A Daytime Running Light (Nappali mentfény vagy mi) létezése és olyan autó esetében amin valóban van és világít, mi értelme marad a kötelezően felkapcsolt tompított világításnak nappal????
A másik pedig, hogy a ledes kib...tt fényes DRL-t miért hagyják sokan felkapcsolva éjjel is a világítás mellé, a szemközti pofájába világítva brutál fényes ledekkel, amelyek nevében is benne van, hogy NAPPALI használatra való.
Nyilván úgy kellene lennie, hogy a világítás felkapcsolásával ez lekapcsol, de ha valóban mindig így lenne, akkor nem jönne ennyi DRL+tompított lámpa egyszerre szembe.
Nappal lehet tompított helyett használni.
Este nem működnek, ha tompítottra kapcsolsz, automatikusan kikapcsolnak. Ahol nem, ott meg úgy vannak beállítva, hogy nem vakítanak.
Két eset van arra amit írsz: a vezető nem tudja hogyan kell kezelni a fényeket és nappalin hagyja (ez akkor is aktív ha lekapcsolsz mindent). Találkoztam már ilyennel forgalomban, azt hitte automata a lámpa, hát nem. Félreállt amíg kitalálja hogyan lehet átrakni tompítottra.
A másik eset, amikor Józsikának tetszenek a led csíkok és utólag beszerel a 20 éves járgányába. Na ezek vakítanak csak igazán.
érdekesnek találom azt, hogy a DRL megléte 2011 óta minden EU-ban gyártott kocsin kötelező, hogy jobban látható legyen nappal, így biztonságosabb (bár úgye a felkapcsolt világítás is eléggé láthatóvá teszi nappal), de a ködlámpa használata, hogy láthatóbb legyen, akinek pl régebbi kocsiján DRL még nincs, az tilos, ha jók a látási viszonyok.
A saját kocsimon nincs DRL, néha látom, hogy ha fényes nappal, jó látási viszonyok mellett szembejövők ködlámpznak, s alig van közte különbség, mintha DRL lenne, s sokkal jobban látszik, mint ködlámpa nélkül.
Ehhez képest, egyik már kötelező újabb kocsikban, másikat használni pedig tilos. Pedig mindkettő lényege lenne, hogy jobban látszódjon.
Ha a tompított felkapcsolásakor nem kapcsol le a DRL, akkor az szabálytalanul van bekötve vagy hibásan működik.
Amúgy az az értelme, hogy lényegesen kevesebbet fogyaszt, mint a tompított fényszóró, ráadásul nappal még jobban is látható.
A ködlámpa nem jó erre, mert az az autó alján van, így pl. már egy kisebb bukkanónál sem fogja látni a szembejövő a ködlámpádat. Egyébként az első ködlámpa nem is arra való, hogy lássanak, hanem hogy te lásd az utat.
"lényegesen kevesebbet fogyaszt, mint a tompított fényszóró"
Pont nem ez a lényege. A lényege az, hogy LED-eket használnak, amiknek az élettartama annyira elhanyagolható, hogy nyugodtan lehet használni éjjel-nappal is akár. Aki sokat vezet és állandóan kapcsolgatja a lámpákat, az tudja, hogy ez alapvető probléma a hagyományos izzókkal. A fogyasztás azért lényegtelen, mert menet közben úgy is visszatölti a generátor.
Én ezt az egész nappali menetfényezést illetve bevezetését baromságnak tartom.
Nappal szabad használni kizárólag jó látási viszonyok között és minden egyéb esetben át kell váltani tompítottra.
Fölösleges volt ezt az átmeneti lámpát bevezetni. Nappal jó látási viszonyok között részemről nincs értelme bekapcsolni bármit ugyanis látod. Nyugat- és Dél-Európában ezzel nem kell foglalkozni.
A nappali menetfény ugyanakkor nem mindegyiken működteti a hátsó helyzetjelzőt sőt egyik ködlámpát sem tudod mellette kapcsolni.
Vitarások csinálják sötétedéskor kor bekapcsolja a helyzetjelzőt a nappali menetfény mellé és vakítanak ahogy azt kell.
Amúgy utálom ezt a DRL dolgot, túl sok kocsin túl erős, főleg alkonyatkor meg hajnal körül.
Pár napja tök sötétben láttam egy hülyét DRL elöl elől világít, hátul semmi s tök sötét volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!