Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mikor vezették be Magyarország...

Mikor vezették be Magyarországon a gagyi összevont gyengített érettségit, ahol a szakközepes meg a gimis érettségi ugyanaz lett? Ezzel megszűnt a magasabb követelményű elit, azaz gimnáziumi érettségi kategória.

Figyelt kérdés
Mikor vezették be Magyarországon a gagyi összevont gyengített érettségit, ahol a szakközepes meg a gimis érettségi ugyanaz lett? Ezzel megszűnt a magasabb követelményű elit, azaz gimnáziumi érettségi kategória.

#érettségi #fogyatékos #gyengített érettségi
2022. febr. 6. 12:15
1 2 3 4 5
 11/49 anonim ***** válasza:
100%
"Dehogynem. Más jellegű érettségi volt a gimnáziumi érettségi, ezért külön kategóriát jelentett." Igen az egyik bizonyítvány ha jól emlékszem barna színű volt a másik talán kék. De utána sem a munkahelyeken, sem sehol nem volt szabad megkülönböztetni. Az egyetemi felvételik esetén volt egy jelentős időszak (50-es évek végétől talán a 70-es évek legelejéig) pl. "előny" (nem hivatalosan de olvass visszaemlékezéseket) volt a szakközepes érettségi "mert munkás elvtárs jó elvtárs". De ha egy munkakör esetén érettségi volt a követelmény ott el kellett fogadni a szakközepes és gimnáziumi érettségit is. Mire a rendszerváltás eljött ez már annyira bevált gyakorlat volt, hogy már a 80-as évektől az egyetemi felvételin sem lehettt különbséget tenni a szakközepes és gimis érettségei között, tehát a papír ugyannyati ért. Hogy más tudás szint kellett hozzá az egy másik kérdés. De maga az érettségi "értéke" azonos volt.
2022. febr. 6. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/49 A kérdező kommentje:

"De utána sem a munkahelyeken, sem sehol nem volt szabad megkülönböztetni. "


Egyetemeken megkülönböztették. Másrészt a szakközépiskolások oktató anyaga nem volt alkalmas arra hogy egyetemen tanulj tovább, és felvételin sikeresen vegyél részt.. Elég ritka eset volt pár szakirányú továbbtanulás a szakközepeseknél. PL: ápolónő elment EÜ főiskolára, utána orvosira... stb. Vagy néhány közig szakközepet végzett ember közgazdász lehetett stb... De ez nem volt jellemző, inkább nagy ritkaság volt. Ezeknek az embereknek általában az érettségi utáni évben privát különórákat kellett vennie szaktanároktól, hogy elérjék a felvételi szóbeli vagy írásbeli vizsgához szükséges megkövetelt gimis szintet valahogyan.


Irodai munkára kicsi esélyed volt szakközepes sulival, mert előnyben részesítették a gimis érettségit, kivéve pár speciális foglalkozású irodát.

2022. febr. 6. 13:04
 13/49 anonim ***** válasza:
100%
Ezt hol olvastad? És honnan szedted? De most komolyan. Nagyszüleim egészen mást meséltek. Akik abban a korban éltek, dolgoztak, tanultak. Itt valami zavart látsz. Amit írsz az az 1970-es évek végére, 80-as évek elejére lehetett egy kis mértékben igaz. És ha meg tudod a választ miért vizsgáztatsz minket. És hogyan jönnek ide a kisebbségek?
2022. febr. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/49 A kérdező kommentje:

Ez kb. 2003-ig volt igaz, amíg be nem vezették az új lebutított rendszert, ahol rendes egyetemen megírt felvételi nélkül egy szaros érettségivel be lehet jutni egyetemre.


Gimnáziumba a jobb képességű gyermekek mentek, míg szakközépbe meg szakmunkásba a gyengébb képességű/tanulmányi eredményű gyerekek.

2022. febr. 6. 13:09
 15/49 A kérdező kommentje:

A szakközép csak egy jobb proletár képző volt a szakmunkáshoz képest mindig is.


Olvassad el a proli szó jelentését: [link]

2022. febr. 6. 13:11
 16/49 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól gondolom csak gimnáziumi érettségit sikerült szerezni annak idején, se szakmát, se diplomát, mostanra meg kitörölheti az érettségijével, és ezért van most a kisebbségi komplexus?
2022. febr. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/49 anonim ***** válasza:
100%

"míg szakközépbe meg szakmunkásba a gyengébb képességű/tanulmányi eredményű gyerekek." Vagy akinek nem volt lehetősége gimibe menni (mert pl. olyan volt a családi körülménye, hogy minnél előbb munkába kellett állnia). És nem egy és nem két szakközép volt ahol a ejutási küsszöbb magasabb volt mint egy átlag gimibe, és a felvételi arány is jobb volt.


"2003-ig volt igaz, amíg be nem vezették az új lebutított rendszert" Ez nem igaz. Egy nagyon rövid időszakot leszámítva ez nem volt igaz. A rendszerváltás körüli évekre nem volt igaz. Én 91-ben érettségeiztem, és felvételiztem. Nagyon pontosan emlékszem a szabályokra. Ha egyetemre akart menni valaki akkor az egyetemi felvételit (ami abból a tárgyból összevont érettségi-felvételi volt) egységes volt attól függetlenül, hogy valaki szakközépből vagy gimiből ült be megírni. Egyetlen eltérés volt az, hogy a szakközepes érettségi eredményt néhány feladatnál másképpen pontozták, de a felvételi szempontjából nem volt különbség. Akkor létezett egy "duplázás" nevű megoldás, de az abban az évben amikor én felvételiztem azt jelenette, hogyha a felvételin elért pont magasabb volt mint a "hozott pontszám" akkor a felvételin elért pontszámot duplázták. Összesen 120 pontot lehetett elérni, ebből 60 volt a hozott és 60 a felvételi (e utóbbi 4x15 pont, két tárgyból, tárgyanként 15-15 pont az írásbeli, és 15-15 pont a szóbeli, igen még volt nálubnk szóbeli felvételi! Aztán szép lassan az kikopott azt szakonként is meg lehetett szüntetni). A 60 vitt pont az a 3. és 4. év (ma 11. és 12. osztály) meghatározott tárgyaiból kapott évvégi jegy volt (talán a 4-es félévi jegy arra már nem emlékszem, ehhez kaptunk egy betétalpot amira a suli ráírta lebélyegezte stb.), Ez összesen 2x6 tantárgy volt (ebből 2 megegyezett a felvételi tárggyal, és 4 meg kötelező volt, de már nincs meg a betétlapom, nem emlékszem melyik tárgyak voltak). Ez a 90-es évek elején biztosan így ment, mert én két szakra is felvételiztem 3 év különbséggel. Ugyanaz volt az eljárás (miközben jártam az egyiket, felvettem egy másikat, de akkor újra kellett felvételezni!). Aztán szép lassan kikopott a szóbeli, aztán volt egy olyan időszak, hogy a hozott pontot is lehetett duplázni ha nem sikerült jól a felvételi és stb.

2022. febr. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/49 anonim ***** válasza:
100%

A rendszerváltás előtti szakközépiskolák (pláne ahol ötödéven még technikusi képzés is volt) reál tantárgyakban messze verték a gimnáziumok többségét. A szakirányú felsőoktatásban pedig a szakközépiskolákból jöttek sokkal nagyobb arányban jutottak el a diplomáig, és váltak kiváló szakemberré, mint a gimnáziumból szalajtottak. Persze ez egyfajta szakbarbársághoz is vezethetett egyes esetekben.

Egyébként a kérdezőnek fogalma sincs a témában, és már nem először fut neki ennek a kérdésnek...

2022. febr. 6. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/49 A kérdező kommentje:

Te ide jársz hazudni? Megvannak a neten 1990-től a gimis és szakközepes érettségi vizsgatételek és feladatok, vissza lehet keresni őket.



Két külön megkülönböztetett kategória volt a törvény alapján. Gimnáziumi érettségi, és szakközépiskolai érettségi bizonyítvány. A gimnázium főként egyetemen/főiskolán írandó felvételi vizsgára készített fel (az hogy egyesek ezzel nem éltek vagy nem tudtak élni az egy teljesen más kérdés)


A gimis érettséginek két szintje volt: Normál érettségi, és választott tantárgyból esetleges megyeszékhelyen megírt központi érettségi.


Utána meg mehettél megírni a az egyetemen/fősulin a felvételi vizsgádat.


A szakközepes érettségi egy proletároknak készített "érettségis" iskola volt, nem volt célja az egyetemi felvételi vizsga megírására való felkészítés.

Nem adott általános műveltséget, még földrajz fizika vagy kémia tantárgyak sem voltak, a nyelvoktatás nem vették komolyan, 1 idegen nyelvet oktattak , míg a gimiben 2 nyelvet. Rendes töri oktatás csak a magyar törire szorítkozott, az irodalom is csak a magyar irodalomra. Így tehát érettségi után felkészítő privát órák nélkül esélyük sem volt a felsőoktatásba bejutni.



Különbségek a gimis és szakközepes érettségi között:

Töriből nem voltak külföldi témák a szakközepes érettségin.

Irodalomból nem voltak külföldi témák a szakközepes érettségin.

Matekból a feladatgyűjteményből nem kaphattak bizonyos számozású nehezebb példákat a szakközepesek érettségire.

2022. febr. 6. 13:58
 20/49 Mojjo ***** válasza:
100%

@19: Te érettségiztél egyáltalán?

A központi totál nem azt jelentette, amit írsz. A központi azt jelentette, hogy elmentél megírni az egyetemi felvételit és annak az eredménye volt egyben az adott tárgyból az érettségi eredményed is.

2022. febr. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!