Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Párhuzamos közlekedésre...

Párhuzamos közlekedésre alkalmas úton, mitől függ, h melyik sávban kell közlekedned, ha például 3 sáv van?

Figyelt kérdés

#közlekedés #KRESZ #út #sáv #párhuzamos közlekedésre alkalmas út
2013. aug. 8. 11:26
 1/7 anonim ***** válasza:
61%
A párhuzamos közlekedés szabályaitól és hogy merre akarod folytatni az utadat.
2013. aug. 8. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem kanyarodsz, és nem előzöl akkor itt is jobbra tartási kötelezettség van, tehát a jobb szélső sávban kell haladni. Viszont a harmadik forgalmi sávot a balra kanyarodás esetét kivéve csak személyautó, illetve motorkerékpár veheti igénybe.
2013. aug. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok. Ha sűrű a forgalom akkor nem kötelező a jobb szélső sávba sorolni, párhuzamosan közlekedhetnek egymás mellett a járművek.
2013. aug. 8. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Sinead ***** válasza:
18%
Attól, hogy merre akarod folytatni az utadat.
2013. aug. 8. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Jobbratartás van, szóval a külsőbe kell menni.

Persze lehet a középsőbe is, hogy ne legyen túl nagy a forgalom a külsőben, de úgy illik (illene), hogy a belsőt meghagyni a gyorsabban közlekedőknek.

Kereszteződésnél meg oda kell állni, amerre menni akarsz.

2013. aug. 8. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld mancs :)
2013. aug. 8. 17:59
 7/7 anonim ***** válasza:

Nehogy azt mondd, hogy ezt a pár sort sehol sem találtad meg:


Párhuzamos közlekedés

36. § (1)218 Olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két vagy több forgalmi sáv van (párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest) - a (2)-(4) bekezdésben említett eseteket kivéve - a külső (jobb szélső) forgalmi sávban kell közlekedni. Más forgalmi sávra ráhajtani csak előzés, balra bekanyarodás, illetőleg megfordulás céljából szabad. Az autóbusz öbölt, az autóbusz forgalmi sávot, a kapaszkodósávot, a gyorsító- és a lassítósávot, valamint a kerékpársávot a párhuzamos közlekedés szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.

(2)219 A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni. Ha 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival, motorkerékpárral vagy - lakott területen - távolsági, illetőleg gyorsjáratú autóbusszal a vezető több járművet kíván előzni, megmaradhat a belső forgalmi sávban feltéve, hogy ezzel a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza; ha pedig a forgalom olyan sűrű, hogy a külső forgalmi sávba visszatérni nem lehet, a belső forgalmi sávban folyamatosan is haladhat.

(3)220 A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára kettőnél több forgalmi sáv van útburkolati jelekkel kijelölve, a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni. Az ilyen úttesten azonban a második forgalmi sávban - a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megtartásával - bármely gépjárművel szabad közlekedni; a harmadik és további (belső) forgalmi sávokra - a balra bekanyarodás esetét kivéve - ráhajtani csak személygépkocsival és motorkerékpárral szabad.

(4)221 Lakott területen lévő, párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen a forgalmi sávok útburkolati jelekkel vannak megjelölve, a belső forgalmi sávban (sávokban) 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival és motorkerékpárral folyamatosan is szabad haladni feltéve, hogy ezzel a jármű a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza. Az ilyen módon haladó jármű mellett - a (6) bekezdés c) pontjában foglaltak megtartásával - fokozott figyelemmel jobbról el szabad haladni, a forgalmi sávokat azonban - a gyorsabb előrehaladás érdekében - kis távolságon belül ismételten változtatni, és ezzel a közlekedés résztvevőit zavarni tilos.

(5) Ha a forgalom sűrűsége folytán a forgalmi sávokban összefüggő járműoszlopok alakultak ki, forgalmi sávot változtatni csak abban az esetben szabad, ha a vezető bekanyarodásra vagy megállásra kíván felkészülni.

(6) A párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten tilos

a) járművel az úttest felezővonalát - a balra bekanyarodás, illetőleg a megfordulás esetét kivéve - átlépni;

b)222 két járműnek - az egy nyomon haladó jármű melletti elhaladást kivéve - ugyanabban a forgalmi sávban egymás mellett haladni;

c) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt másik jármű mellett elhaladni.

(7) Ahol valamelyik forgalmi sáv megszűnik, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik terelővonal átlépése nélkül haladhat tovább. Ha a forgalmi sávok útburkolati jellel jelölve nincsenek, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik irányváltoztatás nélkül tud továbbhaladni; ha pedig mindkét jármű csak irányváltoztatással tud továbbhaladni, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik addig a jobbra eső forgalmi sávban haladt.

2013. aug. 9. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!