Pont 16 éve járt le a jogsim, azóta nem volt rá szükségem, de most megújítanám, mi a teendőm?
(Az életkor az ügyintézést nem befolyásolja.
Nálad még mást sem. Az 50. életév betöltésétől, adott életkori lépcsőnként, egyre kevesebb évre adják meg az egészségügyi érvényességet, és kell egyre alacsonyabb összeget fizetni a vizsgálatért.)
Az orvosi vizsgálat nem függ attól, hogy van-e vezetői engedélyed. Aki életében először szeretne vezetői engedélyt, annak is el kell végeztetnie az orvosi vizsgálatot, másképp nem engednék gyakorlati vizsgára.
Nyilván senki sem csinál ilyet, de bármiféle ok nélkül is lehet kérni a vizsgálatot.
A vizsgálatra jelentkező kérhet 1. alkalmassági csoportú és 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot.
2. alkalmassági csoportú vizsgálat annak szükséges, aki „C”, vagy ettől magasabb kategóriájú járművet akar vezetni, vagy kategóriától függetlenül, közúti árufuvarozóként akar dolgozni. Egyébként elegendő az 1. kategóriájú a vizsgálat.
Ez is olyan, hogy csináltathat az is 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot, akinek csak segédmotoros kategóriájú engedélye van; bár, miért tenné? Egyébként a díja mindkét csoportú vizsgálatnak ugyanannyi.
(Például nekem van „C” kategóriás vizsgám is, de nem tervezem használni, ezért 1. csoportú alkalmasságit kértem; ennél hosszabb időre adják az alkalmasságot. A vezetői engedélyemben nem is látszik a „C” kategóriás engedélyem. Ha „fel akarnám támasztani”, akkor kérnem kéne egy 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot, és az azzal kért vezetői engedélyben újra ott lenne a „C” kategóriás engedélyem is.)
Amúgy mi az ára most ennek? 10?
Ha nem tudom elolvasni az apró betűket a falon függő látásélességet ellenőrző táblán, akkor először elküld látásvizsgálatra?
7200 Ft. (Az 50. életév betöltése előtt; te még ott tartasz.)
Mennyire apróbetűt?
1. alkalmassági csoport esetén az a követelmény, hogy kétszemes látással (tehát egyik szemet sem eltakarva) a látásélesség legalább 0,5 legyen; a vizsgálathoz lehet kontaktlencsét, vagy szemüveget is használni.
Ez a táblán a középtájon levő vízszintes széles színes csík feletti részt jelenti. (Többnyire piros a csík.)
2. alkalmassági csoport esetén az a követelmény, hogy külön, a rosszabb szemmel legalább 0,1 legyen a látásélesség (ez a tábla legfelső sora), a másik szemmel pedig legalább 0,8. (Ez a középtájon levő színes vastag csík alatti 3. sort jelenti.). Itt is lehet kontaktlencsét, vagy szemüveget használni, de ezek nem lehetnek +8 dioptriánál erősebbek.
Ha nem felelsz meg ennek, akkor alkalmatlan megjelölésű vizsgálati eredményt kapsz.
• Ha valaki valamilyen követelménynek nem felel meg, azt alkalmatlannak minősíti az orvos. Látás esetén ezt meg tudja állapítani a háziorvos, nem kell szakorvoshoz küldenie.
Az más kérdés, hogy alkalmatlanság megállapítása után el lehet menni szemészorvoshoz (akár optikai üzletekben rendelőhöz), és csináltatni kell megfelelő szemüveget és/vagy kontaktlencsét, aztán ismét kérni a vizsgálatot. Vagy, bizonytalanság esetén előbb menni szemészhez, ha szükséges, akkor csináltatni szemüveget, kontaktlencsét, aztán jelentkezni vizsgálatra.
Az életkorom miatt már elég sűrűn kell vizsgálatra mennem a lejáró érvényesség miatt; mindig úgy egy hónappal előbb elmegyek egy optikai üzletbe, ahol szemészorvos is van. Megvizsgál, és ha egy idő után szükséges, akkor csináltatok új szemüveget. A kapott szemészorvosi papírt viszem magammal a háziorvoshoz; nem is szokta vizsgálni a látásom, hiszen ott az egyszerű látásvizsgálatnál összetettebb vizsgálatokat tartalmazó szemész szakorvosi papír. Elteszi, és a látásvizsgálat ezzel el van intézve; bejelöli, hogy szemüveggel alkalmas; ennek kódja ott van a kapott vezetői engedélyen.
• Vannak esetek, amikor a háziorvos nem tudja megítélni az alkalmasságot, szakorvoshoz küld, és a szakorvos ítéli meg, hogy alkalmas-e, esetleg milyen feltétekkel. (Például, 2. alkalmassági csoport esetén a háziorvos csak azt tudja megállapítani, hogy valaki színtévesztő, vagy színvak; jogszabály előírja, hogy ilyen esetben szakorvos dönthet az alkalmasságról. 1. alkalmassági csoport esetén nem számít a színlátás, akár színvak is lehet, akár a pirosat és zöldet is tévesztheti; ezért nem is szokták vizsgálni.)
• És vannak esetek, mikor az előírt vizsgálatok során nem derít ki a háziorvos alkalmatlanságot, de életkor vagy egyéb ok, gyanú miatt elküld szakorvoshoz: labor vizsgálatra, EKG-ra, stb.
Köszönöm szépen a hosszú választ!
Bármelyik orvoshoz bekopoghatok, vagy csak a saját háziorvosomhoz?
TB kártya kell a vizsgálathoz?
Ha bármi miatt nem rendezett a TB jogviszonyom, például mert biztonsági őr vagyok és nem fizették be utánam a TB-t, akkor is elvégzi az orvos a vizsgálatot?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!