Orvosi után Phd-nak van értelme?
A PHD helyek száma véges, az ösztöndíjas helyeké pláne.
Egyébként vannak olyan egyetemek, ahol pl. előírás, hogy cum laude alatt nem vehetnek fel PHDzni.
A másik, ami még akadály lehet, a szimpátia, illetve a kapcsolatok, nem árt ha az adott tanszék oktatói ismernek, és jóban vagy velük, mert sokkal könnyebb bekerülni. Persze ez függ a helyektől is.
Sokan nem végzik el a PHD-t, így érdemes átgondolni, hogy mennyire akarod, mert tényleg csak idő és pénz pocsékolás tud lenni...
"Ha reális elképzelés egyáltalán megpróbálni (nem TDK-ztam, rossz jegyeim vannak, de részt vettem már kutatásban, komolyabb témából írtam a szakdolgozatom és valószínűleg cikk is lesz a dologból), akkor kutatói pálya."
Nem orvosin tanulok, de nálunk (mérnöki szak) ez nagyon necces lenne már a felvételinél is.
Alapvetően 4,0-ás átlagot el kell érni (nálunk ugye külön van az alap és a mesterképzés és csak utóbbi számít a PhD felvételinél, nem tudom hogy nálatok a 6 éves osztatlanon ez hogy működik), plusz fel kell mutatni az adott témában végzett legalább 1 év időtartamú kutatómunkát. Ezt komolyan ellenőrzik, nem bemondásra. A diploma (szakdolgozat+államvizsga) jegyére is van egy követelmény, arra számszerűen nem emlékszem.
Nem orvos vagyok, de van phd-m és szerintem:
1. Egy jó kutatással, azaz pár jó publikációval ellensúlyozni lehet a gyengébb jegyeket. Van egy általános szabály, hogy legalább jó (4) diploma átlag, de ugye ide csak a szigorlatok, szakdolgozat és záróvizsga számítanak be. (Tőlem külföldön az összes jegyemet bekérték, itthon nem tudom, hogy van.) De jó kutatás kell hozzá. Beadsz három jó publikációt, az máris sokat dob a jelentkezéseden.
2. Azt, hogy nem kell doktori, jobbára azok mondják, akiknek nincs. Kelleni persze nem kell, de amint kicsit előrébb akarsz lépni a karrieredben, mindig hátrányba lennél a PhD-sokkal szemben, akárki akármit mond. Egyetemen (is) akarsz oktatni? (Sok orvos oktat egyetemen a praxisa mellett!) Ha nincs doktorid, nem nagyon fogsz. Osztályvezető főorvos szeretnél lenni? Hát nem tudom, mi alapján válogatnak, de tutti jobb annak, akinek doktorija is van. Németországba mennél dolgozni? Az összes orvos PhD-zett. (Mivel ott nincs foglalkozásdoktori, ezért ha doktori címet szeretnének, doktorálniuk kell. Állítólag könnyített doktori, de mégiscsak PhD.) Rengeteg szituáció van, amikor a PhD ha nem is sorsdöntő, de legalábbis jó, ha van.
8
Van phd-m, hátrányban vagyok azokhoz képest, akik ahelyett a 4 év helyett szakmai tapasztalatot szereztek.
Nem kifejezetten bánom, de hatalmas anyagi és időbeli kiesés volt számomra és bár kutató akartam lenni, azért csináltam, összességében meglennék nélküle. Nem lenne semmi hátrányom kutatóként sem, ha nem vagy nem fiatalon csináltam volna. Jobban feküdt volna 40 évesen, az biztos. Az, aki velem végzett, már rég kiépítette magának a szakmai útját, rég van egy kiváló egzisztenciája, stb. Én "csak" egy elméleti ember vagyok a szakma számára, ami néha áldás, de rettenetesen megnehezíti az álláskeresést és a pénzkeresést is ezáltal.
Azért neked sincs megtiltva ám, hogy árnyaltabban lásd a dolgokat.
9. Mondtam, hogy nem vagyok orvos, nem tudom, hogy mekkora kiesést jelent, ha 4 éven keresztül nem orvosolsz hanem kutatsz. (De akkor ez azt is jelenti, hogy a német rendszer erősen jobb, mint a magyar, igaz? Mivel ott az összes orvosnak van PhD-je, és valahogy csak megoldják úgy, hogy nem esnek ki a szakmából? Még a háziorvos házaspárnak is van PhD-je, mind a kettőnek!)
Amit én látok, hogy több orvos ismerősöm is van, akik már befutott, nagyon sikeres orvosként (sőt kettő főorvos közöttük) küszködték össze magukat, hogy valahogy megcsinálják a PhD-t. Mind a ketten idősebb korban, 40 felett voltak képesek erre, hatalmas befektetéssel (az amúgy sikeres orvosi munkájuk mellett). Valamiért csak letették mind a ketten....
De az kétségtelen amit mondasz, hogy a PhD befektetés és minden szakmában visszaesés a karrieredben, ha nem akadémiai karrierben gondolkodsz. De szerintem az is megfontolandó, hogy később a PhD milyen előnyökhöz juttat (pl. amikor főorvosi, kórházigazgatói, egyetemi adjunktusi stb. állásokra pályázol, vagy külföldre mész dolgozni stb.). Nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!