Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi értelme van a jobb-kéz...

Mi értelme van a jobb-kéz szabálynak kis utcákban?

Figyelt kérdés

Amikor lelassítok, vagy megállok, hogy meggyőződjek arról, hogy nincs nem jön senki a jobb kéz felől, addigra úgy bemegy az autó orra, eleje hogy ha jönne is autó, nem férne el előttem.

Mert olyan keskeny utcák vannak, meg bokor is van, és mikor lelassítok, hogy belássam az utcát, addigra az autóm az út nagy részét elállja, szóval aki onnan jönne autóval nem tudna tovább menni, hacsak nem tolatok vissza, vagy megyek tovább.

Akkor mi értelme ennek a szabálynak?


2011. jún. 5. 18:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Semmi. Valami őrült kitalálta.
2011. jún. 5. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
47%
Miért, milyen szabályt szeretnél? Aki gyorsabb az mehet?
2011. jún. 5. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem a szabállyal van a baj, hanem azzal, hogy a forgalomszervezési/tervezési illetékesek nem vizsgálták meg hogy az ilyen helyeken egy-egy szabály hogyan valósítható meg a gyakorlatban. Ilyen helyeken illenék kihelyezni azokat a domború jelzőtükröket, amelyekből észlelhető, ha a rosszul belátható kereszteződésben (jobbról) jármű közeledik.
2011. jún. 5. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Az út kezelője megváltoztatja az út burkolatát csak ép nem tesz ki táblát. Amint csattansz mindjárt van felelős és tábla is. Egyébként annyi előnye van a jobb kéznek, hogy bizonyos útszakaszon "korlátozzák" ilyen módon a haladási sebességet. Kénytelen vagy lelassítani. Egyébként mint előbb: bizonyos helyekre kell tükör, hogy lásd az utcát.

Egyébként ne hinném, hogy annyira le kellene lassítanod mint írod. A lényeg ha jön valaki és nem tudsz áthaladni a kereszteződés előtt akkor meg tudj állni.

2011. jún. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Előzőhöz:


Az egyenrangú útkereszteződéseknek nem az a céljuk, hogy lelassítsák a forgalmat. Ez nem cél, hanem következmény. Hogy miért vannak ilyen jelöletlen kereszteződések, az eredetileg onnan származik, hogy bizonyos kereszteződések forgalomszámlálása azt mutatta, hogy ezekben a forgalom viszonylag csekély és a keresztező utak egyikén sincs jelentősen nagyobb forgalom, mint a másikon. Ezért, ezeket az utakat nem kellett egymás alá-fölé rendelni, itt lép be a jobbkézszabály. Az egy másik kérdés, hogy ez a logika mára már nagyon sok helyen (főleg a fővárosban) nem állja meg a helyét, mivel számos helyen vannak olyan egyenrangú kereszteződések, ahol sem nem csekély a forgalom, és az egyik "száron" ma már jóval több jármű közlekedik, mint a másikon - így ideje lenne egymás alá-fölé rendelni azokat. (De ez már egy másik történet...)

2011. jún. 5. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nekem van egy másik teóirám:


A jobbkéz azért lett kitalálva, mert így a közútkezelőt mentesíti a táblák kihelyezése és folyamatos karbantartása alól (ellopás, baleset kidöntés pótlás, néha ellenőrzés, fa belóg, faágat levágni, stb...)


Nem tudom mennyi egy tábla, de számoljuk mondjuk 50e ft-al kihelyezéssel. Mivel egy sarokra kettő kell, 100e. Egy utcán úgy célszerű hogy minden sarkon azonos a forgalmi rend, van mondjuk 10 sarok, ez egy millió. Igen ám, de ha már az egyik utcát letáblázod, akkor célszerű lenne az adott környék összes utcáját is letáblázni. Legyen mondjuk 10 utca, az 10 milla. Igen ám, de ilyen összegnél már közbesz.-t kell kiírni, vagyis kétszeres szorzó, 20 milla.


Egy ilyen egyszerű szabállyal egyetlen kis területen 20 millát spóroltunk, szorozzuk be mondjuk csak 1000 településsel...


A megoldás nagyon egyszerű: az elsőbbségadási szabály úgy szól, hogy elsőbbséggel rendelkezőt "nem kényszerítheted haladási ütemének is irányának hirtelen megváltoztatására", illetve van "vakvezetés tilalma is" a jobbról jövőnek, továbbá a neked jobbról jövőnek pedig ugyanúgy lesz jobbkéz őneki jobbra.


Ezekből összetéve a helyes eljárás:

Megállsz a kereszteződés előtt, majd nagyon lassan elkezded tolni az orrod befele. Ha már középen vagy, gáz és tűz. Ha nem fér el a jobbról jövő, mert már annyira belógsz, akkor így járt. A lényeg hogy ne kivágódj elé, mert az gáz, akkor simán nem adtad meg az elsőbbséget. Ha csorogsz, elérsz a közepéig, és ő emiatt nem tud elmenni, de ezt ő láthatta már messzebbről (márpedig kellett neki, hiszen épphogy csak csorogtál centiméter menetben) akkor egy szava sem lehet...

2011. jún. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

utolsónak


A tied teória és jól hangzik, az enyém közlekedés-szakmai, és valóságos. Amikor a jobbkézszabály "keletkezett" még nem rejtettek piszkos anyagi megfontolásokat a közlekedési szabályok megalkotása mögé. (Remélem, hogy azért ma sem...)

2011. jún. 5. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az lehet hogy 30-40 évvel ezelőtt amikor még keletkezett akkor nem volt. De ma, amikor nagyon sok önkormányzat a csőd szélén táncol és legkevésbé sem vágyik arra, hogy ilyen apróságra költsön akár egy fillért is...


Mellesleg Bp-en rengeteg helyen konkrétan életveszélyések a ki (ki nem) táblázások, ha nem megszokásból közlekedsz, akkor nagyon nagy szívás, bár neked mint szakoktatónak azt hiszem ezt nem kell magyaráznom...

2011. jún. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Az értelme a közlekedők sebességének kordában tatrása.


Kertvárosokban, lakótelepeken ha a sok azonos utca közül bármelyiket a többi fölé rendeled (tehát főútvonallá nevezed ki), azonnal elkezd ész nélkül száguldozni a sok barom, ezáltal veszélyeztetve a többieket - főleg a gyalogosokat, kerékpárokat.


Jobbkezes utcák esetén kénytelen mindenki lassítani, és szerencsére nagyon kevés akkora barom van, aki képes két jobbkezes utca között padlógázzal felgyorsulni hetvenre, csak azért is.

2011. szept. 11. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Ezt nagyon jól megoldották Amerikában, minden sarkon stop tábla van. Az mehet tovább, aki először odaér. Az egy más kérdés, hogy jelentősen lelassítja a közlekedést, de kertvárosi részekben tökéletes.
2011. szept. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!