Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Fedezetlenségi díj (gépkocsi)...

Fedezetlenségi díj (gépkocsi) elévülésének mik a feltételei?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy autó a családban ami ki volt vonva évekig ideiglenesen (fél évente újra forgalomba helyezik), aztán el lett felejtkezve róla és már vagy 3-4 éve forgalomban van, viszont biztosítást nem fizettünk rá.


A kocsit már nem akarjuk használni, leginkább véglegesen ki szeretnénk vonatni a forgalomból.


Jelenleg egy másik autó biztosítása él a nevemen.


Olvastam olyat, hogy 5 év után megszűnik a fedezetlenségi követelés ha nem köt új biztosítást az ember. Itt több kérdés is felmerül:


-Ez a számlóló pontosan mikortól indul?

-Ez csak arra a kocsira való újrakötés esetén számít, vagy az egyén nevén bármiféle (más kocsi) biztosítás esetén?



márc. 4. 15:07
 1/7 anonim ***** válasza:
53%

A biztosító kellett hogy kiküldjön valamit, hogy nincs fizetve.

Díjfizetés miatt megszűnik olyankor.

Ezt az okmányiroda tudni fogja, és küld egy kivonásról szóló papírt, le kell adni a rendszámot, forgalmit.

márc. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia!


Nem pontosan értem ez melyik kérdésre válasz!

márc. 4. 20:38
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Megszüntették az 5 éves elévülést; gondolom azért, mert sokan átadták mindössze 6000 Ft-os forgalmi engedély kiállítási illetékért egyenesági rokonnak, házastársnak, testvérnek az üzembentartói jogot, kivárták az 5 évet.


A biztosítóra vonatkozóan megmaradt, hogy „A teljes fedezetlenségi díjat azon biztosító köteles kiszámítani és beszedni, amely az üzemben tartóval a fedezetlenség időtartamát követően szerződést köt. A fedezetlenségi díj kiszámítása során a biztosító az utolsó öt év fedezetlenségének időtartamát veheti figyelembe.” [↓*¹]

Természetesen mindegy, hogy arra, vagy más gépkocsira köt szerződést, a fedezetlenségi díjat a személynél tartják nyilván.

Az öt év elévülés a fedezetlenségi díj napi számításának megszűnése után indul.


De, a jogszabályba bekerült, hogy „A Kártalanítási Számla kezelője jogosult az érdekmúlás miatt vagy egyéb okból következően ki nem számlázott, illetve a biztosító által kiszámlázott és az üzemben tartó által részben vagy teljes mértékben ki nem fizetett fedezetlenségi díjat beszedni.” [↓*²]

Így, kilőtték a kivárással megúszást.


[ *¹ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 22. § (2) ]

[ *² 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 22. § (8) ]


// Furcsa, ha ennyi ideig KGFB nélkül forgalomban maradt a jármű, ugyanis rendszeresen, automatikusan összevetik a KGFB Kötvénynyilvántartó és a közúti közlekedési nyilvántartás adatait, és a forgalomban levőként nyilvántartott, de KGFB fedezettel nem rendelkező gépjárművek adatait megkapja a területileg illetékes nyilvántartó (ügyfélszolgálati helyei: kormányablak, okmányiroda), és hivatalból ideiglenesen kivonják a gépjárművet a forgalomból. Régebben negyedévenkénti összevetés gyakoriságot tartalmazott a jogszabály, a gyakoriság évekkel ezelőtt kikerült belőle. De, nem gondolom, hogy ritkult.

Az ideiglenes forgalomból kivonás időtartama alatt (akár az üzembentartó kérésére történt, akár hivatalból) nem kell a biztosítási díjat fizetni, így arra az időszakra napi fedezetlenségi díjat sem számolnak.

márc. 5. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szia, köszi a választ!

Amit írtál az a kártalanítási számla, az szerintem baleset esetén fordul elő ha nincs rá biztosításod, ez viszont itt nem áll fent, csak simán nincs rajta, és áll egy kertben.

márc. 5. 10:05
 5/7 anonim ***** válasza:

Igen de a Kártalanítási számla kezelőjét hatalmazta fel a törvény a fedezetelenségi díj beszedésére, akkor is, amikor a biztosító nem teheti, mert vagy elévült a biztosító számára, vagy nincs új biztosításkötés, így biztosító emiatt nem tudja beszedni.

Azért ezt a szervezetet hatalmazta fel erre a törvény, mert ez számítja és tartja nyilván a fedezetelenségi díjakat.

Nem olvastad el az 1-es válaszban a "De, a jogszabályba bekerült..." kezdetű fejezetet?

márc. 5. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Kártalanítási számla

A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás szerződéses rendszere 1991. július 1-jén történt bevezetésekor a jogszabály a Magyar Biztosítók Szövetségére (MABISZ) ruházta azon károk pénzügyi fedezetének elkülönített számlán való kezelését és a károsultak kártalanítását, amelyet a biztosítási szerződéskötési kötelezettség ellenére biztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó, illetőleg bizonyos korlátok között ismeretlen üzembentartó járművének üzemeltetésével okoztak. A Magyar Biztosítók Szövetsége Elkülönített Szervezeti Egysége (ESZE, 2013. december 31-ig Gépjármű Kárrendezési Iroda – MABISZ GKI) egyik kiemelkedő feladata a fentebb említett károk rendezése."


Ez alapján mondom, hogy a kártalanítási számla az a károkozás esetén van.

márc. 5. 19:32
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem vitattam, és nem is vitatom, hogy az is a feladata, amit nem tudom honnan idéztél. De te nem ilyen káreseményről tettél fel kérdést, hanem fedezetlenségi díjról. A Kártalanítási Számla kezelője kezeli a kártalanítási számlát is, de foglalkozik a fedezetlenségi díjjal is.


2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról

┌ „3. § E törvény alkalmazásában:

7. fedezetlenségi díj: az adott gépjármű vonatkozásában az üzemben tartó biztosítási kötelezettségének – a szünetelés időtartamának, kivételével – díjfizetés hiányában kockázatviselés nélküli időtartamára (fedezetlenség időtartama) a Kártalanítási Számla kezelőjét megillető, általa meghatározott díjtarifa alapján utólagosan megállapított díj” ┘

┌ „22. § (1) Az üzemben tartó köteles a fedezetlenségi díjat megfizetni.

(7) A Kártalanítási Számla kezelője a fedezetlenségi díjnak – a díjhirdetést követő naptári évre vonatkozó, a Kártalanítási Számla általi kártérítések és a kártérítésekhez kapcsolódó eljárási költségek alapján egy naptári évre számított – tarifáját gépjármű-kategóriánként, legkésőbb a naptári év végét megelőző negyvenötödik napig a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendeletében meghatározott módon a Felügyelet honlapján meghirdeti, továbbá ezzel egyidejűleg a MABISZ honlapján közzéteszi. Eltérés esetén a Felügyelet honlapján meghirdetett tarifa az alkalmazandó.

(8) A Kártalanítási Számla kezelője jogosult az érdekmúlás miatt vagy egyéb okból következően ki nem számlázott, illetve a biztosító által kiszámlázott és az üzemben tartó által részben vagy teljes mértékben ki nem fizetett fedezetlenségi díjat beszedni.

(9) A Kártalanítási Számla kezelője a (7) bekezdésben meghatározottak szerint számított fedezetlenségi díj tarifájának a megállapítása során a 36. § (11)–(12) bekezdésben meghatározott esetre vonatkozóan méltányos mértékű külön tarifát állapít meg.” ┘


Tehát a Kártalanítási Számla kezelője a 22. § (8) alapján jogosult az érdekmúlás miatt vagy egyéb okból következően ki nem számlázott fedezetlenségi díjat beszedni.


A törvény hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).

A Nemzeti jogszabálytárban látszik, hogy a törvény szövege ez év április 23-tól és 2025. január 1-től is változni fog; de azt a részt nem érintik a változások, tehát így marad. (A módosulást a bal szélen levő függőleges piros vonal jelezi.)

márc. 5. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!