Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ki a hibás a részegen vezetésb...

Ki a hibás a részegen vezetésben szerintetek?

Figyelt kérdés

Ha például az én haverom berúg, majd kitalálja, hogy menjünk ketten kocsikázni egyet. Ezek után ha balesetet szenvedünk, és én meghalok, akkor az kinek a hibája?

Szerintem az enyém. Hiszen a részeg ember nem képes eldönteni, hogy ő képes-e az autót vezetni, és ügyelni a saját- és társai biztonságára, a közlekedés többi résztvevőjére, vagy nem. Így ha valaki berúg, én pedig józan vagyok, az az én feladatom, hogy megakadályozzam, hogy ő autóba üljön. Részegen az ember azt gondolja, hogy hülyeség ez, hogy nem lehet ittasan vezetni, megy az neki, ő kivételes eset stb.. Erről a józan embernek kell gondoskodnia, hogy ezt a téves feltevését ne próbálja meg bizonyítani. Ha pedig semmi esetre sem kerülhető el, hogy autóba üljön, akkor pedig semmiképp sem kellene beülni mellé nekem, mert arról csak én tehetek utána, ha önszántamból józanul beültem egy részeg mellé. Nem? Ugyan olyan ez, mint ha beülök a hullámvasútba, úgy hogy azt a vasat nem nyitom le, hogy vigyázzon rám, hogy ne essek ki, és tudjak mibe kapaszkodni. Ha én így utazok, akkor az csak az én hibám, ha balesetet szenvedek, nem a jármű irányítójáé. Nem?

Mondom ezt, mert ismét szóbajött egy baleset, ami az ismerősünkkel történt, ő volt a fenti esetben a józan, a haverja pedig bedrogozva, és berúgva.

Itt félreértés ne essék, továbbra is elítélem azt, hogy valaki részegen vezessen, a rendőr ezért ugyanúgy őt büntesse meg, ne a haverjait, de egy részegre nem szabad ráhagyni, hogy jólvan, menjünk, téged büntet majd meg a rendőr, nem minket. Várom a véleményeket.


2011. febr. 5. 16:28
 1/10 anonim ***** válasza:

A részeget büntetik ittas vezetésért, baleset okozásáért...stb.

Téged, hogy engedted vezetni.

Hogy melyik enyhébb...???

2011. febr. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Hosszú és teljességgel téves eszmefuttatás.

Aki részegen autót vezet, az teljes felelősséget visel jogilag és erkölcsileg is. Egyrészt nem igaz, hogy részegen egyáltalán ne tudna bizonyos alapszabályokat, tilalmakat, amelyeket józanon elsajátított, a részeg ember ugyanis nem teljesen agyatlan, másrészt mielőtt szivacsosra issza az agyát, módja lett volna józanon eldönteni, hogy berúg-e és állatot csinál magából. Ha ennyi belátása nincs, ne rúgjon be. Ha igaz lenne, amit leírsz, akkor bárki bármit csinálhatna csak azért,mert részeg, beleértve a rablást, gyilkolást, nemi erőszakot is. Bizonyos korlátoknak mélyen be kell épülniük az ember személyiségébe, és ezeket, ha megvannak, két liter borral nem lehet megszüntetni.


Aki beül mellé, támogatja a vezetésben, nem beszéli le róla, nem tesz meg mindent, hogy visszatartsa, az erkölcsileg felelős, az meg szubjektív. Kivéve, ha például a saját autója slusszkulcsát adja oda a láthatóan részegnek, mert akkor a járművezetés jogtalan átengedése nevű bűncselekményt követi el. De akkor is a részeg sofőr a fő bűnös.

2011. febr. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Ebben szerintem nincs igazad. Ha tudja magáról, hogy részegen képes vezetni, akkor ne igyon. Vagy pedig olyan helyen, ahol nincs kocsi, és esélye sincs haza menni a sajátjáért. Pl én nem egyszer voltam már hulla részeg. A haverom aki szintén részeg volt, mondta, hogy menjünk kocsikázni (én tudok vezetni, ő nem, tehát én veztettem volna). És igaz, hogy abban a pillanatban a saját anyám nevét nem tudtam, de a kocsikázásra azt mondtam, hogy nem.
2011. febr. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Eleve, aki estére ivást tervez, az ne vigye a kocsiját. Ha a haverjaival megy, akkor beszéljék meg, hogy ki marad józan és csak ő vezessen. A részegen vezető ember is felelős a tetteiért és sokszor józanul is azt mondja, hogy "1-2 pohár sörrel is jól tud vezetni". Itt a nagy hiba.
2011. febr. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
a dolog egyszerű: valaki másnak oda kell adni addig a slusszkulcsot ha meg nem otthon iszol vagy a környéken nem kell kocsikulcsot vinni
2011. febr. 5. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A balesetért magáért biztos hogy az ittas sofőrt fogják felelősségre vonni, kivéve ha a te kocsid, mert ha a tied akkor már előttem írták, hogy a vezetés jogtalan átengedését követed el.


Téged szerintem külön ítélnének el, mert úgy tudom hogy van valami olyan szabály, hogyha látod azt hogy valaki már bűncselekményt készül elkövetni, és testi épséged megőrzése mellett meg tudod akadályozni, akkor tenned kell a megakadályozására. (de az lehet hogy ezt rosszul tudom..) Érdemes lenne különben ezt a kérdést feltenni a jogi témák közé is, persze más címmel, hogy lássák konkrét jogi ügyben kérdezel...

2011. febr. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Én itt nem arról beszélek, hogy jogilag helytelenül van megírva a törvény, hanem hogy ha erkölcsileg el kell számolni ezzel. Ezért is írtam, hogy a rendőrnek ugyanúgy meg kell büntetni az ittas vezetőket, de ha például az énnekem a fiam lenne a fent említett esetben az áldozat, akkor az lenne az első kérdés amit feltennék, hogy minek ült be mellé, ha tudta, hogy részeg?

Más eset az, ha én józanul autózok, és közben egy részeg szemből belémhajt az én sávomban, akkor arról én semmit nem tehetek, nem tudtam hogy részeg. Ha így ér a sebesülés egyáltalán nem okolhatom magamat, míg ha az ittas vezető mellett ér, akkor igen, hiszen megvolt a saját döntésem, hogy részt veszek-e benne, vagy nem. Vagy ha például belémjönnek úgy, hogy a vezető részeg, az utas józan, akkor én ugyanúgy kérdőre vonnám az utast is, hogy miért engedte, hogy autóba üljön?

Azt sem mondtam, hogy a részeg autós nem tartozik felelősséggel a saját- és társai testi épségéért, csak saját magamon, és társaimon is látom, hogy nem képes eldönteni azt, hogy mit szabad, és mit nem, így ha valaki megteheti, hogy helyes döntést hoz helyette is, akkor tegye meg.


"Ha igaz lenne, amit leírsz, akkor bárki bármit csinálhatna csak azért,mert részeg, beleértve a rablást, gyilkolást, nemi erőszakot is."


Nem azt mondtam, hogy a részegnek mindent szabad, hanem azt, hogy ha valaki józan, és látja, hogy mire készül a részeg, akkor azt neki meg kellene akadályoznia, ha úgy ítéli meg, hogy abból baj lehet. Amiket említettél azért nem jó példák, mert a nemi erőszak, a rablás, gyilkolás nyilvánvalóan és kizárólag rossz, ártó célzattal indul, míg a "kocsikázás" csak egy társasági cselekedet, amit józanul is szoktak egyébként is csinálni.


Visszaolvasva a kommentet kicsit arrogánsnak, kötekedőnek tűnhet, azonban ez csak a megfogalmazás hibája, én teljesen higgadtan vagyok kíváncsi a válaszotokra, hogy miért nincs igazam.

2011. febr. 5. 22:55
 8/10 anonim ***** válasza:

Én nem gondolom, hogy a részegen vezetés csak egy "társasági cselekedet" lenne, hiszen közismert az ebből adódó magas halálozási arány.

Természetesen aki beül az ittas vezető mellé, az se normális.

2011. febr. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
én meghalok, akkor az kinek a hibája? Szia a tied már nem mert meghaltál. Alapból,nem ülökbe,akár haver akár nem.
2011. febr. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Valamilyen szinten igaza van a kérdezőnek (erkölcsileg)... A józan hibája, h beül a részeg a sofőr mellé...


Ettől függetlenül, másik nézőpontból, ha csak egy "bénább" sofőr mellé ülsz be és baleset lesz... akkor is az utas hibája? Minek ült be, ha tudta h nem vezet olyan jól?...


A sofőr a felelős az utasaiért. Ez a lényeg.

2011. febr. 23. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!