Hogyan kapom vissza a jogosítványomat?
Ha valakit bűncselekmény miatt tiltanak el a vezetéstől (ilyen pl. adott mértéket elérő alkoholszint), akkor az eltiltás időtartamától függetlenül, egyébként hat hónapot elérő eltiltás esetén a vezetői engedély csak utánépzés igazolás megléte esetén adható vissza.
Ha kötelező az utánképzés, akkor, ha az eltiltás lejártakor megvan az utánképzés igazolás, akkor visszaadható az engedély, egyébként hiába jár le az eltiltás, az engedély visszaadásával meg kell várni az utánképzés igazolást.
Ha a vezetői engedélyt helyszínen vonták be, akkor a lakóhely címe szerinti kormányablakba továbbították, egyébként a lakóhelycím szerinti kormányablak vonta be; ott lehet visszaigényelni.
Ha időközben lejár a vezetői engedély egészségügyi alkalmassága, akkor nem azt adják vissza, hanem újat készítenek, de akkor lennie kell új, érvényes orvosi alkalmassági igazolásnak.
Utánképzésre a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont (KAV) fővárosi, illetve megyeszékhelyen működő képviseleténél lehet jelentkezni.
Szükséges:
– az utánképzés jogalapját képező Okmányirodai/Kormányablak határozata,
– az utánképzés elvégzésére hivatkozó hatósági értesítés indoklási részében megjelölt rendőrségi, bírósági, szabálysértési eljárás jogerős határozata, végzése, … (vezetői engedély bevonását tartalmazó irat)
– a személyazonosságot igazoló okmány (érvényes személyi igazolvány, vagy útlevél, lakcímkártya, nem magyar állampolgárok esetén tartózkodási engedély, stb.)
Hogy ne tolódjon ki az eltiltás határideje, célszerű az eltiltás időtartama alatt elvégezni az utánképzést; erre az eltiltó határozat jogerőre emelkedésétől van lehetőség.
Itt elolvashatók a KAV közúti járművezető utánképzéssel kapcsolatos tájékoztatói:
Jelentkezel pl a Mozaik utcai NKH-nál utánképzésre. Befizeted a pénzt, kapsz egy időpontot feltárásra. Ez egy szigorított KRESZ vizsgából (100 pont, 45 mp kérdésenként), egy vezetési gyakorlat felmérésből (jó esetben egy kört teszel a környező utcákban egy oktató autóval és annyi), majd egy pszichológussal való elbeszélgetésből áll. Ha minden sikerül, akkor már csak a program marad hátra, ami az ittasság függvényében változik, pl 3x5 vagy 5x5 óra. Befizeted a pénzt, megkapod az időpontot és a helyszínt, aztán végig ülöd a foglalkozásokat. Közlekedéspszichológusok tartják és az anonim alkoholisták gyűléséhez hasonlít. Ha hiányzol, késel, bukod a pénzt és kezdheted újra. Ha nem sikerül a KRESZ vagy a vezetés, akkor más programokon is részt kell venned plusz pénzért. Amikor minden sikerült, bemész a hatósághoz, kapsz egy papírt és ezzel mehetsz a kormányablakba a jogsidért. Ha közben lejárt az orvosid, akkor csináltasd meg a körzetivel és vidd az igazolást róla.
Nem egyszerű végig csinálni, de azért nem is lehetetlen, ha még nem ittad el közben az agyad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!