Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha valaki elüt egy vadat, de...

Ha valaki elüt egy vadat, de sem a vezető, sem az autó nem sérül meg, az állat viszont elpusztul, akkor is ki kell(ene) hívni a rendőrséget?

Figyelt kérdés
Azért kérdem, mert a héten már másodszor láttam elütött őzet az úton. (mármint a buszból. Nekem nincsen kocsim)
2022. aug. 13. 06:25
 1/8 belapus ***** válasza:
93%

Elsősorban akkor volna fontos a rendőrség értesítése, ha a gépjárműben kár keletkezik, mert nagyon nehéz érvényesíteni a kártérítést a vadásztársasággal szemben.

Legrosszabb esetben te állod a saját károd, fizetsz a vadásztársaságnak ( mert kárt okoztál nekik ), és ha el is vinnéd a vadat, még szabálysértést ( lopás ) is elkövetnél.

Persze ha a rendőrségi vizsgálat például gyorshajtást állapítana meg, buknád a kártérítést.

Talán, akik otthagyták az elütött vadat, úgy vélték elég lesz csak a saját kárukat fizetni.

2022. aug. 13. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%
Akkor sem szabad kihívni a rendőröket ha a kocsi megsérül, mert még téged büntetnek meg amiért elgázoltad a vadat. Hiába az ugrott eléd, téged büntetnek meg mert elpusztult. Szomorú de ilyen a magyar igazságszolgáltatás.
2022. aug. 13. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
92%
Pár éve elém szaladt egy őz, nekimentem, az őz elszaladt. A kocsimban nem kis kár lett, de üzemképes maradt, tovább tudtam hajtani. Cascóm volt, arra megcsináltattam a kocsit, csak az önrészt buktam, a biztosítós simán elfogadta vadkárnak, nem kért róla rendőrségi jegyzőkönyvet, vagyis az nem igaz, hogy minden vadbalesetnél kötelező rendőrt hívni.
2022. aug. 13. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
82%

Pontatlan válaszok.

Ahol nincs kitéve Vadveszély jelzőtábla, ott a helyi vadásztársaság a felelős a vad által okozott kárért még most is. Ez egyértelmű, még gyorshajtás esetén is, szóval ha nem hívsz rendőrt, akkor nem hívsz, magaddal szúrsz ki.

Viszont én itt Heves megyében nem nagyon tudok olyan utat mondani, ahol ne lenne kirakva a tábla...

És ahol ki van rakva, ott az a helyzet, hogy - alapesetben - két veszélyes üzem találkozásának minősül a gázolás, és mindkét fél viseli a saját kárát.

Kivéve, ha az autós gyorshajtást követett el, mert akkor - a rendőrség szerint - feltehetőleg a gyorshajtás volt a gázolás oka, és ebben az esetben az autósnak ki kell fizetni a vad árát. Szarvasbika esetén kétmilliós összeg is lehet, őz esetén talán 2-300 E Ft. (Ha kocsiba rakjuk az elütött állatot, és elkapnak vele, akkor ilyen értékben verik ránk a lopást.)

Szóval, táblánál gázolva elvileg ki kell hívni a rendőrséget, hogy meg tudják állapítani, nem a túl nagy sebességünk miatt ütöttük-e el a vadat, mert akkor egyrészt kiszabják ránk a gyorshajtás miatti bírságot, másrészt meg kifizettetik velünk a vad árát. Más variáció nincs, szóval a legjobb gyorsan továbbmenni, ha erre képes az autónk.

A döntéshozók igen nagy része vadászik, az autójukban esett kárt meg az állam (vagy az állam által kötött biztosítás) fizeti, szóval az lenne a csoda, ha az autósokat is védené valaki, mint a rendszerváltás előtt, amikor mindenképpen a vadásztársaság (ill. a biztosítójuk) fizetett vadkár esetén.

2022. aug. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
13%
elvileg igen, mert a vad értékét meg kell téríteni
2022. aug. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
90%
Elméletben kéne értesiteni a rendőrséget, de gyakorlatban nem szabad.
2022. aug. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Volt ilyen, kaptam büntetőpontot és örüljek, hogy ennyivel megúsztam címszóval elengedtek. Azon túl, hogy jegyzőkönyvet vettek fel és bíráskodtak, semmi, de semmi értelme nem volt őket kihívni. Akkor is én lettem volna a hibás, ha álló helyzetben jön nekem a vad, ebben biztos vagyok.
2022. aug. 14. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
64%

Dehogy kell, betenni a csomagtartóba és vinni haza.

Ha szólsz a rendőrnek és ő meg a vadgazdálkodásnak , még lehet hogy meg is büntetnek.

2022. aug. 14. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!