Miért sértődnek meg néhányan azon, hogy büfészaknak nevezik azt, amit tanul?
Mert sérti a jövőképüket az adott szakkal kapcsolatban.
Én a saját szakomat is büfészaknak hívom.
Mondasz egy sértő jelzőt egy képzésre (legalábbis ne mondd azt, hogy a jóindulat mondatja veled azt, hogy "büfészak"), amiről tartalmilag nagy eséllyel semmit nem tudsz, és csodálkozol, hogy azok, akiknek ez fontos, sértésnek veszik? Vannak képzések, amik piaci szempontból aktuálisan kevésbé keresettek, tény. De ha valaki azt gondolja, hogy mások azért megy bölcsész- vagy társadalomtudományi képzésre, mert mindenáron bölcsész vagy társadalomtudósok akarnak lenni, az menthetetlenül szűk látókörű.
"Objektívan igaz, hogy egyes szakokon nem kell annyit(ha egyáltalány akármennyit) tanulni, mint a normális szakokon/ nem fognak olyat diplomát kapni, aminek értéke van."
Objektíven igaz? Nézd, én végzettségemet tekintve közgazdász vagyok. Ha valaki megkérdezi tőlem, mi a legnehezebb képzés, kérdés és gondolkodás nélkül azt mondom, hogy a bölcsész képzések. Egyszerűen azért, mert valószínűleg a második filozófia előadáson ugranék ki a harmadikról, mert egyrészt nem érdekel, másrészt annyira nem tud ráállni az agyam az ilyesmik tanulására, hogy valószínűleg 10 év alatt se szereznék diplomát. Tudom, te itt arra gondolsz, hogy nyilván a műszaki és természettudományos képzéseknél nincs nehezebb. Ez olyan szinten szubjektív, hogy szavak nincsenek rá. Van olyan mérnök ismerősöm, akit úgy készítettünk fel a BME-n mikro-makro vizsgára, hogy dékánin átcsússzon, miközben a műszaki tárgyakból alig volt 4-esnél rosszabb jegye. Most akkor melyik a nehezebb? Ne próbáljunk már meg úgy tenni, mintha ezt objektíven meg lehetne határozni és rangsorolni.
“ Általában igaz is, ha egy szakot büfészaknak hívnak. ”
Ezt honnan tudod? Tán mindegyiket elvégezted? :)
Egyébként az ember jellemzően az érdeklődési körének megfelelően választ szakot, olyat, amivel tervei vannak, és persze, hogy rossz érzés, ha valaki minősíti az álmaidat. Szerintem minden diploma érték, mert meg kell érte dolgozni. Teljesen mindegy, hogy valaki bölcsészként vagy mérnökként végzett, ha nem tudja magát eladni, és szakmailag nem képes fejlődni.
Egyébként ezek a “büfészakok” sokkal szélesebb látókörrel ruházzák fel az embert, több olyan dolgot tanulnak, amit az élet bármely területén hasznosíthatnak. Igen, jártam “büfészakra” is és gazdasági szakra is, úgyhogy tudom miről beszélek.
Jogosan sértődnek meg, mivel ritka primitív dolog leszólni más szakokat. Ha a magad fajtákra hallgat unokatesóm, akkor most nem keresne több, mint nettó fél millát. Az ő nyelvszakját is lebüfézték, hogy nem lesz jó semmilye.
Inkább egy tehetséges bölcsész legyen valaki, mint egy egyetemet végig bukdácsolt mérnök. Ha itthon nem is tud érvényesülni, külföldön még megvan az esély. Ellenben egy szar mérnök a kutyának nem kell. Főleg, ahol emberi életek múlnak a munkáján pl. építészmérnök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!