Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A Volánbusz mióta vezette be...

A Volánbusz mióta vezette be a 4 jegyű régió/távolsági járatszámok használatát? Ez mennyire hasznos az utasok szempontjából?

Figyelt kérdés

Mint például: 1010 (Budapest-Salgótarján)


Csak kíváncsiságból kérdezem, mert az egykori közlekedési központok, illetve a volt megyei volánok még egyáltalán nem használták.



2023. ápr. 7. 19:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Arra a részére tudok válaszolni, hogy mennyire hasznos az utasok szempontjából. Szerintem az átlag utasnak nem sokat segít, de ennek az az oka, hogy átlag utas Sehallselát Dömötör, csak megy mint a birka, azt se nézi, hogy mire száll fel, aztán csodálkozik, hogy másfelé kanyarodik a járata, mint szokott, vagy nem áll meg egy megállóban - ugye azért, mert nem is "a járatára" szállt fel.

A kicsit is figyelmesebb utasoknak szerintem viszont kifejezetten hasznos, például azért, hogy az egyszerre érkező járatokat jobban meg tudják különböztetni. Nyilván nem fogja mindenki ismerni az egész országban a járatszámokat, de a saját útvonala által érintett néhányat simán megjegyzi az ember, és jobban el tud igazodni.

2023. ápr. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Régen is (ha a több mint 10 év annak számít) használták, csak akkor nem írták ki a kijelzőkre, de menetrendekben, közleményekben szerepelt a könnyebb azonosítás érdekében. Például Sopronban is van több olyan vonal ami részben helyijáratként közlekedik (tehát helyi logikájú számozása van 32, 33),de van 4 jegyű száma is (7242 ill. 7205).

Ezeket újabban úgy írják ki, hogy nagyban van a 7242, mellette a viszonylatnál van zárójelben a 32.

De ezek amúgy nem is járat, hanem csak vonal/viszonylat számok. Helyi jártoknál is te kiírva csak pár karaktert látsz, de az OBU-n a sofőrnek írja a teljes járatszámot például egy soproni 12-es busznál SO12/22. Vonatoknál is te látod, hogy Z70, de az csak a viszonylatot jelöli, illetve a megállási rendet (20:08-kor induló pl. 2348-as számú zónázó vonat)

2023. ápr. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem segítség , plusz egy támpont, különösen egyszerre érkező járatok esetén . És hivatkozni is könnyebb rá.
2023. ápr. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Hatalmas segítség. Különösen akkor, ha A és B település között megy egy gyorsjárat, illetve egy, ami mindenhol megáll. Használatos a gyorsjárat kiírás, de még ez is jelenthet több lehetőséget bizonyos helyzetekben, így viszont a járatszám egyértelművé tesz mindent.

A kijelzőkön egyébként országos szinten körülbelül azóta van feltüntetve, mióta a Volánbusz átvette az egész országban a közlekedést, előtte inkább csak a háromjegyű számok voltak feltüntetve.

2023. ápr. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a mélyreható válaszokat, mindenkinek ment a zöld pipa!:) Szívesen várok további válaszokra.
2023. ápr. 10. 02:17
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy #4 is írja, azóta használják a kijelzőkön, táblákon is, amióta a Volánbusz az országos szolgáltató (vagyis 2019. október 1-jétől), azonban még mostanában is előfordul olyan busz, amin nincs kiírva.
2023. ápr. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#2 válaszolónak:


Esztergomban nem olyan régen vezették be az egyszerre helyi és helyközi járatokat, amelyek ráadásul a helyi járatok szám helyett betűvel vannak ellátva. Érdekes módon az A jelzésű busz Kertváros vasútállomásnál átszerel B-re, ami az A járat ellentétes irányában megy, azután meg elölről kezdi.(mindkettő hurokjárat) A többi C,D stb. az mind helyközi járatok helyi jelzései. A Volánbusz történetében először létezik ilyen betűjelzéses járat.

2023. nov. 28. 19:29
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A menetrendkönyvben már az 1930-as években is négyjegyű számmal különböztették meg az egyes menetrendi mezőket (autóbusz-vonalakat).


A betűjelzések alkalmazása sem teljesen újdonság, egyes városokban a hatvanas években nem számozott, hanem betűjeles járatok voltak.

Később évtizedekig a különleges díjszabással közlekedő helyijáratokat jelölték számok helyett betűkkel.

márc. 4. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!