó, viszont én úgy éreztem, velem kedves volt, meg nagyon jól kijöttünk. Neki most két PhD hallgatója is van, akik már a vége felé járnak a tanulmányuknak, viszont kicsit tartok erre rákérdezni nála, mivel tavaly egy lányt elküldött, hogy azzal az indokkal, hogy nincs rá ideje. Azt persze nem tudom, pontosan mi és mi miatt volt, én a lánytól így tudom. Az oktató kb 10-15 éve habil. docens és tanszékvezető, szóval valószínűleg már közel lehet az előléptetéshez. Szerintetek hogy érdemes erre rákérdezni, egyáltalán számít, hogy kinek hány fokozatot szerzett PhD-sa van?

2022. júl. 11. 12:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Érdemes, de általában meg van határozva az egyetemen ki mennyit vállalhat. Nálunk a szakdogáknál is meg volt. Nem tudom nálatok ez, hogy van melyik egyetem. Nyílván ahhoz is kell igazodnia neki mennyi munkája van emellett, vagy őszinte volt-e a lány. Én megkérdezném, veszteni nem veszthetsz vele. Ha nem vállalja legalább tudod és előre tudsz tervezni, mit lépsz, de ha az utolsó pillanatban kapsz egy nem választ akkor nem biztos, hogy lesz időd átgondolva tervezni.
2022. júl. 11. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Írj a tanárnőnek egy rövid e-mailt, hogy PhD-val kapcsolatban szeretnél érdeklődni, és mikor tudnátok beszélni.


Mint hallgató, az ő ex-doktoranduszához igazából ne érts félre de semmi közöd nincs, ne spilázd túl.


Legrosszabb esetben azt mondja neked, hogy sajnos nincs több kapacitása, és elirányít egy kollégájához. Te pedig még akkor is ráérsz gondolkodni, hogy tényleg akarod-e.

2022. júl. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
Általában a hazai doktori iskolákról tudnod kell, hogy teljesen tipikusnak számít, hogy a beiratkozók kb. fele-kétharmada végül sosem jut fokozathoz. Nem azért, mert ne tudnának oly sokan minden vizsgát letenni és ne tudnák az abszolutóriumot megszerezni, hanem azért, mert a publikációs követelmények az egekben vannak (pl. elismert külföldi szaklapban elfogadott egyszerzős cikkek). Az egyetem beszedi a négy évre a tandíjat vagy az állami támogatást, s az abszolutórium megszerzése után abszolút nem fogja érdekelni, hogy végül sosem kapsz doktorit. Én tudok olyan egyetemről, az összes kar összes doktori iskolájába évente kb. 500 hallgatót felvesznek, s ehhez képest évente kb. 150-en jutnak fokozathoz. Ennek fényében erősen gondold meg, hogy rászánsz-e erre a rizikós projektre 4 évet.
2022. júl. 11. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos számít.
2022. júl. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
83%
Ugyan számít, mert a szakmai önéletrajzon jól mutat, de sikeres PhD hallgatók nélkül is simán lehet professzor valaki. A professzori pályázathoz ugyanis még az sem előfeltétel, hogy egyáltalán valaha is voltak a pályázónak doktoranduszai. Vannak olyan kisebb egyetemek Magyarországon, ahol csak néhány tudományterületen van, vagy pedig egyáltalán nincs doktori iskola. S egy ilyen helyen, egy szakmájában doktori iskola nélküli egyetemi oktató is professzorrá válhat, pusztán a kimagasló oktatói és kutatói tevékenysége alapján. Vannak is erre jócskán példák, például az egri egyetemen.
2022. júl. 25. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%
5: Apa, olvasd el a szabályokat, hülyeségeket írsz.
2022. aug. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

#6: Egyáltalán nem írok hülyeségeket, inkább te égeted magad a tudatlanságoddal. Nézd meg itt a törvényi szabályokat a professzori kinevezés felételeit illetően:


[link]


Ebben teljesen világosan le van írva, hogy csupán olyan magas szintű szakmai tevékenységgel kell bírni, amely alkalmassá teszi az illetőt doktori témavezetésre. Egyáltalán nem előfeltétel, hogy legyen az illetőnek doktorandusz hallgatókkal témavezetői tapasztalata.


De ha konkrét példát akarsz látni, keress rá mondjuk a 2016-ban egyetemi tanárrá kinevezett M Tóth Éva önéletrajzára, aki Egerben az egyetemen a Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézet vezetője. Láthatod, hogy a 2008-as doktorátusa óta csak Kaposvárott tanított Egeren kívül. Márpedig szakterületén doktori iskola sem Kaposvárott, sem Egerben nincsen, soha nem is volt. Egyszóval neki soha nem lehetett doktorandusz hallgatója.


Még egyszer mondom: ha csak PhD hallgatókkal lehetne valaki egyetemi tanár, akkor azok az egyetemi oktatók, akik olyan egyetemen tanítanak, ahol a szakterületükön nincsen doktori iskola, legfeljebb másodállás révén válhatnának professzorrá. Ezt nyilván a MAB sem akarja, ezért nincs is ilyen követelmény.

2022. aug. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!