Valaki segítene, hogy mi is az az anyagi állandó (k) a kémiában? Nem igazán értem, hogy hogyan kell használni, mi az értéke és mit jelöl.
Megpróbálok adni egy átfogó képet a dologról. Ehhez vegyünk egy példa reakciót, legyen ez: A+B<==>C+D. A tömeghatás törvényének értelmében egy kémiai reakció sebessége a benne részt vevő (kiindulási) anyagok koncentrációjától függ, illetve jellemző rájuk egy anyagi minőségtől függő reakciósebességi állandó, ez utóbbi a kis k. Egyenlettel felírva ezeket, v-vel jelölve a reakciósebességet:
v(átalakulási)=k*[A]*[B]
v(visszaalakulási)=k(-1)*[C]*[D]
Megjegyzés: k és k(-1) az oda-és visszaalakulás reakciósebességi együtthatója, a szögletes zárójelek pedig itt az adott anyagok koncentrációját jelentik. Ez egy egyszerűsítés, mert valójában az anyagok aktivitása számítana, de ezt most az egyszerűség kedvéért elhanyagolom. Vegyük észre, hogy az átalakulás szempontjából a kiindulási anyagok az A és B vegyületek, visszaalakulásnál azonban a C és a D tekinthető kiindulási anyagnak.
A kémiai egyensúly definíciója szerint egyensúlyban az oda-és visszaalakulás sebessége megegyezik, ezért a két fenti egyenlet egyenlővé tehető:
v(át)=v(vissza), azaz:
k*[A]*[B]=k(-1)*[C]*[D]
Ezt átrendezve (végigosztjuk az egyenletet [A]-val, [B]-vel és k(-1)-gyel:
k/k(-1) = [C]*[D] / [A]*[B]
Látható hogy az így kapott egyenlet jobb oldala nem más, mint maga az egyensúlyi állandó, hiszen a termékek koncentrációi vannak osztva a kiindulási anyagok koncentrációival, ezt a törtet nevezzük nagy K-val jelölt egyensúlyi állandónak, tehát:
k/k(-1)=K
Tanulság, illetve válaszolva a kérdésedre: a K egyensúlyi állandó nem csak a résztvevő anyagok egyensúlybeli koncentrációival fejezhető ki, hanem az oda-és visszaalakulási reakció sebességi állandójának hányadosával is. A kis k tehát reakciósebességi állandó, és minél nagyobb az értéke, annál gyorsabban játszódik le az adott kémiai reakció. Ezeknek a kis k-knak az értéke reakciónként más és más, de minden reakciónak megvan a saját k értéke, ami állandó. Illetve pontosabban, k hőmérsékletfüggő, de ha a hőm. állandó akkor k is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!