Kb 1 hete vettünk egy kocsit, de a tulajdonos azóta adta át a törzskönyvét. Milyen jogom van az elállással kapcsolatban?
Mi van a szerződésben a kiegészítő megjegyzés rovatban?
Ha ezt leírtátok, akkor azonnal lehet visszavinni, ha minden szóban történt, akkor az bizony bukta utca..
Tisztességet feltételezve, hogy a törzskönyv valóban elveszett, megsemmisült; akkor is várni kellett volna az adás-vétellel.
Egyik lehetőség, hogy az eladó tulajdonos kéri az elveszett, megsemmisült, ellopott törzskönyv pótlását. Megjelentetik a Magyar Közlönyben (ennek várható ideje 5-10 nap); ha nem ismert a törzskönyv száma, azt a tulajdonos személyi adatainak igazolása alapján, kikeresik. A keresés időtartama két hét; ha nincs meg, akkor intézkednek a legyártására, ami szintén időbe telik. Az illetéke 6-ezer Ft.
Másik lehetőség, hogy az eladó tulajdonos megteszi a bejelentést, de ha van vevő, akkor az eladó írásban lemondhat az utángyártásról; illetéket sem kell fizetnie. Viszont a Magyar Közlönyös kerestetés ugyanúgy megtörténik, és megjelenés után ugyanúgy meg kell várni a két hetet. A vevő csak ezután kérheti a törzskönyvet, addig nincs.
Előbb nem lehet átíratni, így viszont a vevő kicsúszhat a 15 napon belüli átíratási kötelezettségből.
Látszik, hogy ahogyan már szerepel válaszban, mindenképpen kell az eladó közreműködése. Ha nem készséges, akkor jön a kérdés: mi szerepel az adásvételi szerződésben; ahogy már szintén szerepel válaszban. Az „Egyéb feltételek, megjegyzések” részbe be van-e írva a törzskönyv hiánya? Enélkül, csak az van, hogy „A járműhöz tartozó okmányok eladó részéről történő átadásának, vevő részéről történő átvételének dátuma, időpontja:” és év-hó-nap óra:perc. És mindezt az eladón és vevőn kívül két tanú is, aláírásával, adatainak megadásával, igazolta.
Bizony, ha az eladó nem működik közre, akkor marad a pereskedés; vállalva, valótlan, hiányos közhiteles okiratot írtatok alá.
(Nem erre vonatkozik a kérdés, és kívánom, hogy ne csak azért legyen, mert érdemben még nem került rá sor: az e̲l̲ő̲z̲e̲t̲e̲s̲ eredetiségvizsgálat. Az okmány teljes címe: HATÓSÁGI BIZONYÍTVÁNY jármű e̲l̲ő̲z̲e̲t̲e̲s̲ eredetiségvizsgálatáról az e̲l̲ő̲z̲e̲t̲e̲s̲ eredetiségvizsgálati nyilvántartás alapján. Okkal húztam alá az e̲l̲ő̲z̲e̲t̲e̲s̲ szót. A vizsgálatot előíró jogszabály célja, hogy a vevőnek módja legyen csak a vizsgálaton megfelelőnek minősített járművet megvennie. Ha nem előzetesen, hanem vétel után történik a vizsgálat, akkor rizikós: vagy sikerül, vagy nem. Legfeljebb bízni lehet, mert a többség sikerülni szokott. Ha nem, akkor egy részük itt érdeklődik a GYK-n, hogy mit tegyen?
Az nincs szabályozva, hogy az eladónak vagy a vevőnek kell végeztetnie, fizetnie; de a vevő érdeke, hogy vásárlás előtt történjen. Megegyezhetnek, hogy például a sikerességtől függően ki fizeti; sikeresség esetén akár meg is oszthatják.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!