Van értelme egyáltalán téli gumi felrakatni?
Ha rendszeresen jársz hegyi utakon vagy külföldön, akkor igen.
Ha csak itthon használod, alföldön meg Pesten, akkor a 4 évszakos simán elég.
Nyári gumi túl keménnyé válik a hidegben és elveszíti a tapadását. Nem csak a hó, hanem a hőmérséklet miatt is szükséges a téli gumi, bár már nincsenek olyan hidegek, mint régen, de a váltópontot 7 fok körülire szokták rakni, annál meg azért jóval hidegebb tud lenni még az Alföldön is, hegyvidékeken meg főleg.
Ha keveset autózol és azt is javarészt városban, vagy enyhébb területeken (mint pl. a már említett Alföld), akkor a négyévszakos jó választás lehet, nyilván kétszer annyiba kerül, mivel két szett gumi munkáját végzi egyszerre, de ilyen felhasználásra megfelelő és akkor nem kell aggódnod ezen. Viszont "keményebb" helyekre nagyon is kell a téli gumi.
Lehet, még 2-3 hetet várhatsz vele, de igenis van értelme!
Az autóiparban a legnagyobb baromság, amit kitaláltak, az a 4 évszakos gumi. Ilyen csak marketing szempontból létezik. Ahogy a mindennapi öltözködésünkben sincs olyan ruhadarab vagy lábbeli, ami ugyanazt a komfortot nyújtja nyáron 38 fokos kánikulában és télen mínusz 15 fokban is. Nemcsak a hó és latyak miatt kell téligumi, hanem bizonyos hőmérséklet alatt már ajánlott. Plusz 5 fokban, még ha szàraz is az út, akkor is jobb a tapadása egy téli guminak, mint egy nyárinak. A 4 évszakos pedig se nem téli, se nem nyári, viszont mindkét esetben rosszabbul fog teljesíteni, mint egy nyári nyàron vagy egy téli télen.
Itt Romániában kötelező a téli gumi használata, de időjàráshoz kötött és nem évszakhoz. Ha szeptember vègén mínusz 5 fok van és esetleg hó is, akkor màr szeptemberben büntetnek a hiánya miatt, viszont, ha januàr közepén délután plusz 15 fok van, akkor lehet nyárival is közlekedni.
#7 Soha senki nem állította, beleértve a négyévszakos gumik gyártóit, hogy azok pontosan ugyanolyan jól működnek télen és nyáron, mint a téli, illetve nyári gumik. Valamit te vagy nagyon félreértettél, vagy magadtól kitaláltad. A négyévszakos gumi egy kompromisszum, amiért cserébe nem kell cserélgetni, meg állandóan raktározni a szezonon kívüli szettet. Ezt mindenki tudja és senki sem tagadja, még a marketing sem.
Sosem az volt a célja a négyévszakosnak, hogy leváltsa a télit és a nyárit, meg hogy egyben olyan jó legyen, mint azok külön, hanem hogy legyen egy köztes megoldás azok számára, akik köztes klímában élnek. Forma 1-et szoktál nézni? Ott is létezik "átmeneti" vagy "köztes" esőgumi. Amikor a pálya már túl vizes a slick gumiknak, de nem túlságosan vizes, ezért a puha esőgumi fél kör alatt túlhevülne, akkor kerülnek elő az átmeneti esőgumik. Az F1-es autók négyévszakos gumija...
Az időjárás nem fekete-fehér. Nem az a két opció létezik, hogy "-40 fok hóvihar" és "+50 fok sivatag". Létezik, Magyarországon egyre gyakrabban, a -5 fokos szárazság. Egyébként az érdekes az egészben az, hogy mindenki a télre koncentrál, hogy "télen nem olyan jó, mint a téli gumi", de az igazság az, hogy a négyévszakos gumi a manapság nagyon enyhe telekre pont tökéletes, viszont érdekes módon senki sem foglalkozik a +40 fokos nyarakkal, amikor az aszfalt hőmérséklete simán lehet 70 fok vagy akár magasabb, ami már a nyári guminak sem kevés, hát még a puhább négyévszakosnak... és azzal nincs problémátok? Hogy az ember megy 160-nal az autópályán és szó szerint mállik szét a gumi alóla? Az ellen nem szól senki? Miért mindenki csak a már-már nem létező téltől van kiakadva?
Nekem már rajta vannak a téligumik több mint 2 hete, mert olyan helyen lakom ahol már éjszaka csak +1 fok van.
Nem hiszek a 4 évszakos gumiknak. Ha nincs is hó, de egy vészfékezésnél a féktávolság sosem lesz olyan mint egy téliguminál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!