Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Igaz, hogy valakinek utasként...

Igaz, hogy valakinek utasként joga van beperelni a vezetőt egy esetleges baleset esetén, ha megsérül?

Figyelt kérdés

Most hallottam és én még soha nem hallottam ilyenről, csak arról, hogy az övért is utas felel, hogy be legyen kötve a sajátja, másrészt a vezető nem engedhet ittas vagy drogos állapotban vezetni, ahogy őt sem.


Másrészt, senkinek az autójába nem köteles beülni, akkor mi jogon pereli be a vezetőt? Olyan vonatkozásban hallottam, ha az utasnak testi sérülése lesz.

Mi tudtok erről?



2020. aug. 9. 15:21
 1/4 anonim ***** válasza:
76%
Személyautó esetében a sofőr kötelessége figyelni, és szólni , hogy az utasai kössék be a biztonsági övet. Ha az utas nem hajlandó, akkor közölheti vele, hogy szálljon ki az autóból. Ugyanúgy megtagadhatja, hogy ittas, vagy drogos utas szálljon be az autójába. Fordított helyzetben az utas is közölheti, hogy nem utazik a sofőrrel mert nem köti be magát, vagy ittas, drogos állapotban van. Baleset esetén ha nem a vezető a hibás, akkor nincs értelme beperelni az utasnak a sofőrt. Ha hibás lenne, akkor beperelheti, de nagy valószínűsséggel el is veszítené a pert, főleg ha azért hibás a sofőr mert ittas, drogos állapotban volt, vagy nem volt bekötve. Utas is figyelmeztetheti a vezetőt a kresz szabály betarására.
2020. aug. 9. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ráutaló magatartás...
2020. aug. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Minden utas a saját övéért felel. Szóval ha elkap a rendőr, te kapod a bírságot mint utas, a sofőr meg a hibapontot. Nem tudom hogy balesetnél ez hogy van, de szerintem ott is az utas kap egy vastagabb számlát.

De akinek nincs annyi józan esze hogy legalább a saját élete védelmében bekpacsolja az övét, az csak fizessen min 1 havi fizetésnyi bírságot...

2020. aug. 9. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A sofőrnek 2007 óta már nem kötelessége figyelnie a (felnőtt) utasa biztonsági övére. Tehát se büntetést, se hibapontot nem kap miatta, ha nincs bekötve. Mindenki a maga ura ebből a szempontból. Csak egy rövid ideig, talán 2-3 évig volt a sofőr kötelessége beköttetni az utasát, de feltehetőleg egy minisztert vagy főrendőrt nem volt hajlandó elvinni a sofőrje bekötetlenül, így gyorsan meggondolták magukat...

KRESZ:

"48. § (4) A külön jogszabályban meghatározott M1, M2, M3, N1, N2, N3 kategóriájú gépkocsiban, amelynek meghatározott üléseit biztonsági övvel kell felszerelni, továbbá olyan járműben, amelynek üléseit biztonsági övvel szerelték fel, az ülésen utazó személynek a biztonsági öv becsatolásával kell magát rögzíteni." Ennyi, minden felelősség az adott ülésen utazó személyé, a sofőr felelőssége sehol nincs említve.

Természetesen, az utas beperelheti a sofőrt, ha annak a hibája, mulasztása miatt történik a baleset. Viszont a perelhető összeget legalábbis lecsökkenti, ha az utas nem volt bekötve, és ezért szerezte a sérüléseit, mert mondjuk kirepült a szélvédőn fejjel előre.

2020. aug. 11. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!