Az jogos, hogy sárosan a busz nem hajlandó elvinni valakit, és otthagyják az embert a semmi közepén?
Az írott szabályok szerint jogos.
Az íratlan szabályok (etika) szerint pofátlanság.
Illetve onnantól kezdve kétélű ez a dolog, hogy a sofőr fizetéséből vonnak le kemény összegeket, ha valaki emiatt felnyomja őket, illetve ha koszos lesz emiatt a busz.
Sajnos innentől kezdve mérlegelnie kell, hogy ugrik-e az a havi fűtésszámla esetleg, vagy felülkerekedik benne az emberség.
olvasd el az utazási feltételeket,
amennyiben annak nem felelsz meg kizárható vagy az utazásból.
Nyilván azzal hogy utazol automatikusan elfogadsz egy szerződést, a szerződő felek egyike vállalja az utaztatást A-ból B-be
a szerződő felek másika ennek megfelelően a rá vonatkozó részeket vállalja.
Márpedig bármilyen szerződésnek nem teszel eleget vagy megszeged azt akkor nincs szerződés, pontosabban ha te nem felelsz meg az utazási feltételeknek nem utazol.
A sofőr persze lehet jóindulatú és figyelmen kívül hagyhatja hogy nem felelsz meg a szerződési feltételeknek, de nem kötelessége.
Továbbá ha bármi kár vagy irreális mértékű szennyeződés keletkezik az utastérben arról neki jegyzőkönyvet kell készítenie, felelősségre vonás esetén a fizetéséből kitakaríttatják.
4-es: Jogilag természetesen igazad van, te adtad meg a legpontosabb választ a kérdésre, ebben a formában, ahogy ki lett írva. Az egyik legjobb haverom is jogász, na ő az egész világot ilyen jogi szemmel nézi.
Ő képes vizet sem inni PET-palackból tömegközlekedési eszközön, mert, hogy benne van az utazási feltételekben, hogy nem szabad, és pont ugyanígy fogalmaz, hogy ez egy szerződés, és ezzel ő megszegné. Márpedig a modern társadalom alapja a joguralom és a szerződések szentsége...
Szóval, azt hiszem nem jól fogalmaztam meg a kérdést, úgy kellette volna, hogy "Mennyire elfogadható emberileg, hogy ... ?"
"Márpedig a modern társadalom alapja a joguralom és a szerződések szentsége..."
NEM! Nagyon nagy hiba ezt gondolni. Ez a bürokratikus csinovnyik rendszerek alapja.
A modern, egészséges társadalom alapja a racionalitás és az, hogy emberként tekintsünk embertársainkra.
Szerintem árnyaltabb a kérdés jogi szempontból is. A lány esetében "vis major" van, míg a szolgáltató esetében van egy olyan kötelezettség is, miszerint nem szabad cserben hagyni, ill. veszélyeztetni valakit, márpedig éjjel egyedül egy lány hagyása veszélyhelyzetetés.
Másik oldalról valóban ott van a volán közlekedési szabályzata, amiben benne van az utazási feltételek között a tiszta ruházat. Ebben az esetben figyelembe kell venni a szabályalkotó célját: a busz legyen tiszta, ne veszélyeztesse a többi utastárs ruházatának tisztaságát.
Ilyenkor szerintem egyéni mérlegelés alapján köteles eljárni a sofőr, én a helyében felengedném a buszra azzal a megkötéssel, hogy végig állnia kell.
Amennyiben a sofőr nagyon szabályosan akar eljárni, és emellett azért mégis van benne egy kis emberség, akkor felhívja a diszpécsert, elmondja az esetet, és engedélyt kér arra, hogy ezzel a feltétellel felengedje az utast.
Tudtommal ilyesmi nem volt, így a sofőr volt a tahó, még csak nem is a Volán.
# 9
igen ám, a sofőr megtilthatta volna hogy leüljön, ja nem, nem tilthatta volna meg, ha útközben fékez egy nagyot és baleset történik az is az ő hibája, hivatalosan a buszokon nem lehet állni, főleg a távolságin, az más kérdés hogy sajnos sok esetben kell. :(
a diszpécsertől való engedélykérés viszont jogos, de akkor most nem a buszsofőrt hanem a diszpécsert szidnánk ha hasonlóképp dönt, nem lennénk előrébb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!