Bölcsészhallgatók! Hogyan kell hatékonyan könyvet olvasni, hogy azt később fel is tudjuk dolgozni?
Nagyon sokat kell olvasnom és ezekből az anyagokból általában kell is készíteni egy-egy prezentációt, beadandót vagy akár csak órán kell róla beszélni. Viszont olvasás után sokszor (pláne hosszabb terjedelmű szövegeknél, pl. egy 500 oldalas regény esetében) nem emlékszem semmire, hogy mi történt pontosan, ki kicsoda, milyen fontos jelenetek vannak stb., holott ugye ki kellene emelni konkrétumokat is, példákat, szövegrészleteket stb. Maximum az marad meg bennem, hogy nagy vonalakban mi a cselekmény és mi a jelentése, a lényege, a mondanivalója.
Nem tudom ezen hogyan lehetne segíteni, mi segíthetne jobban megérteni a szöveget, hogy jobban megmaradjon bennem, emlékezzek rá és később könnyebben fel tudjam dolgozni. Én eddig egyedül jegyzeteléssel próbálkoztam, hogy egy füzetbe irogattam magamnak a dolgokat olvasás közben, de hosszabb szövegeknél erre a legtöbbször nincs időm.
Van valami tippetek, bevált módszeretek?
Vannak azok a ragadós post-it cetlik, ha esetleg fejezetek vannak a könyvben, akkor fejezetenként ragassz egyet a könyvbe, és arra meg ráírsz kulcs szavakat.
Ha nem fejezetenként van, akkor felírod a szereplőket, meg a kulcs dolgokat x oldalanként. Azokat elolvasod, tuti eszedbe jutnak dolgok.
Köszönöm!
Igen, én is rá szoktam keresni előtte elemzésekre stb., így legalább tudom mire fókuszáljak olvasás közben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!