Van a vasúti személyszállításnak jövője még?
Van. A fővonalakon, ahol gyorsan, nagy kapacitással tudnak haladni a vonatok. Meg persze az elővárosi közlekedésben is.
Magyarországon nem építik le, hanem 4-5 emberrel járatják a vonatokat a mellékvonalakon, mikor azért az árért 2 busz is mehetne. Persze ezt nem lehet megjátszani, hogy bezárjuk, hiszen a vasút rengeteg embert foglakoztat és rengeteg család megélhetése függ a MÁV-tól.
Sajnos el fog jönni az idő, amikor végleg rájönnek, hogy ennek így nincs értelme.
Szeretem a vasutat, de mégis ez a véleményem, de nem vagyok vele egyedül. A közlek.mérnökök jelentős része így van ezzel.
Utolsó. Igazad van.
Vannak az államnak, önkormányzatnak kötelezően ellátandó feladatai. A közösségi közlekedés ilyen. Az demagóg szöveg, hogy muszáj fenntartani, mert Józsi bácsi azt mondja, hogy ugyanolyan Rába motor hajtja a BZ-t, mint az Ik 260-ast és nekik kell a vonat. Nem. Józsi bácsi ne mondja meg, hogy az állam vonattal, busszal, teljesen fűtött, klimatizált és baromi gyors riskával szállítja őt.
Az állam feladata az, hogy az embereknek a helyváltoztatáshoz szükséges környezetet megteremtse. Nem az, hogy napi 20 emberért vasútvonalakat tartson fenn, amikor az kiváltható egy sima kisbusszal is.
De miért lenne veszteséges? Neked az internet előfizetésed nyereséges?
Az hogy a MÁV speciel évekig veszteséges volt, az abból adódott, hogy az állam tulajdonosként utasította a saját cégét a veszteséges működésre, mivel az állam megrendelőként nem teljesen fizette ki a szolgáltatás ellenértékét.
Csak úgy halkan jegyezném meg, hogy a MÁV Csoport idén először üzemi szinten nyereséges volt :) és igenis van jövője a vasúti személyszállításnak, mivel az autó környezetszennyező, lassú és nem is gazdaságos. Fejleszteni persze kell :)
Apróság ugyan, de a Bz motorkocsikban már nem Rába D10 motor van, ezeket remotorizáció keretében MAN erőforrásra cserélték. Egyébként a mellékvonalakon is gazdaságosabb a vasúti közlekedés, ha a tényleges költségeket nézzük (kb. ugyanannyit fogyaszt egy Bz, mint egy busz, de háromszor annyi utast tud szállítani, és az energiafelhasználás is kedvezőbb a vasúton.
"kb. ugyanannyit fogyaszt egy Bz, mint egy busz, de háromszor annyi utast tud szállítani, "
Egy buszt viszont kb ötödannyiba kerül fenntartani meg üzemeltetni, mint egy Bz-t.
Ráadásul a busz a falvakban és a városban is bemegy a központba, a főutcán, főtéren áll meg, a vasútállomás/megálló meg sokszor kint van jó messze, a település szélén.
A vasúti pálya, a bizt.ber, a forgalmi szolgálattevők, a jegykezelők, az állomások karbantartása, fűtése stb. ezek olyan mértékben emelik meg a költséget, hogy abból akár a mellékvonalakon autóval is vihetnéd az utasokat.
A vasútnak ot van létjogosultsága, ahol van kihasználtság. Ezek pedig a fővonalak, forgalmasabb mellékvonalak, elővárosi vasútak.
Az, hogy 3-5 emberért megy a BZ az nonszensz.
Az emberek is olyan buták, már bocsánat. Sírnak a vonatért, miközben a volán, szép, új buszon szállítaná őket, a faluból, sűrűbb követéssel és gyorsabban. Mert az nem vasút, hogy döcögünk 30-40-el és egy gyorsabb kerékpáros is lehagy minket.
De nem kell félni a mellékvonalak bezárásától, mert nem lesz még egy olyan politikai erő, aki bele mer vágni. Én luxusnak érzem, hogy addig meddig pl. mi BKV-sok vért izzadunk a 3-as metró életben tartásához, milliárdokat költ az állam olyan mellékvonalakra, ahol még a jármű leközlekedtetése is veszteséges, ha a pályát és egyéb dolgokat nem számolom, csak az üzemanyagot.
Néhány szó a mellékvonalak tényleges költségeiről: az ilyen vonalak nagy részén csak a két végállomáson van szolgálat, a vonal többi állomásán (ha van) vagy távvezérlést alkalmaznak, vagy a rugós váltók miatt személyzet nélkül is lebonyolítható a kereszt. A két szélső állomás pedig az esetek 99%-ában egy-egy fővonali állomás, amit ígyis-úgyis nyitva kell tartani. Tehát így a vonali szolgálat költsége 0. A következő tétel a pályafenntartás. Ennek a tényleges költsége személyszállító vonatok közlekedése esetén minimális, hálózati szinten nézve csak néhány %-a a teljes fenntartási költségnek (mivel ha megy napi 5-6 vonatpár Bz-vel, szinte egyáltalán nem kopik a pálya, ellenben ha óránként jár sok kocsis nehéz tehervonat [fővonalak] hamarabb elhasználódnak a sinek). Tehát a pályafenntartás költsége minimális, összemérhető a Volán társaságok által használt közutak fenntartási költségével (kátyúzások, ...). A harmadik tétel az üzemanyag: egy Bz motor és egy busz fogyasztása szinte megegyezik, így itt nincs különbség.
Összefoglalva a valós költségeket nézve teljesen megegyezik a busz és a vonat közlekedtetésének ára. És akkor nézzük, milyen előnyökkel jár a vasúti közlekedés:
- nagyobb kapacitás (Bzmot után mellékkocsik, amit ugye busznál nem lehet megcsinálni)
- többféle szolgáltatás (pl.: kerékpárszállítás)
- ideális esetben nagyobb sebesség (vasúton mellékvonalon 60-80, a főutakon ennél kevesebb)
- kiszámíthatóbb menetrend (a vonat nem kerül dugóba)
- távolról érkezőknek könnyebb átszállás (könnyebb az állomáson másik vonatra átszállni, mint megkeresni a buszpályaudvart. És aki távolról érkezik, az általában vonattal jön)
- környezetvédelem (mivel a vasúton alacsonyabb a gördülési ellenállás, ezért kevesebb energia szüksges a jármű mozgatásához, vagyis a környezetet kevésbé szennyezi)
És ami hátránya a vasútnak:
- esetenként rossz vonalvezetés (messze a település központjától az állomás/megállóhely)
- esetenként rossz menetren.
Előbbi nyomvonal korrekcióval könnyen módosítható, utóbbi pedig csak szervezés kérdése. A magyar mellékvonalak 90%-án egy jobb, kínálati menetrend bevezetésével, és néhány településnél nyomvonal korrekcióval sokat lehetne javítani :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!