Ha egy baleset rosszullét miatt következik be, ki a felelős?
Tegyük fel, valaki egyedül ül az autóban, és megy az autópályán. Hirtelen rosszul lesz, emiatt nincs esélye észrevenni az előtte keletkezett torlódást, beléjük hajt. Szerencsére nem történik személyi sérülés, azonban az anyagi kár jelentős. A vizsgálat egyértelműen megállapította, hogy a balesetet okozó jármű vezetője valóban rosszul volt, nem azért rongyolt bele a kocsisorba, mert például telefonozott. Ilyenkor mi a helyzet? Ugyanúgy az ő kgfb terhére megy a történet, vagy ilyenkor másfelé megy az ügy?
(Hipotetikus a kérdés, nem megtörtént eset, csupán láttam ezt a videót: https://www.youtube.com/watch?v=KlVOOzCs4cY és itt írta az egyik kommentelő ezt:
„A legnaivabb jóindulat mondatja velem azt, hogy a mikrobuszos rosszul lett a volán mögött.
A realitás azt mondatja, hogy rohadjon rá a műanyaglakat, és a zárkatársai menjenek belé hátulról.
A cinizmus pedig azt, hogy a felvételen a csoportosan elkövetett büntetőaraszolás esete forog fenn.”
Oké, valóban nagyobb esély van arra hogy figyelmetlenségből/tiltott tevékenységből következve történt a baleset, de ha esetleg tényleg kiderül hogy rosszullét... Akár ennél, akár más balesetnél... Na, akkor mi a helyzet?
Ha nem bizonyítható, hogy pl. egy betegség miatt várható volt, hogy rosszul lesz a volán mögött, és tudatosan vezetésre alkalmatlan állapotban vezetett, akkor az égvilágon semmilyen büntetést nem fog kapni. Mivel nem volt vétkes. Bárkivel előfordulhat bármikor, hogy infarktust vagy agyvérzést kap.
Viszont az objektív felelősség miatt akkor is felelősséggel tartozik a károkozásért. A kárt a KGFB fedezi.
Polgári jogilag: a veszélyes üzemi felelősség baleset esetén is felelős a sofőr. A kárt aztán természetesen a biztosító fizeti a másik félnek.
Büntetőjogilag: gondos vizsgálat szükséges, fennáll-e a közúti veszélyeztetés halált okozó minősített esete. Amennyiben már több alkalommal előfordult hasonló rosszullét (akár vezetés közben is), és a sofőr tudta, hogy akármikor lehet hasonló, akkor felmerülhet a felelőssége, hiszen gondatlanul jár járt el.
Ezzel szemben ha például egy makkegészséges emberről beszélünk, akinek soha nem volt semmilyen hasonló rohama, és erre utaló jelek sem jelentkeztek a vezetés során, úgy még a gondatlanság sem állapítható meg, vagyis hiányzik a bűnösség, mint a bűncselekmény alapvető eleme.
Ahogy fentebb írják külön kell választani a büntetést és a károkozás felelősségét.
Munkatársam benzinkúton indult el, lépésben gurult amikor a mellette tankoló szó szerint a kerék alá tette a lábát.
Büntetőjogilag megállapították, hogy a másik fél volt a hibás, ennek ellenére a 6-os által említett veszélyes üzemi felelősségre hivatkozva neki (azaz a biztosítójának) kellett fizetnie a sérült fél kórházi kezelését, műtétjeit.
7
A példád így önmagában nem áll meg.
Ha tényleg a sofőr biztosítójának kellett fizetni, akkor ott volt valami körülmény, amit nem írtál. A sofőrnek felróható volt a figyelmetlensége, kerékcsikorogva indult, telefonált, vagy valami.
Mivel ha van megállapítható felelős, és ez nem az autós, akkor erre a személyre fognak verni minden következményt. Beleértve az ő sérülését is, meg a biztosított autó esetleges sérülését is.
Pl. ha mindketten autóval megyünk, és te nem adod meg nekem az elsőbbséget a kereszteződésben, akkor hiába van mindkettőnknek KGFB-nk, a te biztosítód fogja fizetni az én káromat, az enyém meg nem fizet neked egy vasat se.
Ugyanez van gyalogosnál is. Ha elém ugrasz ott, ahol nincs elsőbbséged az átkelésre, akkor nemcsak hogy az én biztosítóm nem fog neked fizetni, hanem ha félrekaptam a kormányt és nekimentem egy szembejövő autónak, akkor mindkét autóban esett kárt neked kell kifizetni. (Vagy az örököseidnek, a hagyatékból...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!