Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi a különbség az (el) haladás...

Mi a különbség az (el) haladás, a közlekedés, a kikerülés és az előzés definíciói között?

Figyelt kérdés

Helyesbítsetek ki ha nem jól gondolom.

A haladás(elhaladás), a közlekedés egymás szinonímája.

Pontos meghatározást nem tudok.

Talán annyi különbséget tudok tenni, hogy a haladásnál passzívan veszel részt a közlekedésben, míg a sima közlekedés jelentheti a pirosnál, forgalmi okból történő megállást.


A kikerülésnél egy álló jármű mellett HALADOK el (vagy közlekedem ki XD).


Az előzésnél MOZGÓ jármű mellett HALADOK el.


Higgyétek el, ez nem szőrszál hasogatás.

Nagyon fontos tudni ezeket a különbségeket ÉRTENI mert például a párhuzamos közlekedés szabályainál nagyon furfangosan fogalmaznak a tankönyvekben.



2016. nov. 8. 02:39
 1/7 anonim ***** válasza:

Pedig pontosan a párhuzamos közlekedés esetében nyer értelmet az (el)haladás, (tovább)haladás, amikor mindkét jármű forgalomban van, de külön sávban közlekedik.

Elhaladhat a másik sávban közlekedő mellett, ami sem előzésnek, sem kikerülésnek nem minődül.


KRESZ:

43. § Magatartás a gyalogosokkal szemben

...

(3) A kijelölt gyalogosátkelőhely előtt megálló vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti.

...

Az előzés, a kikerülés két konkrét közlekedési manőver, a haladásra mondhatjuk, hogy a közlekedés szinonimája, de az mégis furcsán hangzanak, ha elközlekedni, tovább közlekedni kifejezéseket használnának a szabálygyűjteményben.

2016. nov. 8. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

egyébként nem kérdezel hülyeséget, más se nagyon van ezzel tisztában. én magam elég régóta rohammentőn vagyok, a nap 10 órájában biztos szirénázok a városban, és hidd el, én is megakadok olykor pár kérdésen, mondjuk lehet h ez a kékfény átka is, h nem figyel az ember annyira, de szóval a párhuzamos közlekedés fogalmai közel sem annyira egyértelműen értelmezhetők.

eddigi legjobb poén az volt, mikor egy kollégám azon tanakodott, ha ő most az út mellett avagy még az úton rajta haladó gyalogost kerül ki, azzal most előz vagy tényleg csak kikerüli, és akkor ez csak egy végletes kiinduló pont, de lehet cifrázni, ha magán az úton, de a sávon kívül avagy már belül kerékpárral halad az illető vagy csak kerékpárt tol, ugyanez motorra vagy lerobbant gépkocsira is, amelyik csak vészvillogóval 5 km/h-val halad, és kerülgeti az egész sor (na itt a záróvonal is izgalmas kérdés sok helyzetben).


na majd írd le mire jutottál, megvallom, én már jó ideje nem is követem a változásokat, úgyhogy nem akarok neked hülyeségeket válaszolni. belefáradtam, a fő szempont: baleset ne legyen :-)

2016. nov. 8. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"Talán annyi különbséget tudok tenni, hogy a haladásnál passzívan veszel részt a közlekedésben, míg a sima közlekedés jelentheti a pirosnál, forgalmi okból történő megállást. "


Ez csak nekem érthetetlen?

:)


Az előzés és az elhaladás közötti különbséget a KRESZ III. mellékletében egész érthetően leírják:

"Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek."


Tehát amikor a párhuzamos közlekedésre alkalmas úton SÁVVÁLTÁS NÉLKÜL elhaladsz a másik sávban lassabban haladó mellett, akkor az nem előzés, hanem elhaladás. Előzéskor sávváltás is történik, kivéve az egy nyomon haladó jármű előzésekor ha a sávban elférsz mellette.


Kikerülés ugyanaz,mint az előzés, de akkor álló jármű mellett haladsz el irányváltással. Pl. az autóbusz öbölben álló jármű mellett a forgalmi sávban egyenesen elhaladás nem kikerülés.


A közlekedés pedig az elindulástól a - nem forgalmi okból történő - megállásig tartó folyamatok összessége.

2016. nov. 8. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

- Az (el)haladás a legtágabb fogalom, azt fejezi ki, hogy egy jármű elmegy egy másik tárgy mellett, ez a tárgy haladhat szembe, a járművel egyirányba, de állhat is.

Tehát a mozgást, mint fizikai történést fogja meg, a többi tárgyhoz képest.

tehát a kikerülés, az előzés, a két egyirányban haladó sávban az elhaladás, a szembejövő melletti elhaladás, ezek mind-mind elhaladások.


- A közlekedés szerintem inkább jogi értelemben vett mozgás. Igénybe veszi a sávokat, meg is állhat forgalmi okokból, stb. Tehát nem feltétlenül van eközben fizikailag sebessége a járműnek, míg az elhaladásnál kell legyen sebessége.

Ez a legmegfoghatatlanabb a 4 közül.


- Az előzés definíciója egy az egyben benne van a kreszben:

"Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek."


- a kikerülésre azt írja:

"Az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű vagy ott levő egyéb akadály melletti elhaladásra (kikerülés) a 34. § (1)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezéseket [előzésre vonatkozó szabályok] kell - értelemszerűen - alkalmazni."

Tehát a kikerülés, álló jármű vagy egyéb akadály melletti elhaladást jelent.

2016. nov. 8. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Elhaladás - egy 2x2 sávos úton te elhaladsz egy másik autó mellett, aki a másik sávban van.

Kikerülés - valamilyen akadály (parkoló autó, busz vagy bármilyen más álló helyzetben lévő dolog) kikerülése, megelőzése.

Előzés - mikor egy mozgásban lévő járművet megelőzöl, nagyobb sebességgel.


A közlekedésnek ezekhez semmi köze sincs, az egy nagy összefoglaló szó, ami a helyváltoztatást jelenti (kocsi, busz, vonat vagy bármi által)

2016. nov. 8. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

oké de még akkor itt a járműt hogyan definiálnátok?

ha tolja vki a talicskát az úton?

és ha rá is ül vki és másik tolja?

és ha maga ül rá és ő hajtja, mert 3 kerekű a talicska?

2016. nov. 8. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

nem kell definiálnunk a járművet, a kresz megteszi helyettünk:

"

a) Jármű: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is. A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekes szék és a gépi meghajtású kerekes szék - ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska - azonban nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek."

2016. nov. 8. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!