Mi lehet annak az oka, hogy ennyi embernek rossz a szövegértése, a helyesírása?
Azt tapasztalom élőben és az interneten is, hogy a legtöbb ember nem tudja értelmezni, amit mondanak vagy leírnak neki. Nem tud helyesen írni, nem tud nyelvhelyességi hibák nélkül beszélni. Mi lehet ennek az oka?
Már alsóban tanítják azokat a tételeket, amik a legtöbbször problémát jelentenek. Úgy engedik tovább felsőbe a gyerekeket, hogy ezekkel tisztában kell lenniük, mégis felnőtt embereknek is beletörik a foga.
Nyilván nincs mindenkinek pénze főiskolára, egyetemre és puccos gimnáziumra, de furcsa, hogy a nagy többségnek az általános iskolában elvárt szinttel is gondjai akadnak.
Nem provokálni szeretnék, hanem valóban okokat keresni. Ha valakinek van egy teszem azt szociológiai magyarázata a jelenségre, az tökéletes lenne.
Az nem lehet ok, mert én sem olvasom sokat, mégis inkább jó a helyesírásom/szövegértésem, mint nem.
Maga a probléma többrétű;
-nem jól tanították alsóban sem
-szimplán nem megfelelőek a képességei
-olyan gyereket is ismerek, aki csakazértis rosszul ír (dacból)
-nem menő helyesen írni, sőt, egyenesen ciki (mert akkor már stréber vagy nyelvtannáci lesz az emberből)
-és akkor még az iskolázatlanságot nem is írtam.
Szóval nagy vonalakban ezek állnak a háttérben.
Köszönöm!
Érdekes módon ez a "csak azért is hibásan beszélek és írok" szindróma nem csak a tizenéveseknél, hanem az ő szüleiknek megfelelő korú felnőtteknél is megvan. Nem csak korosztályhóbort. Nekem mindenesetre érthetetlen, hogy a műveletlenséget miért tartja ekkora réteg menőnek.
Az oktatás minősége és a szociális háttér. Ez a kettő a legfőbb tényező. Utóbbi talán a legfontosabb.
Gondold el hogy egy alacsony iskolázottságú családban felnövő gyerek hogyan sajátítja el a nyelvet, és milyen gondolkodási sémája lesz ezáltal. Lesz-e bármilyen motivációja, hogy a közvetlen környezetében ő helyesen használja a nyelvet, ha többnyire senki sem használja helyesen? Egy olyan környezetben él ahol nem hangzanak el bonyolultabb kijelentések, így sajnos a nyelvi fejlődés elakad, stb. Így a funkcionális analfabétizmus sajnos újratermeli önmagát.
"a legtöbb ember nem tudja értelmezni, amit mondanak vagy leírnak neki. Nem tud helyesen írni, nem tud nyelvhelyességi hibák nélkül beszélni."
itt egészen különböző dolgok vannak összeöntve:
szövegértés, helyesírás, nyelvhelyesség
melyikről beszéljünk?
a nyelvhelyességi hibára mondanál példát? lehet, hogy nem jól értem.
"Már alsóban tanítják azokat a tételeket, amik a legtöbbször problémát jelentenek. Úgy engedik tovább felsőbe a gyerekeket, hogy ezekkel tisztában kell lenniük, mégis felnőtt embereknek is beletörik a foga."
ezt most a helyesírásra írtad ugye?
azt gondolnám, hogy beszélni már tudnak azok, akik iskolába mennek. (tévedek?) amit az iskolában nyelvtanként tanítanak, azok nem "újdonságok", nem iskolás korában kezdi el használni a nyelvtan által leírt szabályszerűségeket, az iskolában csupán rendszerezik, megtanulják, hogy mi micsoda, de ettől még nem fognak máshogy beszélni mint előtte. (persze máshogy fognak, de nem a nyelvtanórán tanultak hatására, hanem mert nőnek közben néhány évet, bővül a szókincsük, csiszolódik a stílusuk, komolyodik a tudásuk, változnak a szocilális képességek, viszonyok... a nyelvtan már "hozott anyag")
"Érdekes módon ez a "csak azért is hibásan beszélek és írok" szindróma nem csak a tizenéveseknél, hanem az ő szüleiknek megfelelő korú felnőtteknél is megvan."
az írást el tudom képzelni (kezdve a "hüjé"-től :-), de a "csak azért is hibás beszédre" mondanál példát?
"Gondold el hogy egy alacsony iskolázottságú családban felnövő gyerek hogyan sajátítja el a nyelvet, és milyen gondolkodási sémája lesz ezáltal. Lesz-e bármilyen motivációja, hogy a közvetlen környezetében ő helyesen használja a nyelvet, ha többnyire senki sem használja helyesen? Egy olyan környezetben él ahol nem hangzanak el bonyolultabb kijelentések"
na de hát neki ez az anyanyelve, ő így beszél! hogyhogy "nem helyes"? az is ugyanolyan része a nyelvnek, mint ahogy a Parlamentben beszélnek, vagy az Akadémián vagy a híradóban. ráadásul ezek jobbára meg is értik egymást (mármint most a magyar nyelvről beszélünk ugye), bár ha mégsem értenék meg, az sem jelentené, hogy nem ugyanazon a nyelven beszélnek.
lehet, hogy az általad kifogásolt nyelvváltozat nem művelt, nem kulturált, nem választékos, nem irodalmi stb. – de hogy ne lenne "helyes"? :-o
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!