Kötelező gépjármű biztosításomat megszüntethetem-e az egy éves szerződéskötés leteltével baleseti kórokozóként a majdnem duplájára növelt következő évi díj miatt?
Az autónak én vagyok a tulajdonosa és az üzembentartója is.
Meg szeretném szüntetni olyan módon a jelenlegi biztosításomat aminek az éves díja majdnem a duplájára növekedne, hogy a feleségemet átpapíroznánk üzembentartóra,a tulajdonos én maradnék.
Ő kötne egy új biztosítást és tiszta lappal indulna másik biztosítónál, nekem pedig megszünne a jelenlegi biztosítónál a szerződésem, és így a baleset miatti díjemelést sem kellene kifizetnem.
Hátulütője van- e a dolognak rám nézve?
Behajthatja-e a biztosító?
Szeretném hozzáértő segítségét kérni az esetemmel kapcsolatban, illetve azok hozzászólását aki már járt így.
Semmilyen hátulütője sincs.
Akkor szokott előbb-utóbb gond lenni, ha költségspórolásként (a tulajdonszerzéssel szemben csak a vagyonszerzési illeték 1/4-ét kell megfizetni), tulajdonképpen eladás történik, teljesen idegen személy számára. És lehetnek nehézkesen intézhető dolgok, ha távoli, pláne az egész dologról alig valami ismerttel rendelkező idős rokonra testálják az üzembentartóságot, kedvezőbb KGFB díj érdekében. De együtt élő családtagok esetén semmilyen gond sincs. (Ha netán mégis keletkezne, akkor az üzembentartói ügy lenne a legkisebb probléma.)
Semmi köze az évfordulóhoz, bármikor megtehetitek. Ha átadod az üzembentartó jogot, akkor érdekmúlással megszűnik a KGFB szerződésed. (Az évforduló akkor számít, ha te maradsz az üzembentartó, és biztosítót akarsz váltani. Akkor, legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt, az évforduló napjára, jogszerűen – indoklás nélkül – felmondható a biztosítás. Semmiféle kötöttséget nem jelent a kártörténet. Találhat valaki olyan biztosítót is, amelyik alig bünteti a károkozás miatt. Aztán az évforduló napjával kezdődően, legkésőbb addig, másik biztosítóval kell szerződni; nyilván, kedvezőbbhöz szokás így átmenni. De nem ez a terved.)
Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog. El is ajándékozható, és ha ez egyensági rokonok, vagy házastársak között történik, akkor illetékmentes. Nem kell hozzá semmilyen külön szerződés; az üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiraton (üzembentartó szerződés) a „… jogügylet jellege visszterhes/ingyenes vagyoni értékű jog…” szövegrészben azt kell aláhúzni, hogy ingyenes.
A feleséged bárhol köthet biztosítást; te másik biztosítót írtál, de ha az a kedvező, akkor akár a te mostani szerződött biztosítódnál is köthet; semmi köze a te biztosítási kártörténetedhez. Az, személyhez, és nem járműhöz kötődik.
Az üzembentartói jog átruházását a tulajdonosnak, vagy meghatalmazottjának kell bejelentenie a közlekedési nyilvántartó hatóságnál (kormányablak, okmányiroda), és az illetékmentességre jogosultságot okmány (anyakönyvi kivonat) bemutatásával kell bizonyítani. Ha nem okoz gondot, szerencsés, ha együtt mentek, akkor mindenféle szükséges okmány biztosan nálatok lesz.
A te forgalmidat le kell adni, a feleséged nevére az újat helyben kiállítják. Ezért 6-ezer Ft illetéket kell fizetni; ez az összes költség. Legegyszerűbb bankkártyával fizetni, akkor nem kell csekkel befizetési helyre menni, majd visszamenni.
Minden egyszerre, egy ügyintézőnél elintézhető.
Ha van ügyfélkapu regisztrációd, akkor online foglalhatsz időpontot; nem kell várakozni, még sorszámot sem kell helyben kérni: a foglaláskor kapott sorszámmal hívnak.
[Én már igen idős vagyok, így a fiamnak ajándékoztam az autóm, ő lett a tulajdonos. Illetékmentes volt, az egyenesági rokonság miatt; ugyanemiatt eredetiségvizsgálat sem kellett. Aztán ő ajándékozta nekem az üzembentartói jogot, ugyanabból az okból ez is illetékmentes volt. Továbbra is teljeskörűen használom az autót és továbbra is az enyém minden kötelesség, felelősség; mint üzembentartónak az én ügyem a KGFB, én vagyok a gépjárműadó alanya, az én kötelezettségem az időszakos műszaki vizsgáztatás, az esetleges pótdíjkivetést, bírságot én kapnám, én kérelmezhetem az esetleges ideiglenes forgalomból történő kivonatást stb. Így, ha meghalok, nem kell ki tudja meddig várniuk az örökösödési eljárásra, végzésre; halálommal megszűnik az üzembentartói jogom, rászáll az is, de ami fontos, mint tulajdonos akár rögtön el is adhatja, illetve bármit kezdhet vele, minden jog és kötelesség az övé lesz. Semmi gondunk nincs.]
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,
legfőképpen kedves legutóbbi kommentelőnek, hogy ennyire tüzetesen összefoglalta ezt a kérdéskört! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!