Más országokban is olyan pocsék az emberek helyesírása, mint Magyarországon?
Bárhol olvasom a magyar “internet népét”, akár blogokban, akár kommentekben, akár itt, egyszerűen kifolyik a szemem attól, hogy az emberek többsége nem tud írni egyetlen mondatot sem helyesírási hiba nélkül. Néhány ismerősömnél is látom, ha chaten beszélek velük, de még hírportálokon sem ritka az égbekiáltó hiba (nem a félregépelés). És nem az iskolázatlan emberekre gondolok, hanem akár a többdiplomás személyekre. Megjegyzem, nem én vagyok az, aki ezt számon kéri valakin, vagy beszól bárkinek is bárhol emiatt, szimplán csak elképedek rajta. Viszont ha valaki megjegyzi nekik, arra hivatkoznak, hogy ez nem egy diplomamunka, nem figyelnek a helyesírásra. Ezt hogy értik? Aki megtanul helyesen írni, az anélkül is tud, hogy külön odafigyelne rá, nem?
De a kérdés nem is erre irányul. Amit valójában kérdezni szeretnék, arra szerintem csak olyanok tudnak érdemben válaszolni, akik anyanyelvi szinten ismernek idegen nyelveket, vagy nem magyar az anyanyelvük. Globálisan ennyire nehéz megtanulni helyesen írni, vagy csak a magyaroknak nem megy?
(Nem szeretnék semmilyen írni tudó-írni nem tudó, buta-nem buta háborút elindítani a válaszok között, illetve nem is volt szándékomban minősíteni azokat, akik valamilyen okból nem tudnak helyesen írni. Szerintem nem ez határozza meg egy ember intelligenciáját.)
Nyilván mindenhol van ilyen is, olyan is,
és nyilván nálunk sem mindenkié pocsék.
Szóval ilyen szempontból sem vagyunk különleges nép, bocsi, ha kiábrándítalak. :-)
ráadásul nem is mindenhol van egyetlen, "hivatalos", szentírásszerű szabályzat, van, ahol többféle norma van (vagy egy sem).
"ha valaki megjegyzi nekik, arra hivatkoznak, hogy ez nem egy diplomamunka, nem figyelnek a helyesírásra. Ezt hogy értik?"
Úgy értik, hogy szituációtól függ, hogy mennyire kell odafigyelni a helyesírásra. Nagyon ritka az, amikor _kötelező_ helyesen írni, általában nem az. Az ember mérlegeli, hogy az adott helyzetben mennyire kell odafigyelnie... És persze a saját képességeit is számba veszi: hogy egyáltalán képes-e ő annyira helyesn írni, amennyire az adott helyzetben szeretne. És ha igen, mekkora fáradság lenne az neki. Aztán ha jobban kell helyesen írni, mint amennyire ő tud/akar, akkor valakivel átnézeti (pl. a celebek bizonyára gyakran korrektúráztatják az írásbeli nyilatkoztaikat, biztos, ami biztos).
És ha a "skála" másik végét nézzük: van rengeteg olyan szitu, amikor marhára nem számít a helyesírás, és hiába "tud ő, ha akar", lehet, hogy a hűtőre kirakott üzenetben nem fog precízkedni, hanem azt írja, hogy "Szia Apu!" Ugyanez a helyzet cseteléskor és hasonló helyzetekben. Van, aki azt mondja, hogy ő a Gyakorin sem fog extra energiákat fordítani erre. Sebaj, érezze jól magát, ez csak beszélgetés.
"Aki megtanul helyesen írni, az anélkül is tud, hogy külön odafigyelne rá, nem?"
Nem. (Már ha ez egyáltalán komoly kérdés volt.)
A franciáké pl. elképesztő.
Igaz, hogy nagyon bonyolult a nyelvtan, rengeteg betűt (főleg a szavak végén) nem ejtenek ki, az igéket és a mellékneveket húszféleképpen kell koordinálni stb., de ez nem mentség.
Egy itteni egyetem elvégzése után fordító lettem, kénytelen vagyok (amennyire tudok) helyesen írni, de a legtöbb ember - még a műveltebbje is - iszonyú hibákat követ el, még egy egyszerű levélben is.
És persze a telefon meg az internet csak tovább rontja a helyzetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!