Jogosítvány meghosszabbításához kötelező a laborvizsgálat?
A házi orvosod megmondja mit kell csinálni és akkor az lesz a mérvadó.
AZt hogy más orvos máshogy csinálja semmit nem jelent.
Logikusan átgondolva, nem kellene a nem hivatásos/civil sofőröknek orvoshoz járni jogsihosszabbítás miatt. Csak emiatt nem kellene. Aki egészséges, annak miért kell?
Pl. a szív- és érrendszeri, valamint idegrendszeri betegségekkel, illetve az alvási zavarokkal küzdők és az előbbi betegségekkel kezeltek rendszeresen járnak orvoshoz, esetükben csak szakorvos hosszabbíthat. Vagyis a háziorvosok is tudnak a betegségükről. Ugyanígy tudnak az alkoholistákról és drogfüggőkről. Az epilepsziásokról is tudnak. Aki baleset v. más okból megvakul, arról is tudnak, de látászavarral is orvos hoz megy mindenki a saját érdekében. Ilyenkor, ha szükséges, az orvos rákérdezhetne a jogosítványra, amennyiben korlátozná a szembeteget a járművezetésben.
Akinek munkaeszköze a járművezetés, azoknak meghatározott időközönként nyilván kellene, ezért a neve: pályaalkalmassági vizsgálat (PÁV)
Van olyan ország, ahol csak a vizsgához kell, később nem. Németországban is ez a rendszer, ha jól tudom. Felnőtt ember, aki felelős tetteiért a járművezető. Ha olyan betegsége van, ami miatt nem alkalmas a vezetésre, dönthet úgy, hogy nem vezet tovább, de úgy is, hogy kockáztat.
A folytatás meg olyan lesz, mint az autópályán 130 felett. Mehet 240-nel, de ha baj van, duplán kiporolják a hátsóját.
Ha valaki úgy ül kocsiba, hogy tud arról, hogy epilepsziás, ha rohama miatt baleset lesz, sokkal keményebb lesz a bünti.
De a kérdés nem ez.
A kérdésre:
a laborlelet egy pillanatnyi helyzetet mutat, ami az idő múlásával okafogyottá válik. A több hónapos lelet már ebbe a kategóriába tartozik.
A háziorvosok a betegük ismeretében végeznek vizsgálatokat és kérnek laborleletet. 50 év alatt tízévente kell a jogsit orvosilag újraérvényesíttetni, 50-60 éves kor között 5 évente, 60-70 éveseknél 3 évente, és 70 év fölött 2 évente.
A laborleletből elsősorban a májrendellenességre kíváncsiak, ebből általában az orvos következtet az alkoholfogyasztás mértékére. Persze ez nem mindig jelenti az alkoholizmust, absztinensek esetében is mutathat a vérkép májrendellenességet, ha pl. az illető valamikor fertőző májgyulladáson esett át.
Ezek után megismétlem: felesleges ez az időközi orvosi ellenőrzés, hiszen aki nem egészséges, az a betegségével felkeresi háziorvosát, gyógyszeres kezelést kap, állandó kapcsolatban van a háziorvosával, aki pontosan tudja, melyek a gépjárművezetést kizáró betegségek, vagy maga a kapott gyógyszer hatása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!