A nénik miért akkor mennek a piacra, mikor a gyerekek az iskolába?
Emlékszem, mikor általános iskolás voltam, a reggeli busz annyira zsúfolt volt, hogy az én megállom után már nem is engedett fel senkit felszállni a buszsofőr. Nem csak hogy ülő, de álló hely sem volt, és nem iskolásokkal volt tele, hanem vén szatyrokkal, akik pampogtak, hogy ne engedjen fel több embert a sofőr, meg milyen rossz nekik. Persze csak ők ültek.
A vissza felé út is megér egy misét, akkor már lett volna egy két szabad hely ha nagyon gyors vagy, DE a nénik két helyet foglaltak el. Egy nekik, egy pedig a táskájuknak.
Mikor menjenek? Piac reggel van, s nekik minden kétszer annyi időbe is telik.
Ha valaki megörgedett, már ne legyenek igényei?
Hát igen, ezek a nénik bizony mind alapból ilyen gonosznak és sosem sütnek lekváros buktát az unokáiknak. Csak ülnek a buszon és foglalják a helyet.
Szóval ma Magyarországon 65 év felett mindig, mindenkinek ingyenes a közösségi közlekedés. Ha pedig ez így van, a 65 év felettiek akkor utaznak, amikor csak akarnak. Márpedig idős korban bizony már nem alszik az ember annyit, de a meleget már rosszabbul bírja és bizony a pénztárcája sem olyan vastag, így fel, hogy lemarad a piacokon a jó ajánlatokról. De az orvoshoz is jobb előbb odaérni, mert ha későn megy, lehet nem is kerül sorra. Egyéni szinten optimalizálnak, mert nincsenek rákényszerítve arra, hogy ne így tegyenek. Ezért kellene munkanapokon délelőtt 9 előtt elvenni az ingyenes utazás lehetőségét.
Visszaútban pedig csak a kényelem a szempont: én 31 vagyok, de amíg van szabad hely, magam mellé pakolok le. Aztán ha kell a hely, elpakolok onnan. De van aki ezt nem várja meg és odakérdezkedik- akkor is elpakolok. Nyilván.
Még nyitva van, s még van némi hulladék, ami nem kellett senkinek.
Hatvan éves vagyok. És nem szenilis, s nem fiatalellenes.
Vagy lehet mégis hülyülök, mert semmi olyanra nem emlékszem a közlekedéssel kapcsolatban, ami a kérdést alátámasztaná.
Ez a "reggel 9 előtt ne legyen ingyen az utazás" talán nem is ördögtől való ötlet. Mondjuk tény, hogy elég sok érdek ütközik. A piac hagyományosan kora reggeltől délig tart, oda nem indulhatnak el 10-kor. Egyébként is: a friss zöldséget, gyümölcsöt, húst nem azért veszi, hogy kitegye az ablakba, abból még főzni is kellene valamit, lehetőleg aznap. Az "esztékába" is korán kell menni, mert mint írták is, amilyen jó állapotú a magyar egészségügy, vannak rendelések, ahol a fél 8 után érkezők aznap már nem kerülnek sorra. De ez már nem a közösségi közlekedés hibája.
Viszont azt is látni kell, hogy aki még emberi időben szeretne valahová odaérni, annak sokszor a reggeli "munkásbusszal" kell mennie a városba. A távolsági buszjáratok például - kevés kivételtől eltekintve - úgy működnek, hogy van a falvakból befelé egy busz, ami a délelőttös műszakot viszi be a városba fél 6-ra, ez megfordul, hozza haza az éjszakásokat 7-re, ismét vissza a városba háromnegyed 8-ra az iskolásokkal és az "irodistákkal", majd...
Majd lőn hosszú csend, sokszor csak a délután 2-es műszakos busz a következő lehetőség (bár néha még 10 óra körül van valami). De nem kell ehhez Isten háta mögötti, sárgabuszos vidék, sokszor még nagyvárosokban is úgy van, hogy egy-egy kevésbé kedvelt külterületen a negyed 8-as "iskolabusz" után valamikor fél 10 körül jön a következő.
Ilyen menetrend mellett jó, hogy az a nyugdíjas is a negyed 8-as buszon fog ülni, aki amúgy 9-re is mehetne orvoshoz vagy a piacra, mert egyszerűen ha nem megy be reggel 8-ra, akkor 11 előtt nem jut be a városba.
Ettől függetlenül örök vitatéma a fenti kérdés. Sajnos itthon a tömegközlekedést is sikerült szociális juttatásként felfogni, ez pedig a fent vázolt helyzettel jár: sokszor az is csúcsidőben buszozik, akinek más lehetősége is lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!