Gyorshajtásért megbüntettek 10000 Ft-ra, hol lehet megnézni a képet?
Én is már láttam 3-4 alkalommal, hogy kint áll a traffi, eldöngetnek mellette 60-nal, mert a neten olvasták, hogy csak 68-tól büntetnek. Majd csodálkoznak, amikor 100 méterrel később kiszedi a rendőr őket és megírja a 10 ezres helyszíni bírságot.
Tény, hogy nem túl gyakori, de ettől még létezik. A kérdező is valószínűleg egy ilyenbe futott bele.
Attól, hogy nyomkodjátok a pirost, még van.
Többször láttam az Örstől kifelé, az Árkád után állni a trafit, s pár száz méterre tőle a templomnál állt a másik kocsi, s ott állította meg a rendőr a gyorshajtókat.
A Keresztúri úton is több alkalommal láttam ilyent.
10: Tehát állt kint a rendőr a traffival vagy az autóban és tőle nem messze szedték ki az embereket? Mert ez pont Bp-n nagyon életszerűtlen, hiszen ha meglátja a gyorshajtó a traffit rögtön le tud kanyarodni, meg eleve elég nehezen kivitelezhető, túl sok az autó, hely is alig van félreállítani.
Vagy csak hátulról rávillogtak és félreállt? Mert olyat én is láttam, de az sima igazoltatás.
Sok adat hiányzik a válaszhoz; nem véletlen, hogy több tipp is van a válaszokban.
Például:
• A feladó, bírságmegállapító?
• Milyen számlaszámra kell befizetni?
• Közigazgatási bírság?
┌ Egyrészt, célszerű megvizsgálni, hogy valóban a rendőrségtől jött-e, nehogy valamilyen csalás révén, valakinek a számlájára fizess. Ugyanis, ilyen túllépésnél nem szokás bírságot kiküldeni, ez kitűnik a korábbi válaszokból is. Persze, ez legfeljebb kétségeket ébreszt, de nem kizárt. Küldtek már bírságot 1 km/h-s túllépésért is: [link]
1) Ki a feladó, bírságmegállapító?
1) a)Vas Megyei Rendőr-főkapitányság, Közigazgatási Hatósági Szolgálat, 9701 Szombathely, Külső-Söptei út, Pf. 53.?
1) b) Vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság, Közigazgatási Hatósági Szolgálat, 4807 Vásárosnamény, Jókai út 15.?
1) c) Vagy, valamilyen más rendőrkapitányság?
2) Milyen számlaszámra kell befizetni?
1) a) és 1) b) esetén 10032000-01040463-00000000 a számlaszám, ha ez, akkor biztos, hogy oda kérik a pénzt.
1) c) esetén sok lehet, nem gyűjtögetem ki; nem is biztos, hogy neten fellelhetők a számlaszámok. ┘
┌ Másrészt,
3) Ilyen kisösszegű közigazgatási bírság nem szabható ki. Ezen belül, sebességtúllépésért a legkisebb összege 30-ezer Ft.
Ebből az következik, hogy nemigen közigazgatási bírság, nem az objektív felelősség körébe tartozik. Azért vezették be az objektív felelősséget közigazgatási bírságeljárással, mert előtte sokan visszaéltek a kimentési lehetőséggel; azt állították, hogy hozzátartozójuk vezetett, akivel kapcsolatban megtagadhatják a tanúvallomást, ha őt szabálysértéssel vádolnák.*¹ Így aztán, senki sem fizetett: az üzembentartó azt válaszolta, hogy nem ő vezetett, azt pedig nem adta meg, hogy ki.
4) 100 km/h-ig megengedett legnagyobb sebesség esetén, ha valaki több mint 15 km/h-val túllépi a megengedett értéket, akkor már objektív felelősség körébe tartozó szabálysértés, közigazgatási eljárást von maga után. Az üzembentartó csak közhiteles irattal mentheti ki magát, ami tanúsítja, hogy a jármű a szabálysértés előtt kikerült a birtokából (lopást bejelentő jegyzőkönyv, előírt adatokat tartalmazó kölcsönvételi szerződés, vállalkozásoknál menetlevél).*²
90+15 = 105, a 106 ettől több.
De!
5) A mérőeszközök nem abszolút pontosak. Van rá előírás, hogy milyen tűréshatáron belül tekinthetők hitelesnek. *³
Mivel a mozgó járművekben használt mérőeszközök nem alkalmasak a zártrendszerű, adott időn belül történő beavatkozás nélküli adattovábbításra, azoknál csak megállítással bírságolnak; persze, megmutatják a felvételt, dehát nem ilyen alapján bírságoltak.
Álló mérőeszköznél ebben a tartományban ±3 km/h a megengedett tűréshatár. A sebességed olyan határközeli, hogy már a +2 km/h méréshatárú eszköz is 106-nak méri a 104 km/h-t, így nem közigazgatási bírság, nem objektív felelősség körébe tartozó sebességért büntethetnének.
Mivel lehet, hogy a használt mérőeszköz +3 km/h-t mér, a mérési értékből – biztos, hogy ne legyen így büntetve, aki nem haladt tényleg legalább 106 km/h-val – 3 km/h-t levonnak a mért sebességből. Sőt! Mivel 100 km/h fölött ±3% a megengedett tűréshatár, 106 km/h érték mérésénél 3,18 km/h-t kell levonni.
Viszont, így nem esel a közigazgatási bírság kötelezően megállapított pénzösszegének tartományába (30-ezer Ft), a lehetséges, 5-ezertől 50-ezer Ft-ig terjedő bírságon belül*⁴ 10-ezret állapítottak meg. És, mivel nemigen közigazgatási eljárás, így fotót sem érhetsz el az interneten. A bírságolási szöveget valószínűleg nem kellően (vagy egyáltalán nem) alakították ehhez a helyzethez.
6) Csak megjegyzem, hogy a 10-ezer Ft nagyon baráti összeg. Ahhoz képest, hogy igencsak súroltad a 30-ezres kötelező mértéket (ha a műszer éppen olyan volt, ami pontos, vagy pláne mínuszos tűréshatárú) akkor valójában el is érted, meg is haladtad. Ha éppen -3 km/h tűréshatárú eszközzel mértek, akkor a tényleges sebességed 109 km/h volt, az ilyen műszer azt méri 106 km/h-nak. És ugye 105 km/h fölött 30-ezer a kötelező „divat”.
Ha érdekel a dolog, a bírságkivetésen biztosan van telefonszám, ott érdeklődhetsz.
7) Azért nem szoktak ilyen esetekben bírságot kiküldeni, mert eleve 3 km/h-val, vagy 100 km/h megengedett sebesség felett 3%-kal magasabbra állítják az alsó határt, és akkor nem is készül felvétel azokról, akinél a 3 km/h, vagy 3% levonása után kiderülne, hogy nem tartoznak a közigazgatási bírság hatály alá, nincs objektív felelősségük.
*¹ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről; 60. §
*² 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről; 1. melléklet, 2. sorszám
*³ │HE 62/7-2011 hitelesítési előírás│közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezések│radaros járműsebesség-mérők│
*³ │HE 62/6-2014 hitelesítési előírás│közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezések│lézeres járműsebesség-mérők│
*⁴ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről; 99. § (2)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!