Egy mozdonyvezetőnek mennyit kell tanulnia?
Mozdonyvezető szeretnék lenni, viszont nem tudom, hogy milyen irányba induljak el. Néhány dolgot tudok, viszont még vannak hiányosságok.
Körülbelül hány oldalnyi vasúti utasítást kell megtanulni?
Milyen műszaki szakma leghasznosabb?
Hallottam, hogy kitűnő látás kell ehhez. Ez egész pontosan mit jelent? Mi az a határ ami alatt már nem vesznek fel?
műszaki végzettség és műszaki dolgok iránti fogékonyság, érdeklődés előny.
a tanfolyamon sok dolgot kell megtanulni az utasításokon kívül is. elektrotechnika, motorok műödése, gépelemek, géptan, stb...... illetve a forgalmi utasításokat és a szolgálat ellátáshoz szükséges műszaki utasításokat is ismerni kell.
azzal hogy mozdonyvezető leszel nem ér véget a tanulás, ugyani minden egyes mozdonytípust és vasútvonalat amerre járni fogsz meg kell ismerni. illetve a forgalmi ismeretekről és a típus imeretezektől, vonalismeretekről 3 évente vizsgát kell tenni! (ha megbuksz nem vezethetsz míg át nem mész!)
euen kívül szinte naponta jönnek ki új utasítások, betartandó rendeletek stb. amit ismerni és alkalmazni kell!
orvosi: [link]
nem feltétlenül kell tökéletes látás, vannak olyan kollégák akik állandóan hordanak szemüveget, nem csak olvasáshoz!
a gőzöshöz kell az I. csoportos orvosi csak. a többi járműhöz elég a II. csoport (zárt vezetőállásos járművekre érvényes)
sokat kell tanulni és a munka ellátáshoz szükséges utasításokat gyakorlatilag szóról szóra kell tudni. Ezt a tudást folyamatosan frissen kell tartani.
De ha szereted csinálni, akkor ez nem okozhat gondot! Ha csupán munkaként, pénzkereseti lehetőségként csinálod akkor szenvedősebb lesz
minden utasítás 300 oldal környéke... kb 1000-1200 oldalnak kell fejben lenni.
Szia !
A leghasznosabb amit tehetsz, ha összebarátkozol fórumon vagy bármilyen vasúti témájú csoportban vasutasokkal és biztosan találsz olyan mozdonyvezetőt, aki szívesen elvisz megnézni hogy milyen is ez. Közben kérdezősködhetsz, nézelődsz...
Egyrészt lesz némi fogalmad az utasításokban leírtakról, illetve látni fogod hogy valóban mennyire érzed magad jól. Másrészt többet ér egy olyan ember mellett nézelődni, aki szereti is a vasutat mint egy olyan, akinek a nyakába sóztak egy tanulót és nincs sok kedve foglalkozni veled.
Érdemes beszerezni F1,F2 utasítást olvasgatni hogy szokjad a vasúti nyelvezetet. A forgalmi vizsga talán a lehúzósabb része, mivel eléggé bonyolult.
Némi műszaki érzék nem árt ehhez a munkához. Akár egy autószerelő vagy hasonló területen szerzett tapasztalat vagy érdeklődés nagy előny.
Minden képzésre a vasút iskoláz be,többnyire nem kívánságműsor alapján, hanem szükség szerint.
"a típusismeret és a vonalismeret miből áll?"
meg kell tanulni az adott vonal vagy járműtípushoz szükséges ismereteket. Ehhez van oktatási anyag is és mindkettőhöz van elmélet és gyakorlat. Tehát egy vonalon is végig kell menni ide-oda párszor - meg határozva, hogy mennyiszer, meg például hogy legyen sötétben is utad) illetve a mozdonyon is le kell utazni 30 órát gyakornokként.
Meg általában az elmélet is 30 óra.
"Hogyan kell ezekből vizsgázni?"
teszt. számítógépen.
"Illetve választható, hogy milyen gépre, vonalra szertnél menni, vagy megmondják, hogy mire kell ember?"
azt hogy hova szeretnél menni nem nagyon mondhatod meg. Ha mondjuk Budapest Nyugatihoz laksz közel és oda kerülsz mozdonyvezetőként akkor azt járod amit ők és azokkal a típusokkal. Flir.
Ha meg teszemazt Dombóvárra kerülsz akkor meg Azokat a vonalakat és típusokat. Szili, Flirt, Bz
Szentesen meg Uzsgyizni fog orrvérzésig.
Persze egy adott telephelyen belül ha van más típus is ami üzemel akkor lehet kérni. Meg telephelyek közti áthelyezés is lehet kérni, de nem baj ha nyomód az indok (költözés miatt :D) Csak úgy nem engednek át. Van rá példa, de ritka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!