Mennyire nézik le manapság az emberek azt, aki bölcsész PhD-val rendelkezik?
Aki "csak" bölcsész doktorit szerzett, azt manapság lenézik vagy inkább szorgalmasnak, okosnak tartják? Ha valakinek irodalomból/történelemből/nyelvészetből/filozófiából van doktori címe mert az alap-és mesterszak után ebből ment doktori iskolára és meg is védte a disszertációját, azt nem nézik annyiba mint aki ugyanezt biológiából, kémiából szerezte? Vagy az orvosokhoz, jogászokhoz, gyógyszerészekhez képest sokkal alacsonyabb rendűnek tartják őket? A pszichológia doktorinak milyen a megítélése?
Mégha bölcsész PhD-ról van is szó, azért odáig el kell jutni, általában 5 vagy 6 évet elvégezni (alap+mesterszakon) addig és arra megy rá a doktori, tudtommal 4 éves szóval 9-10 évet tanul az illető mire megkapja a doktori címet. Jó esetben pedig nem is a semmire veszik fel meg adnak neki fokozatot, hanem publikál, esetleg elnyer különböző ösztöndíjakat, több nyelven tud, akár tanít is. Mármint azok, akik nem buknak ki közben vagy nem hagyják félbe mert rájönnek a felénél, hogy inkább dolgoznának. Ilyen szempontból szerintem nem lenézendő a bölcsész PhD, de tudtommal a reál beállítottságú és kelendő foglalkozású embereket (orvos, mérnök, gyógyszerész esetleg biológus) gyakran többre értékelik.
Aki bármilyen területből PhD-t csinál, azt nem lehet lenézni.
Minimum alap, mester és a doktori iskola + disszertáció, de egyéb publikációk, kutatások és még oktatás is kell hozzá. Az egész csomag kb 10-11 év munkáját tükrözi, melyből majdnem a fele kutatással és oktatással telik. Aki ezt lenézi az nem tudom mit gondol.
Úgy látom, megoszlanak a vélemények. Szívesen fogadok további meglátásokat is.
Érdekelne még, hogy ilyen szempontból mi a helyzet a pszichológia PhD-val? Főleg azoknak lehet releváns a kérdésem, akik azt mondják, hogy egy irodalom, történelem vagy nyelvészet doktori nem egyenértékű a természettudományos vagy orvostudományi vagy egyéb PhD-val. A pszichológia tudtommal valójában sem a reál, sem a humán kategóriába nem sorolható be egyértelműen, illetve amennyire én ismerem a szak tantárgyait, ott vegyesen vannak reál és humán tárgyak. Debrecenben például a szak elején van szociológia, kultúrantropológia, biológia, számítástechnika, matematika, fejlődéslélektan, személyiséglélektan és még sok minden más. Emellett a pszichológia olyan terület, amivel elvileg munkát is lehet találni, hiszen pszichológus nem lehet valaki pszichológia diploma nélkül és nem is elég az alapszak elvégzése. Továbbá úgy tudom, hogy a pszichológiának is több területe van, egy pszichológus foglalkozhat gyerekekkel iskolában, felnőttekkel, dolgozhat klinikán is, lehet neuropszichológus, szóval sok minden. Gondolom azért annyiba mégse nézik őket mint egy orvost vagy természettudóst, ugyanakkor nem is egy tipikusan bölcsész szak. Én nem nézem le a bölcsészeket sem, de például akkor mi a helyzet a pszichológia PhD-val? Szerintem igen nehéz lehet odáig eljutni. Ti mit gondoltok?
#12-es
Tehát akkor a kultúra az smafu. Anélkül legfeljebb vér-hús-csont-miegymás halmazok vagyunk.
Miért nem lehet mindegyiket legalább elviekben elismerni egyenlőnek? Egy természettudományos és egy bölcsészdoktor is megdolgozik a PhD-ért. Elég csak elviekben, úgyis a természet-/orvos-/stb. tudományokat mindig jobban támogatják anyagilag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!