Ilyen komplex helyzetben mit tehet a legjobban a kerékpáros?
A szituáció:
A kerékpáros szeretne bekanyarodni a saját házához, azonban előtte és mögötte jön autó, plusz még annyira szerencsétlen is a helyzet, hogy egy út szélről induló és egy pont elé kitolató autó is van.
Az út széléről induló versenyző látja a kerékpáros szándékát és integetéssel jelzi, hogy "gyere-gyere" (félreértés elkerülése végett: a szituációban jelzett pillanatban, tehát nem azután, hogy megszűntek a "veszélyek"). Ez elbizonytalanítja a kerékpárost és esetleg az úton éppen közlekedő felek valamelyikét is (mert számíthatnak arra, hogy a kerékpáros hülye lesz és bevág ösztönből a lila integetése miatt).
A vonalak a résztvevők haladási nyomvonalát mutatják.
Kérdés az, hogy a kerékpáros számára mi a legbiztonságosabb módja annak, hogy ebben a szituációban bekanyarodjon a házához? Felejtsük el a KRESZ-t, nem az a kérdés, hogy ki milyen sorrendben haladhat tovább, hanem, hogy hogyan a legbiztonságosabb gyakorlati oldalról.
És igen, megtörtént eset, de egyelőre nem árulnám el mi lett a vége... A lényeg az, hogy beszélgettünk erről utána és mindenki kicsit más véleményen volt. Kíváncsi vagyok, hogy ti mit gondoltok.
Én vagy előre átmentem volna a túloldalra, vagy jobbra felállnék a járdára és megvárnám, hogy menjen mindenki a dolgára.
Vagy az is megoldás, hogy tovább megyek 1 háznyival és ott fordulok vissza, így nem kell keresztezni a piros és lila aut útját, balra kanyarodok amikor üres az út.
10,13, ezeket a járdázàsokat felejtsük már el, egyszerűen roppant veszélyes, különösen zártabb házsorok esetében mind a gyalogosokra, mind a kerékpárosokra nézve, mert nem számítanak egymásra , nem látják egymást.
Kérdező, a forgalom dinamikájától függően a képzeletbeli felezővonalhoz húzódnék karjelzés mellett vagy ha e balra húzódással hirtelen manőverezésre kényszeríteném a mögöttem érkezőt , akkor karjelzéssel megállnék az út jobb szélén és megvárnám, hogy tisztuljon a kép.
Igy van!
Fel a járdára.
Nem forgalmi szituációkat létrehozni, meg bonyolítani a helyzetet!
#14 A felezővonalhoz húzódás csak kis forgalmú utak esetén életképes, ez több-kevesebb közlekedési tapasztalattal belátható. A kerékpáros kresz egyébként kétféle balrakanyarodást jegyez meg: közvetlen és közvetett fajtát, tessék utánanézni már.
Jelen esetben mindenképp célszerű előbb-utóbb a járdára áttérni, persze a gyalogosforgalom akadályozása nélkül, ez mindenképp kisebb kockázatot jelent, mint egy zsúfolt forgalmi úton végrehajtott közvetlen balrakanyarodási manőver.
Márpedig eltérni mindig a biztonság irányába érdemes és általában igaz (nemcsak a közlekedésben) hogy két rossz lehetőség közül a kisebbik célszerű kell választani.
#14
Azért ennyire nem kell túlspilázni, és Cobra 11-es szuperbalesetet vízionálni csak mert felhúzódik a kerékpáros a járdára.
Nyilván nem a Hungárián 70-el kell felugratni a buszmegállóban 100 várakozó közé.
De az, hogy előre gondolkozol, lassítasz és mondjuk 1 autóbeállóval arrébb felmész a járdára, majd megállsz vagy csak simán megállsz az út szélén és felhúzod a biciklit a járdára az nagyjából annyira veszélyes mint pislogni.
Persze szép és jó hogy a megállok az út kellős közepén dolog, csak sajnos a valós helyzetekben ezzel sokkal nagyobb veszélynek van kitéve a kerékpáros.
Nem olyan bonyolult: mivel balra akarok lekanyarodni, ezért irányjelzés után a felezővonalhoz húzódok és ha szabad az út, onnan kanyarodok.
Mi a kérdés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!