Hogyan működik a magyar oktatási rendszer?
Tizedikes vagyok, és most kezdtem utánanézni az egyetemeknek. Semmit sem értek a képzésekből, hogy mihez mi kell, mi a különbség az érettségi és a felvételi között...
Órák óta olvasok mindent a neten, de nem értek semmit, és senkit nem tudok megkérdezni, szóval ha valaki nagyjából össze tudná foglalni, mit kéne kezdenem a hátralevő életemmel országunkban, nagyon hálás lennék...
Nagyjából;
Meg kell nézni, hogy az adott karhoz milyen érettségiket lehet beszámíttatni, és azokból a tárgyakból nagyon készülni.
A felvételi azt jelenti, hogy bizonyos szakokon van külön felvételi eljárás is (például a híres-hírhedt Színművészeti Egyetem, ahol több „rosta” is van, amin át kell jutni).
Hivatalos információt a felvi.hu oldalon találsz (majd annak idején ott is kell jelentkezni), de az Eduline-on is találhatóak hasznos infók.
Azért az kemény, hogy tizedikes vagy, de nem tudod mi a különbség az érettségi meg a többi között, mindezt úgy hogy utána is néztél.
Szerintem hanyagold a felsőoktatást.
Az érettségit megírod 12. osztály végén, illetve amiből szeretnél és lehet, abból előrehozottan vizsgázol (ez ma már csak földrajz, informatika, idegen nyelvekre korlátozódott ha jól emlékszem)
A felvételi az már csak szimbolikus jelentéssel bír, mert az érettségin összeszedett pontok alapján kerülhetsz be felsőoktatásba (régen külön felvételi vizsga IS volt pl. matekból/töriből az érettségin felül).
Vannak olyan képzések melyekhez az érettségin kívül külön felvételi is kell (pl: katonai/rendőrihez pszichológiai és fizikai vizsgálat, bizonyos mérnöki képzésekre rajzból alkalmassági vizsga, művészetire pl. ének/festés/színészkedés, stb.) Azaz az ilyen képzésekhez az érettségi szükséges de még nem elégséges feltétel.
Az érettségi pontok az alábbiak szerint alakulnak a mostani rendszerben:az 5 kötelező tárgyból (magyar,matek,töri +1 idegen nyelv +1 természettudományi tárgy) az utolsó 2 évben szerzett év végi jegyek 4x-esének összegéből 200 pont, az intézmény által kért 2 tárgy érettségin teljesített %-aiból 200 pont (ezeket itt, [link] lehet megtalálni pár kattintás után (válaszd ki melyik intézmény melyik karának melyik képzése érdekel)) illetve egyéb címeken kapható (nyelvvizsga, OKTV helyezés, fogyatékosság, emelt érettségi, stb) 100 pontból.
Azaz összesen 500 pontot lehet szerezni.
Az egyetem meghatározza hány embert fognak felvenni(legyen ez a szám XYZ) az aktuális évben, majd a jelentkezetteket sorba rendezik a pontszámaik alapján és az XYZ. ember pontszáma lesz a ponthatár.
A felvi-n minden információ 100%-ban hiteles. A jelentkezést is itt kell leadni majd.
Tizedikes léted ellenére is bármi kérdésed lenne, tedd fel nyugodtan :)
Úgy működik, hogy bemagoltatnak veled egy csomó haszontalan fszságot, (hogy még véletlenül se maradjon időd semmi másra) és minél magasabb szinten tanulsz tovább, annál jobban kiképeznek a rendszer kiszolgálójának.
Tanulj jó szakmát, többre jutsz!
Felsőoktatásba csak akkor menj, ha 100%-ig biztos és elhivatott vagy valami iránt, amihez muszáj a diploma.
1. Az iskolában kérdezd meg az osztályfőnöködtől.
2. Olvasd el a felvi.hu-n, ott teljesen egyértelműen le ven írva minden.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!