Gyalogosnak elsőbbsége van a kereszteződésnél ebben az esetben, ha nincs zebra?
Jelenet: gyalogos folytatja az útját a járdán, de jön egy utca, ahol autós forgalom van, de nincs zebrája. A gyalogosnak ez esetben a főútról, ami a járdával párhuzamosan van elsőbbsége van, mert kanyarodna az autó, de azon az utcán, ahol átkel annak a folytatása a főúton túl is folytatódik, és onnan is jöhet autó, ami nem kanyarodik. Ha onnan jön egy autó, akkor azzal szemben csak akkor lehet elsőbbsége, ha zebra van esetleg neki?
Ha nem érthető, akkor megpróbálom felvázolni egy rajzzal. :)
Forgalmi vizsgán, ha a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet nem kellő körültekintéssel közelíti meg a vizsgázó, azonnali bukta, a gyalogos lecsalogatása "csak" hibapont, de valóban érezhető némi ellentmondás a két dologban.
A szemlélet ugyanaz a kanyarodó járművekre vonatkozóan is, ahol a gyalogosnak elsőbbsége van, ott az átkelésben még zavarni sem szabad.
"43. § Magatartás a gyalogosokkal szemben
(1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.
(2) Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.
(3) A kijelölt gyalogosátkelőhely előtt megálló vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti.
(4) A vezetőnek fokozottan ügyelnie kell az úttesten
a) villamos megállóhelynél levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között áthaladó gyalogosok, a menetrend szerint közlekedő járművek megállóhelyéről az úttestre lelépő gyalogosok, az autóbuszra felszálló és arról leszálló gyermekek, továbbá
b) egyedül vagy csoportosan haladó (áthaladó) gyermekek, a koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt saját biztonságukra ügyelni felismerhetően nem képes személyek
biztonságának a megóvására. "
Amikor még lényegesen kevesebb gépjármű volt az utakon, valóban úgy tanították, hogy a gyalogosnak akkor kell megadni az elsőbbséget, ha lelépett az úttestre.
Ez már régen nem érvényes, a szabály sokkal szigorúbb, a gyalogosnak megkülönböztetett elsőbbséget kell biztosítani, az átkelésben zavarni sem szabad, a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet úgy kell megközelíteni, hogy a gyalogos érzékelje, hogy az átkelést nyugodtan megkezdheti.
Ha a zebrához gyalogos közelít erőteljesen lassítva, keresve a szemkontaktust "bátorítható" a gyalogos, szükség esetén megállunk, de nem integetünk neki. (ekkor van érvényben az a sokak által be nem tartott szabály, hogy a zebra előtt álló jármű mellett megállás nélkül tovább hajtani tilos).
Ami fontos még sz elsőbbség megadás, és a lecsalogatás között az idő és a távolság - ha a gyalogos még olyan messze van a zebrától, hogy megtorpanás nélkül közelítve az átjáróhoz, biztonságosan el lehet menni előtte, azt forgalmi vizsgán is meg lehet tenni, de ez elég nagy távolságot jelent (tehát mire megtorpanás nélkül az úttest széléhez ér a jármű már elhagyta az átkelőt), ha "necces" a távolság, kötelező lassítani, ha a gyalogos csak megtorpan, és a vizsgabiztos észre veszi, vége a vizsgának.
Az eredeti kérdésre válaszolva: a gyalogosnak egyenesen haladó forgalommal szemben kizárólag zebrán van elsőbbsége. Ennyi, nem több.
Más kérdés, hogy a közúti járművek közti elsőbbségadási kötelezettségből fakadóan a gyakorlatban sokszor lassan érnek már oda a mellékútról érkezòk a járda vonalához, így ha lelépsz gyalogosként, többnyire át is engednek, hiába nincs elsőbbséged. De persze ne erre tedd fel az életed.
#15-re válasz :
Igen, úgy tűnik, csak nyomogatják a "piros kezet". A kérdésre eddig tökéletes és félre nem érthető választ adtak a 2,3,4,6,7, és 14 sorszám alatti válaszolók.
Kijelölt gyalogosátkelőn a gyalogosnak elsőbbsége van, azt megközelíteni is csak olyan sebességgel szabad, hogy amennyiben szükséges, előtte meg is tudjon állni az a gépjármű. És ez a különbség azzal szemben, ahol nincs kijelölve gyalogátkelő, a gyalogos mégis átmehet a szemközti túloldalra.
Vagyis a ki nem jelölt utcasarkoknál az egyenesen haladó járművek sebessége lehet akár a maximum 50 km/h, itt csak a kanyarodó jármű köteles elsőbbséget adni a kanyarodása irányában előtte átkelő gyalogosnak.
Ha a gyalogos már lelépett az úttestre, akkor már nincs értelme elsőbbségről beszélni. Ahogy írták már többen: kanyarodó járművel szemben illetve zebrán elsőbbsége van, azaz ha át akar kelni, akkor biztosítani kell, hogy ezt késedelem nélkül megtehesse. Amennyiben már megkezdte az áthaladást, már nincs értelme elsőbbségről beszélni.
Útkereszteződésben sem arra vonatkozik az elsőbbség, aki már a kereszteződés közepén jár, mire a másik odaér.
#18:
Elsőbbségről valóban nincs értelme beszélni ebben az esetben, azonban "A gyalogos olyan helyen, ahol a jármûvekkel szemben elsõbbsége nincs, mielõtt az úttestre lép, köteles meggyõzõdni arról, hogy áthaladásával a jármûforgalmat nem zavarja." Vagyis ha látja, hogy közeledik egy autó, akkor nem léphet le az úttestre olyan távolságban, ahol az autó sofőrjének a figyelmét elvonná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!