Ha autóval egy másik városba kell vinnem a kislányomat vérvételre, akkor van rá valami mód, hogy a tb fizesse az üzemanyagot, vagy egy részét?
Van lehetőség, kerek 21ft-ot adnak egy km-re.
Itt a rendelet:
Az utazási költségtérítéshez használatos nyomtatványok felhasználásának módja
Utazási utalvány - Utazási költségtérítés személygépkocsival utazás esetén
Utazási költségtérítésre az a beteg is jogosult, aki – a beutalásra jogosult orvos döntése alapján – betegsége, egészségi állapota miatt tömegközlekedési eszközön nem tud utazni, ezért gépkocsival megy az egészségügyi intézménybe. Gépkocsival utazás esetén e költségtérítés címén a célállomásra az adott viszonylatban a legrövidebb távon közlekedő tömegközlekedési eszköz útvonalát alapul véve, km-enként 21 Ft jár. Az utazási utalványon az orvosnak fel kell tüntetni, hogy a beteg az egészségi állapota miatt nem tud tömegközlekedési eszközön utazni, és azt indoklással kell ellátni. Felhívjuk a figyelmet, hogy ha a beteg egészségi állapota miatt kísérő szükséges az utazáshoz, a közös utazásukra a kilométerenkénti 21 Ft a betegnek és a kísérőnek együttesen jár. Utazási költségtérítés nem tömegközlekedési eszközzel történő utazás esetén legfeljebb egy kísérőnek jár.
Ha a kísért beteg egészségi állapota, illetve elhúzódó kezelése miatt a beteg rövid időn belül nem tud a lakóhelyére visszamenni, a kísérő részére – a beteg nélküli utazása esetén – ugyanazon napra legfeljebb két út (1 oda-1 vissza) számolható el, a kísérő hazautazása, illetve a betegért való visszautazása során km-enként 18 Ft-tal. Ebben az esetben a kísérőnek az általa kísért beteg ellátásának igénybevételére vonatkozó, rendelkezésére álló dokumentummal igazolnia kell az utazás szükségességének indokát. Ilyen igazolás hiányában a kísérőnek nyilatkozatot kell tennie a többszöri utazás szükségességének indokáról. Igazolás vagy nyilatkozat nélkül, valamint valótlan tények közlése esetén utazási költségtérítés nem állapítható meg. Nem jár a kísérő részére ugyanazon napra vonatkozóan két (1 oda- 1 vissza) útra költségtérítés, ha az egészségügyi szolgáltató és a beteg lakóhelye egymástól való távolsága a 100 kilométert meghaladja.
Az „Utazási Utalvány”-t a lakóhely szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztár részére kell megküldeni vagy személyesen beadni, ahol a kérelem elbírálását követően, a megállapított jogosultság esetén utólag folyósítják a költségtérítést. Részletesen lásd lent, a költségtérítés kifizetése utazási utalvány használata esetén címnél, azzal, hogy ebben az esetben természetesen a menetjegyet nem kell csatolni.
Kedves 6-os.
Ha egy vidéki ugyanúgy fizeti a tb-t, mint mondjuk egy pesti, akkor a vidéki emberke miért kell, hogy hátrányos helyzetben legyen? A mi városunkban is régebben lehetett mindenféle vizsgálatot csináltatni, de sok mindent megszüntettek, és áttették mondjuk a megyeszékhelyre. Most a kiesebb városban lakó tehet arról, hogy "költségcsökkentés" miatt utaznia kell? Pedig még több tb-t fizet, mint 5 évvel ezelőtt, mikor ugyanezért nem kellett elutaznia másik városba.
Ez neked fillérbaszás? Még gyeden vagyok, de ha az letelik, akkor majd jön a gyes. Tudod te, hogy az mennyi? Ha valaki mondjuk egy gyerekkel a háta mögött minimálbérért dolgozik, akkor hazavisz bruttó 93000-ből 71000 forintot, a párja meg kapja a gyest, ami acélos 23000 forint körül van, plusz kapnak még mellé kemény 12500 forint családi pótlékot, az összesen 106500 forint. Akkor ennek nagy része elmegy kajára, a maradék meg rezsire. És igen. Ez fillérbaszás. De nem általam, hanem az állam által.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!