Lennétek szívesek segíteni?
Holnap lesz kémiadolgozat, azonban kettő dolgot nem értek.
1) Mitől függ és hogyan lehet kiszámítani, hogy egy atom első,második,harmadik stb. héján hány elektron található?
2) Hogyan kell értelmezni, ha például az utasításban az áll hogy; "Keresd meg a harmadik főcsoport negyedik elemét!"?
(Lesz olyan feladat ahol a rendszámból, tehát a protonok számából ki kell számítani hogy például a harmadik héjon hány elektron található.)
Válaszaitokat, segítségeiteket nagyon köszönöm előre is!
Az első héjon 2 elektron fér el, a többin 8. A periódusszám (hányadik sorban van) azt mutatja meg, hogy hány héjat használ az elem. Vegyük például a kalciumot, ő a 4. periódusban van, tehát 4 héjon vannak neki az elektronok. Az első három héj tele van elektronnal, a negyedik héjon pedig annyi van neki, ahányadik főcsoportban (főoszlopban) van, vagyis 2, tehát így írható fel az elemtronszerkezete: 2-8-8-2.
A másodikat úgy kell értelmezni, hogy megkeresed a 3. főoszlopot, és fentről számolva megkeresed a negyedik elemet, ami a példában az indium.
A főcsoportok megtalálásában van egy kis kavarodás; az első két oszlop az első két főcsoport, a harmaik főcsoport pedig az az oszlop, amelyiknek a tetején a bór található (a kettőjük közti rész a mellékcsoportok), utána jobbra található a többi főcsoport, összesen 8 főcsoport található a periódusos rendszerben. A mellékcsoportokban -mondhatni- össze-vissza vannak az elektronok az atomban, azokat most azért nem tanuljátok.
#1,2
Nagyon köszönöm a válaszokat. Sokat segítettek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!