Mozgássérült mopeddel mennyire szabályos az úttésten a gépjármű forgalomban részt venni?
Manapság egyre gyakrabban találkozok az úttesten (nem kerékpársávon) haladó csigalassú elektromos meghajtású mopedekkel. Tegnap pl. egy szűk, 2x1 sávos hídon haladt át egy ilyen masina kb. 5 km/h sebességgel a legnagyobb délutáni csúcsforgalom közepén, teljesen feltartva a mögötte lévő forgalmat, hosszú sort generálva, mivel a szemben lévő sávban folyamatos volt a forgalom és nem lehetett megelőzni. De ő csak lazán, kényelmesen hajtott felfelé a lejtőn, kb. gyalogos tempóban, nem foglalkozva senki mással.
KRESZ szerint legális, hogy ezek a szerkezetek az autók között közlekednek? Vagy elvileg tilos lenne és simán le lehet dudálni őket az útról?
Lakott területen belül az úttesten KELL haladnia. Lakott területen kívül vagy az úttesten, vagy a kerékpárúton.
Miért is akarod ledudálni őket? Számon kéred a másikat, mert szabálytalannak gondolod (vagy valóban az), de te megszegheted a rendeletet a dudálással? Hogy is van ez? Lakott területen belül a kürt használata csak veszély esetén megengedett, de csak az egyebek mellett. Nem a duda oldja meg a helyzetet.
Szerintem ezek gyalogosnak minősülnek. De ha a híd járdájára nem tud felhajtani, mert nincs akadálymentesítve, akkor mit csináljon?
Ha én lennék rokkant, én se kerülnék mondjuk a Lánchídtól a Margit hídig csak azért, hogy ne tartsam fel pár percig a forgalmat.
Ahelyett, hogy ledudálnád, inkább adj hálát a sorsodnak, hogy egészségesen ülhetsz egy autóban, nem rokkantkocsira szorulsz.
KRESZ 1. számú függelék II. fejezet
a. A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekes szék és a gépi meghajtású kerekes szék – ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska – nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek.
KRESZ 21.§ szerint
a járdán, ahol pedig járda nincs, a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekedniük. Ha nincs járda, leállósáv, útpadka vagy kerékpárút – vagy az közlekedésre alkalmatlan – akkor az úttesten közlekedhetnek. A kerekes székkel közlekedő mozgáskorlátozott gyalogosoknak a menetirány szerint a jobb oldalon kell haladniuk.
KRESZ 3.§ szerint
a közlekedésben részt vevők számára általános érvénnyel megfogalmazott kritériumnak kötelesek megfelelni, miszerint köteles „úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon.
Ilyenekre gondolsz?
A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekes szék és a gépi meghajtású kerekes szék – ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska – nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek.
Köszönöm a hasznos válaszokat, ezt a 10km/h határt nem tudtam. Igen, olyanra gondolok, amit a 4-es belinkelt.
Rákerestem és ezek gyárilag 8-9 km/h végsebességre vannak bekorlátozva. Tehát akkor hatályos KRESZ szerint tilos lenne a gépjármű forgalomban hajtani velük ha jól gondolom.
Ha nincs biztonságos közlekedésre alkalmas leállósáv vagy járda, akkor az út szélén haladhat.
Ledudálni viszont nem szabad sehol.
8-as pont a belvárosban csúcsforgalomban nincs jelentősége. Ha nem lépésben menne, akkor előbb érné utol a sor végét, ami a lámpánál vagy a kereszteződésnél vagy bárhol máshol áll.
Kivezető utakon, azok felüljáróin nem lenne szerencsés, mert ott lehet hajtani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!