Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hátsó ködlámpát esőben,...

Hátsó ködlámpát esőben, kifejezetten rossz látási körülmények között lehet használni?

Figyelt kérdés

Részletesebben balesetmegelőzés céljából, esőben, hóban kifejezetten rossz látási körülmények között, esetleg műszaki okból elakadt jármű megjelölésére, baleset helyszínének megjelölésére, autósok figyelmének felhívására úton történt balesetre, ilyenekre lehet használni?

Mondjuk engem főként az érdekel, hogy jeges, nagyon csúszós úton, esőben vagy viharban Budán hegyekben lehet e használni, jár e érte büntetés?

Nyílván ködfényszorót nem használom mert az egyértelműen felesleges és vakít, de hátúl kicsivel erősebb csak vagy ugyanolyan erős mint a féklámpa. Nem vakít, viszont lehet megtévesztő, ezzel előidézhetek balesetet, de más esetben meg ezzel előzhetek meg példáúl este viharban nagyon rossz látási viszonyok között a Normafa környékén.

Vélemények?



#eső #jég #ködlámpa #hegy #láthatóság #Buda #jeges út #ködfényszoró #hátós lámpa #féklápmpa
2018. nov. 17. 17:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

KRESZ:

"Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják."


A Valóság:

Ha tényleg nagyon sűrű köd/eső/hóesés van és nincs mögötted senki, akkor benyomod. Amint látsz valakit a tükörben lekapcsolod, hogy ne vakítson.

Erre való a ködzárófény és semmi másra.

2018. nov. 17. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A ködfényszóró és a hátsó helyzetjelző ködlámpa nem ugyanaz :) Egyik sem felesleges, nem véletlenül szerelték fel vele a kocsit! Alapjában ködös időjárásra találták ki, azonban nem csak a köd idézhet elő ahhoz hasonló rossz látási viszonyt...


Az elsővel jobban lehet látni és látszódni, a hátsóval csak látszódni lehet jobban.



Ködfényszóró (első ködlámpa): bármikor amennyiben korlátozottak a látási viszonyok, használata nem kötelező, csak ajánlott, azonban bekapcsolható az alábbi esetekben; köd, eső, havazás, porfelhő, füst. Álló járművön tilos használni!



Feladata: a tompított fényszóró kisegítő fényforrásai, melyek nappal, korlátozott látási viszonyok mellett elősegítik a mi pozíciónk gyorsabb észrevételét, továbbá éjszaka korlátozott látási viszonyok mellett elősegítik a mi pozíciónk gyorsabb észrevételén túl, az úttest pontosabb megvilágítását, segítve ezzel a biztonságos úttartást.



Hátsó helyzetjelző ködlámpa (ködzárófény): üzemeltetésére ugyanaz vonatkozik, mint az első esetében annyi kitétellel, hogy a korlátozott látási viszonyt előidéző jelenség (köd, eső, havazás, porfelhő, füst) 50 méter közelébe, vagy az alá csökkenti a látótávolságot! Ha valaki mögénk ér (és tartósan ott is marad), városba értünk, vagy megszűnt a jelenség, ami indokolttá tette a használatát, kapcsoljuk ki! Használjuk bátran, amikor indokolt és szükséges, de semmiképpen sem felelőtlenül és meggondolatlanul.



Feladata: a hátsó helyzetjelzők kisegítő fényforrása(i), mely korlátozott látási viszonyok mellett elősegíti messzebbről, a mi pozíciónk gyorsabb észrevételét, megelőzve ezzel egy esetleges ráfutásos balesetet.


Összefoglalva indokolt esetben biztos hogy nem fog érte a rendőr megbüntetni csak az indokolatlan vagy a rossz használat miatt.

2018. nov. 17. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
77%
A ködfényszórót kizárólag sűrű ködben kapcsolhatod fel, de semmiképp sem azért, hogy valamilyen helyszínt megjelölj vele. A mögötted haladó a piros fényből nem fogja észrevenni, hogy áll-e az autó, amikor közelebb ér, akkor pedig már vakítani fogja és ezért veszi észre későn, hogy az út közepén áll. Elakadáskor, balesetkor ezért kell kitenni az elakadásjelzőt, nem pedig a ködlámpát.
2018. nov. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nálam csak egyedül a hátsó ködlámpát nem lehet bekapcsolni, az elsőket sem a tompított fényszóró nélkül.
2018. nov. 19. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nálam az első ködfényszoró jelenleg ki van szerelve szóval azt nem tudom hogy működik viszont a hátsót csak a tompított fényszoró felkapcsolásával tudom bekapcsolni. Ha visszakapcsolok helyzetjelzőre az ki is kapcsolja a hátsó ködlámpát. A ködfényszoró szerintem ugyanígy működik, viszont az külön kapcsolható mindkettő, nem muszály egyszerre a hátsó ködlámpát és az első ködfényszorót is működtetni.
2018. nov. 20. 07:49
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A jogszabály azt írja elő hogy az első és a hátsó ködlámpa külön kapcsolhatónak kell lennie, azonban vannak egyes típusok például peugeot, ahol a hátsó kapcsolása alá van rendelve az elsőnek. Rövidebben szólva nem lehet a hátsót csak az első bekapcsolása után használni.
2018. nov. 20. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nálam külön kapcsolható. Bal oldalt van egy kis kapcsoló ami egy gomb alatta egy pici OFF gombbal, ha a fényszoró fel van kapcsolva akkor azzal kapcsolom a hátsó ködlámpát és az alatta lévő OFF-al kapcsolom ki vagy kikapcsol magától ha lekapcsolom a fényszorót. A kormány túloldalán alúl meg van egy sima benyomós gomb amivel az első ködfényszorót kapcsolom illetve ha benyomom mégegyszer akkor lekapcsolom. Szóval külön működtethetőek.
2018. nov. 21. 08:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!