A mávnál miért használnak katonai kifejezéseket, mint például parancskönyv, vezénylőtiszt?
Nem gondolom, hogy ezek alapvetően katonai kifejezések lennének.
Inkább onnan ered, hogy a MÁV mindig is bevallottan parancselvű, félkatonai szervezet volt. És ez valójában így is van rendjén.
A MÁV-nál hamar beléd nevelik, hogy a jelzés=parancs, nem azon múlik a végrehajtása, hogy épp tetszik-e neked vagy sem.
Amúgy 2011-2012-ig rangok is voltak a vasútnál, volt tiszti rang is, innen a vezénylőtiszt neve, besorolása. Ott nem kapott új nevet.
Én 2012-ben kezdtem mérnökként kerültem a vasútra. Én már nem kaptam besorolást, de a velem együtt kezdő iskolatársam más humános ügyintézőtől még megkapta, hogy "Mérnök főtiszt-fogalmazó" a rangja.
Mindig is félkatonai jellegű szervezet volt, mostanában kopik ki a dolog. Lásd a régi egyenruhákat. Amelyik képen nincs vonat, ott ha letakarnánk a sapkán a MÁV-emblémát, akkor a többség elsőre azt mondaná, hogy katonák vannak a képeken:
A többiek által írt dolgokon kívül: a forgalmisták a mai napig is le kell jelentkezni, ha pl. telefonálnak a felettesüknek: Kovács János forgalmi szolgálattevő tisztelettel jelentkezem.
A régi vasutasok nem munkába mennek, hanem azt mondják, megyek szolgálatba.
Még váll-lap is volt, minden szakszolgálatnak más színnel, itt a bal alsó sarokban:
A dolognak az a magyarázata, hogy pár évtizeddel ezelőttig csak a vasút volt képes nagy mennyiségű hadianyag és ember szállítására gyorsan. (Gyorsan: a más korabeli lehetőségekhez képest.) Ennél fogva, a vasút stratégiai kérdés volt, így nem is polgári cégként volt elkönyvelve.
sszameg, elrontottam a második linket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!