Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A mozgássérültek igénybe...

A mozgássérültek igénybe vehetik a tömegközlekedési eszközöket?

Figyelt kérdés
Tehát tolókocsival, rokkantkocsival lehet buszon utazni? Vagy ez hogy van, nem minden busz ilyen? És a többi közlekedési eszköz, pl vonat?

2013. szept. 23. 16:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Alacsony padlós járatakon lehet.
2013. szept. 23. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván igénybe vehetik, ezért hívják közösségi közlekedésnek. A mozgássérültek is a közösség tagjai.


Mostanában egyre több alacsonypadlós jármű közlekedik, ezeknél a sofőr kiszáll, kihajt egy rámpát ami az ajtó előtt alapesetben a padlóba simul, de amikor ki van hajtva akkor egy rámpát képez a járda és a busz padlója között. Ezen a tolókocsiban ülő személy fel tud menni a buszra, ha ez kész ott rögzíti magát (az ajtóval szemben van egy "öböl", ahol nincsenek székek, ott elfér rendesen), sofőr visszahajtja a rámpát és megy tovább a jármű. Leszállásnál ugyanígy, van külön göomb amivel jelezni tud a mozgássérült, akkor a sofőr tudni fogja, hogy a következőnél neki ismét segítenie kell. Vannak olyan buszok is, amiken egy emelőgépezet van, de ezek kevésbé elterejdtek, mert sokkal tovább tart a procedúra, mint kihajtani egy rámpát és kész.

Az ilyen alacsonjypadlós buszokat általában minden várodban a menetrendekben jelölik, hogy mikor közlekednek. Mert ugyebár a régi IK-280-asok lépcsői leküzdhetetlen akadályok egy kerekesszéknek.

Tehát a mozgássérült ember meg tudja nézni előre, hogy mondjuk 7:23-kor érkezik a megállóba egy alacsonypadlós busz, de a 7:35-ös már nem ilyen, ezért elmegy a 7:23-sal.


Vonaton is van egy külön emelőszerkezet, ami a peronról fel tudja tenni a kocsiba a kerekesszéket. Ennek az a hátránya, hogy a régebbi vagonokban nem fér el a szék, ezért csak a bicikliszállító kocsiba, a biciklikhez tudják feltenni. Télen ez elég kínos, mert ugye fűtés nem nagyon van.

Újfajta szerelvényekből, amik alacsonypadlósak, vagy legalábbis van alacsonypadlós részük (pl Siemens-Desiro motorvonat) a MÁV-nál még kevesebb van arányaiban, szóval a vonatközlekedést még jobban meg kell terveznie annak, aki kerekesszékkel utazik.

2013. szept. 23. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Természetesen, ez egy alapvető esélyegyenlőségi követelmény. Nem véletlen, hogy ma már csak akadálymentes járművek szerezhetők be és akadálymentesen kell kialakítani az infrastruktúrát is. Egy valami nem kötelező: üzemeltetni is azt. Így fordulhat elő, hogy hiába alacsonypadlós egy jármű, az utas el sem tud jutni a felszállás helyéig: pl. tervezett terelések esetén szinte sohasem akadálymentes a megálló. Vonatok esetén óriási probléma az állomási liftek működésképtelensége. összefoglalva tehát lehet is, meg nem is...
2013. szept. 23. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!