Ha egy autó egy másikat vontat, akkor a hátsóban ülő embernek is kell legyen jogosítványa?
Kötélnél mindig.
Akkor nem kell, ha szilárd rúddal vontatják, ami egyben kormányoz is.
Elromlott jármű vontatása
Az elromlott járművet igen sokszor nem lehet a helyszínen megjavítani, ugyanakkor gyakran a javíthatót is azonnal el kell távolítani az úttestről. Ez legtöbbször csak az elromlott jármű vontatásával oldható meg. A vontatás nagy körültekintést igénylő és csak szabályszerű végrehajtás esetén veszélytelen művelet. A vontatási szabályok megtartásáért a vonó és a vontatott jármű vezetője egyaránt felelős. Minden jármű vontatására vonatkozó alapvető előírás, hogy elromlott járművet
legfeljebb 40 km/h sebességgel,
fokozott óvatossággal,
lehetőleg kisforgalmú úton és időszakban
és általában csak olyan járművel szabad vontatni, amelynek össztömege eléri a vontatott jármű össztömegének a felét.
Autópályán és autóúton csak a legközelebbi ill. útkereszteződésig szabad elromlott járművet vontatni, és ott ezeket az útvonalakat el kell hagyni. Kétkerekű motorkerékpárt, segédmotoros kerékpárt és kerékpárt vontatni, vagy ilyen járművel más járművet vontatni nem szabad.
A vontatás történhet vontatókötéllel, vontatórúddal vagy a jármű megemelésével. A vontatókötelet, ill. vontatórudat az arra gyárilag előírt helyen kell rögzíteni, hogy le ne szakadhasson, ill. egyik járművet se rongálja meg, a vontatókötél vagy –rúd nem lehet hosszabb, mint a vontatott jármű, de elegendő hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy a két jármű, kanyarodás közben össze ne érhessen. Ha a vontatókötél, ill. –rúd 3 m-nél hosszabb, annak közepét feltűnő módon (pl. zászlóval, piros ronggyal, lámpával) meg kell jelölni.
További általános előírás, hogy a vontatott járművet éjszaka korlátozott látási viszonyok között szabályszerűen ki kell világítani. Ha ez a világítóberendezés hibája miatt nem lehetséges, a hátsó szélvédő mögött elhelyezett villogó sárga lámpa elegendő.
A vontatott jármű is a forgalom résztvevője, ezért annak is érvényes vezetői engedéllyel (igazolvánnyal) rendelkező és a járművezetés valamennyi egyéb feltételeinek is megfelelő vezetőjének kell lennie.
A vezetőn kívül a vontatott járművön személyt szállítani tilos. A vontatott jármű féklámpáját és irányjelző berendezését – kivéve, ha a járművet emelve vontatták – működtetni kell.
Ha a vontatáshoz vontatórudat használunk, ennek a húzó-és nyomóerők felvételére egyaránt alkalmasnak kell lennie.
Ha a járművet emelve vontatják, azt úgy kell rögzíteni, hogy a megemelt rész oldalirányban ki ne lenghessen. Járművet emelve úgy vontatni, hogy kormányzott kerekein gördüljön, csak abban az esetben szabad, ha a kormányzott kerekek elfordulás ellen megfelelően rögzítették. A hátuljánál fogva felemelt járművet saját lámpával nem szabad kivilágítani, más módon kell gondoskodni a jármű kivilágításáról.
Ezeken az általános előírásokon kívül egyes esetekre még külön szabályok is vonatkoznak. Ezek a következők:
- ha az üzemifék-berendezés romlott el, a jármű vontatását csak olyan jármű végezheti, amelynek tömege meghaladja a jármű össztömegét, és a vontatást csak merev vontatórúddal szabad végezni. Mivel általános előírás, hogy a vontatott jármű féklámpáját működtetni kell, olyan gépjármű, amelynek féklámpája nem működik, csak emelve vontatható.
- ugyancsak kizárólag merev vontatórúddal szabad vontatni olyan járművet, amelynek megengedett legnagyobb össztömege a 3500 kg-ot meghaladja.
- olyan járművet, amelynek kormányszerkezete romlott el, csak emelve szabad vontatni.
- ha a járművet emelve vontatják, azon még vezető sem utazhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!