Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ilyen esetben ki lenne a hibás?

Ilyen esetben ki lenne a hibás?

Figyelt kérdés

A gyalogos szemszögéből írom le az esetet.


Közeledem a zebra felé. A zebrától jobbra közvetlenül egy körforgalom van. Egy kamion rááll a zebrára, mert az előtte álló autó éppen elsőbbséget ad a körforgalomban haladónak. Én megállok a zebra előtt, mert rajta áll a kamion.


A kamion előtt lévő autó bemegy a körforgalomba, a kamion emiatt előrébb tud csorogni és felszabadul mögötte a zebra. Én rálépek a zebrára, a kamion áll egy helyben (valószínűleg elsőbbséget ad) én végig a pótkocsi mögött haladok a takarásában. Amikor a zebra feléhez érek, akkor elnézek jobbra és azt látom, hogy jobbról jön egy autó ki a körforgalomból olyan tempóban, hogy már nem fog tudni megállni előttem.


És itt jön a lényeg.


Ha teszem azt, én nem nézek el jobbra és nem állok meg a zebra közepén, elüt a kihajtó autó, akkor az kinek a hibája lenne?


Én a következőképpen látom a helyzetet:


- A kamion eleve nem blokkolhatta volna a zebrát Ha nem állt volna rá a zebrára, akkor én előtte el tudtam volna menni már jóval korábban is úgy, hogy mindenki lát engem.


- A kihajtó autós a sebességéből ítélve nem számított arra, hogy a zebrán elsőbbséget kell majd adnia. A KRESZ viszont előírja, hogy fokozott óvatossággal kell megközelíteni a zebrát. Ráadásul tisztán láthatta, hogy a pótkocsi vége a zebrát takarja, tehát számítania kellett volna arra, hogy gyalogos lép ki a takarásából (pont ugyanúgy, mint amikor kisgyerek fut ki a busz takarásából).


- Ugyanakkor én is várhattam volna még egy kicsit, ameddig a kamion bemegy a körforgalomba és minden résztvevő tisztán lát engem. Bár amikor leléptem a zebrára, akkor nem számítottam arra, hogy a kamion megáll elsőbbséget adni, én azt hittem, hogy mire az úttest feléhez érek, arra már elmegy a kamion és láthatóvá válok.


Kiegészítésül még annyit, hogy ez egy olyan zebra, ahol ritka a gyalogosforgalom. Aki rutinból vezet arrafelé, az nem feltétlenül számít gyalogosra. Habár nem tudom mit befolyásolna ez, de gondolom bíróságon biztosan felhoznák védekezésképpen.



2021. júl. 30. 16:44
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
54%
Az autós lesz a hibás. Van egy olyan pont, hogy úgy kell megközelíteni a gyalogátkelőt, hogy elsőbbséget tudj adni a gyalogosnak. Persze olyan is van, hogy a gyalogos csak akkor indulhat el, ha meggyőződött az átkelés veszélytelenségéről, viszont mivel alap esetben a gyalogosnak van elsőbbsége, ezért az autóst fogják elővenni.
2021. júl. 30. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
57%

Összetett a kérdés.

Abban tévedsz, hogy a kamionos nem állhatott volna meg a zebrán. forgalmi okból nem tilos.

Az autósnak valóban kutya kötelessége fokozott figyelemmel, csökkentett sebességgel megközelíteni a kijelölt gyalogátkelőhelyet, hogy szükség esetén akár megállással is elsőbbséget tudjon adni a gyalogosnak.

A gyalogos kötelme az, hogy az úttestre lépés előtt győződjön meg arról, hogy az átkelés biztonságos.

Az autós is, te is hibás voltál. Jármű mögött egyébként sem egészséges átmenni. A nagy méretű járműtől nem láthattad át mind a kér irányt.

2021. júl. 30. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
51%

Leírtad, hogy ki, miben hibázott.

Nem szabályos a felfestésen megállva blokkolni a gyalogost, de az a kisebb hiba, az átkelőhelyet úgy kell megközelíteni, hogy ott számítani kell gyalogosra, aki takarásból is kiléphet, és akkor is meg kell tudni állni.

Az egy másik kérdés, hogy a gyalogos se süketen, vakon menjen végig az átkelőn, vigyázzon magára, mert baleset esetén hiába nem ő szegett szabályt, ő a legsérülékenyebb.

2021. júl. 30. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
50%

Aki a másodikat lepontozta sürgősen adja vissza a jogsiját!


Mit is ír a kresz:

„Tilos megállni, a FORGALMI és a műszaki okból történő megállás kivételével:”


És a felsorolásban ott van a zebra is, de mint a fenti mondat mutatja, forgalmi okból (az elsőbbségadás az!) meg szabad állni ott is.

Vagy más részét vitatjátok?

2021. júl. 30. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
40%

#2#

Forgalmi okoból sem zárhatja el az átkelőt, előtte kell megállni, nem rajta.

Azt megengedi a szabály, hogy "rálógjon" a jármű vége a felfestésre, ha az a kereszteződés (körforgalom) előtt elsőbbségadás miatt állt meg, de ha nem kozvetlenül a kereszteződés előtt áll (állnak előtte), akkor a felfestés előtt kell megállni, az átkelőt szabadon hagyva.

2021. júl. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
55%

Bemásolom, hogy melyik szereplő melyik szabályt szegte meg:


Kamionos: "Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában."


Gyalogos: "(6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti."


Autós:

"43. § (1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. (...)


(2) * Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.


(3) * A kijelölt gyalogosátkelőhely előtt megálló vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti."


A kamionos akadályozta a gyalogost, ez szabálytalan, de nem ez volt az oka a balesetnek.

A gyalogos nem győződött meg a veszélytelen áthaladásról. Kérdés, hogy ez mennyire róható fel neki, így, hogy korlátozott volt a kilátás és az autó nagy sebességgel érkezett.

Az autós elmulasztotta a kötelező megállást, mellőzte a fokozott óvatosságot és végső soron nem adott elsőbbséget a gyalogosnak.

Szerintem ezek alapján egyértelműen az autós a baleset okozója.

2021. júl. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor ezek szerint én is hibáztam és ilyen esetben meg kell várni, hogy a kamion takarása teljesen megszűnjön, mielőtt zebrára lépek? Jó tudni, mert erről nem igazán oktatják az embereket.
2021. júl. 30. 18:54
 8/18 A kérdező kommentje:

Közben amúgy eszembe jutott egy bónuszkérdés is.


b) verzió: Nem történik meg a baleset, de ugye az autó nem adta meg nekem az elsőbbséget.


Ha rendőr látja ezt a helyszínen, akkor megbírságolja, mert nem adott elsőbbséget nekem vagy úgy van vele, hogy ha a gyalogos is hülye meg az autós is, akkor elnézik? Csak azért kérdezem, mert újabban úgy tudom, hogy nagyon szigorúan veszik a zebrás incidenseket.

2021. júl. 30. 19:00
 9/18 anonim ***** válasza:
56%

#7#

Kijelölt gyalogos átkelőhelyhez közeledve a járművezetőknek számítani kell(ene) arra, hogy ott a gyalogosok takarásból is kiléphetnek.

Ez teljesen logikus, egy forgalmas úton nem elvárható, hogy a gyalogos csak akkor mehet át, ha nincs takarásban, hisz az arra közlekedő, vagy az átkelő közelében parkoló autók miatt sokszor takarásból lép ki.

A gyalogostól a "kellő körültekintés" az elvárás, de az is a saját testi épségére figyelés miatt.

2021. júl. 30. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
58%
5. Másold már be nekem a hatyályos kreszből azt a pasdzust, mely szerint belógni szabad, de elzárni az utat nem!
2021. júl. 30. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!