Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy van az a szabály a...

Hogy van az a szabály a zebráról és a járdaszigetről?

Figyelt kérdés
Mentem egy 4 sávos úton, ahol a két-két szembemenő sávot járdasziget választja el egymástól. Egy kereszteződésben már majdnem átértem, amikor az utamat keresztező zebrán láttam, hogy jön egy csávó. Még a másik két sávban volt. Lassítottam, de nem álltam le a kereszteződésben, láttam, hogy rám néz. Mentem tovább, erre megállás és oldalra pillantás nélkül lelépett elém. Majdnem sikerült elütnöm, esett az eső, alig bírtam lefékezni. Persze szívbajt kaptam, az egyik gyerekem hátul sírva fakadt ijedtében, rádudáltam (amit már bánok, de akkor nem gondolkoztam) erre a majom elkezd nekem mutogatni (nemzetközi jellel), hogy "zebra van ám!" Azóta ezen agyalok. Most tényleg neki volt igaza? Nekem rémlik valami olyan szabály, hogy ha a járdaszigeten túl van a gyalogos, akkor az nem számít "zebrának" még, csak ha már kilépett, vagy legalább jelét adta, hogy kilép az én sávomba. Rosszul emlékszek?
2009. jún. 7. 18:56
 1/7 anonim ***** válasza:
85%

Rosszul emlékszel. A zebra az zebra. Mindenképp úgy kell megközelítened, hogy meg tudj állni és ha jön valaki akkor átengedni.

A zebrán MINDÍG a gyalogosnak van előnye.

2009. jún. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, ahogy szemkontaktusba kerültél vele azt hihette, hogy tudod, hogy jön, meg fogsz állni.
2009. jún. 7. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként én autósként mindíg megállok, ha valaki dekkol a zebránál a járda szélén. Sokan nem mernek elindulni, ki tudja mióta állnak ott.

Gyalogosként pedig elvből nem állok a járda szélén, hanem elindulok. Az autósnak kutya kötelessége úgy megközelíteni a zebrát, hogyha lelépek akkor meg tudjon állni. Hát álljon meg.

2009. jún. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha járdasziget van a zebra közepén , akkor onnan a gyalogosra ugyanúgy vonatkozik az a szabály, hogy csak kellő körültekintéssel és balesetveszély előidézése nélkül léphet le.
2009. jún. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem előnye hanem ELSŐBBSÉGE. Bocsánat, csak engem nagyon zavar ha valaki nem tudja helyesen használni a szót.
2009. jún. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
95%

De azért valljuk be, hogy az elsőbbség nem egy értelmes szó. Ugyanis az első nem fokozható, az elsőbbségben pedig fokozva van. Ha igazán szépen akarták volna anno bevezetni, akkor elsőségről beszélnénk. :)

Amúgy igen, elsőbbsége van a gyalogosnak.

KRESZ szerint, ha a gyalogos SZÁNDÉKA látszik, akkor az autósnak MEG KELL ÁLLNI. Márpedig ritka az a gyalogos, aki "célforgalomba" közlekedik egy négysávos út között található gyalogos-járdaszigetre... Tehát vélelmezhető, hogy ő azért indult el az út másik feléről, hogy ÁTMENJEN rajta.

2009. jún. 7. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
53%
Bizony a gyalogosnak van elsőbbsége!!A KRESZ kimondja,hogy ha az autóvezető és a kijelölt gyalogátkelőhelynél álló gyalogos között létrejön a viszony(vagyis egymás szemébe néztek)akkor az azt jelenti,hogy a gyalogost át kell engedned magad előtt úgy,hogy egy pillanatig se zavard az átkelés közben!Ha nem néztek egymás szemébe,akkor nincs elsőbbsége,de még így is csak olyan sebességgel kell megközelítened a gyalogátkelőhelyet,hogy a gyalogos váratlan lelépése esetén is meg tudj állni.Azért írtam ilyen "hivatalosan",mert most csinálom a "D" kategóriát,és egészen friss bennem ez a dolog!
2009. jún. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!