Egyetemisták! Ti nagy terjedelmű anyagokat hangosan vagy magatokban tanultok? Mi a tanulási technikátok?
Nekem még általános iskolás koromban ragadt rám, hogy hangosan tanuljak legfőképpen a szüleim javaslatára így legalább azt is tudták ellenőrizni a konyhából, hogy tanulok-e vagy sem. :)
Viszont az egyetemen már úgy érzem, hogy nem annyira hatásos, főleg, hogy picit beszédhibás is vagyok így néha zavar is a saját hangom. De ha magamban olvasok, akkor pedig ellankad a figyelmem és ha nincs tökéletes csend, akkor nem is tudok koncentrálni. Ti hogyan szoktatok tanulni, mondjuk egy 6-10 oldalas anyagrészt milyen lépésekkel vesztek át és tanultok meg? Köszi a válaszokat.
Ha hangosan tanulsz, akkor 99% hogy rossz a tanulási technikád. Az egyetlen talán a jogász szak, ahol ez eredményre vezet. Máshol az anyagot megérteni, átlátni, rendszerben látni kell megtanulni, és csak a tényadatokat memorizálni.
Amit én csinálok, hogy kiemelő filccel kihúzom a lényeget de úgy, hogy a kiemelt részek ismét értelmes mondatokká álljanak össze. Ez egyszerre segíti a megértést és a memorizálást, mivel aktív alkotó munka.
Hatékony, de nagyon lassú módszer a jegyzetelés is.
Én arra már rájöttem, hogy totál felesleges jegyzetelnem, mert számomra csak időpocsékolás, nem segít a tananyag könnyebb elsajátításában. Nekem egyszerűbb, ha kihúzom a lényeget a könyvben, és bekezdésenként haladva elolvasom magamban, utána pedig visszamondom, amire emlékszem. Én visszamondásnál szoktam hangosan beszélni, mutogatni, mintha csak szóbeli vizsgán magyaráznék. Kérdéseket is fel szoktam tenni magamnak, ezzel is gyakorolok, milyen kérdések várhatóak majd a vizsgán.
Ami fontos, hogy ne legyenek fekete lyukak a témában. Tehát ha olyan kifejezés, amit nem értesz, akkor nézz utána Google segítségével. Ha van, akkor kiegészítésként nézz képeket, videókat az adott témáról.
Nekem a jegyzetelés jött be nagyon. Ha olvasni kell, akkor is készítek jegyzetet, akármilyen töltelék tantárgyról van szó. Az órai jegyzetet pedig átírom, mert előadásokon nagyon gyorsan mondják és csak csúnyán tudom leírni. Otthon ezeket átírom és kiegészítem, ha például ismeretlen szó van, akkor annak odaírom a jelentését, stb.
Ha pedig nyomtatott anyagom van, akkor kizárólag piros tollal aláhúzott részek maradnak meg (nem tudom miért pont piros 😂). Itt is jegyzetelek magamnak ha nem tudom egy szót, vagy mini folyamatábrát biggyesztek oda magamnak.
Illetve ha nagyon arra megy a téma, hogy definíciók kellenek, akkor tanulókártyákat csinálok. Néha szoktam mind-mapet is csinálni, ezt is hasznosnak tartom 🙂.
Amúgy nekem is az a problémám, hogy otthon teljes csendnek kell lenni, de a könyvtárban elviselem az alapzajt (könyvcsukás, székbehúzás, toll sistereg a papíron).
Az hogy neked milyen módszer válik be, ki kell kísérletezned. Nem egy egyszerű folyamat, de ha megtalálod, onnantól kezdve nagyon hatékony leszel 🙂.
Rengeteget kell írni, jegyzetelni, gyakorolni, különben pl a mindenféle kapcsolások nem maradnak meg az ember fejében.
F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!