Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Én voltam szabálytalan ennél...

Én voltam szabálytalan ennél az esetnél?

Figyelt kérdés
T kereszteződés, én érkezek a merőleges útról STOP táblám van. Megállok. Látom hogy balról jön 2 jármű az első a merőleges útra kanyarodik jobbra az én irányomba. Én elkezdek kimozogni hogy miközben ő bekanyarodik én kifordulok jobbra, de a mögötte lévő autó már az előtte lévőt előzi kanyarodás közben. Megálltam mivel árokban kötöttem volna ki, de mivel én úgy láttam hogy van lehetőségem indulni, éltem vele. Most akkor én voltam szabálytalan vagy az előző autó aki a kereszteződésnél előzött?

2022. márc. 2. 22:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
67%

Te.

O sem volt szabályos, de az ettől független, nem lett volna szabad kikanyarodnod, akar előz, akar nem.

2022. márc. 2. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
91%

Mivel stop táblád volt, egyértelműen csak te voltál a hibás. Semmi nem tiltja a védett úton való előzést.



Tilos az előzés:


útkereszteződésben, és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

ha a forgalmat rendőr vagy jelzőlámpa irányítja, és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,


ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla jelzi.


körforgalomban,


ha a járművel csak jobbról szabad előzni.

2022. márc. 2. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Mit ahogy az előző írja szabályos az előzés, így te vagy a hibás. Sőt ha lenne tiltó táblája, akkor is hibás lennél (legalábbis megosztva minimum), mivel ő érkezik a védett úton így elsőbbsége van, akkor is ha szabálytalankodik. Ugyanis más szabálytalankodása nem jogosít fel téged arra, hogy ne tartsd be az elsőbbségadási kötelezettséged. Például, mint zebránál dugóban, ha a szembenjövők ráállnak a zebrára és kitarják neked még ugyanúgy akár megállással is biztosra kell menned, hogy nincs gyalogos.
2022. márc. 3. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
83%
Értelmezni és megkellene tanulni a KRESZ-t , de főleg a STOP tábla jelentését.
2022. márc. 3. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
74%

" b) * „ÁLLJ! Elsőbbségadás kötelező” (11. és 12. ábra), a tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésnél - a megállás helyét jelző útburkolati jel előtt, ilyen útburkolati jel hiányában az útkereszteződésbe való behaladás előtt - meg kell állni, és az a) pontban említett úton érkező jármű részére elsőbbséget kell adni. "

Tehát az említett úton érkező jármű részére elsőbbséget kell adni!

2022. márc. 3. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Kizárólag te lettél volna a hibás.


Defenzív vezetés szempontjából persze pont ezért sem jó ötlet kerülgetni a lekanyarodókat, de ilyen helyzetben egyáltalán nem tilos.

2022. márc. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
78%
Egyértelműen te lettél volna a hibás, de ne aggódj, ezt a hibát minden kezdő elköveti, aztán tanul belőle.
2022. márc. 3. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
66%

Azért tegyük hozzá, hogy van egy ilyen is:

"34. § Előzés

...

(8) Tilos előzni:

...

e) útkereszteződésben, és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

KRESZ - A közúti közlekedés szabályai

– ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány

szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16.§ (1) bek. u) pont] jelzi,

– körforgalmú úton,

– ha a járművel csak jobbról szabad előzni [(4) bek.].

"


Ha nem volt főútvonal, akkor azért felmerül a kérdés, hogy szabályosan előzött-e, mindenesetre neked akkor se lenne szabad kikanyarodni, ha maga M. Richárd jön balról háromszázzal bekokainozva 600 méterre a kereszteződéstől.

2022. márc. 3. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Ja benéztem, csak a főútvonalig sikerült értelmezni a mondatot, akkor viszont nem kérdés.
2022. márc. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

Mindketten hibásak vagytok. Te azért mert az elsőbbségadási kötelezettséged nem csak a balról érkező első járművel szemben áll fenn, hanem a mögötte lévő további érkezőkkel szemben is.

Ő pedig azért hibás mert útkereszteződésben előzött, hiszen a T alakú elágazás is annak minősül.

Fentebb már bemásolták a vonatkozó jogszabályi részeket.

Megjegyzem, ütközéskor valószinüleg téged hoztak volna ki hibásnak miután a kanyarodó jármű elhagyja addigra a helyszínt, a szabálytalan előzésnek nyoma vész, és csak annyi látszik majd hogy te nem adtad meg az elsőbbséget.

Én mindig javasolni szoktam a defenzív vezetést, különösen a T alakú kereszteződések nehezzen is beláthatóak. Ilyenkor érdemes számítani arra, hogy valahonnan felbukkan egy jármű esetleg biciklis, ezért ennek megfelelően érdemes közlekedni. A te sebességed jó volt, hiszen sikerült megállnod, de egy olyan vezető aki nem áll meg/lassít megfelelően a stop táblánál nem tudta volna elkerülni a találkozást.

Ilyen esettanulmányok során érdemes megfontolni, te mit tettél volna az előző jármű vezetőjeként, hogyan közlekedtél volna. Érdemes átgondolni, ha jobbról érkeznek a stop tábla felől és nem állnak meg úgy mint te. Mit tudsz ilyenkor tenni, hogyan lehet elkerülni az ütközést, merre lehet menekülni. Gondold át a defenzív vezetés részeként!

2022. márc. 4. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!