Autó eladás után mi a teendő ilyen esetben?
Nyugodtan adhatsz fénymásolatot, vagy akár újra is írhatjátok a szerződést, szigorúan ugyanazokkal a dátumokkal. Ezzel nem tudnak trükközni.
Ha megnehezítitek neki az átíratást, csak magatoknak okoztok kellemetlenséget, mivel a hivatal szerint még a ti neveteken van az autó.
#1!
A kérdést is elolvastad?
A kérdező le jelentette az eladást.
Kérdező. Nem, ne engedj neki.
Amikor alá írtátok a szerződést, onnantól a vevő nem kérhet semmilyen módosítást, meg fényképet, meg bármit, ami az adásvételivel kapcsolatos.
Egyes válaszát hagy figyelmen kívül, és ne hagyd magad.
"Ha megnehezítitek neki az átíratást, csak magatoknak okoztok kellemetlenséget, mivel a hivatal szerint még a ti neveteken van az autó."
Hát még ez mekkora baromság...
#2
Igen, elolvastam. Te is olvasd el a válaszomat, és értelmezd.
Jogilag nem lesz bajuk akkor sem, ha nem segítik most a vevőt, de kellemetlenségük lehet belőle.
Mert amíg a hivatalban nincs átíratva, vagy nem vonják ki, addig nekik kell bizonygatni parkolás büntetést, autópálya használatot. Lehet be is rendelik őket tisztázni az adásvételt, mint egy korábbi kérdező esetén, ahol a tanúk aláírása maradt le a példányukról.
Semmi bajuk nem lehet viszont abból, ha újraírják a vevő példányait, ugyanazokkal az adatokkal és dátumokkal. Ezzel csak segítik, hogy át tudják írni a hivatalban.
Szóval, mit nem kell engednie? Miért baromság amit írtam?
Ha az eredetileg nála levő példányokkal elvégezte volna az átíratást, akkor nem tudott volna trükközni, de ha ugyanazokkal az adatokkal, fizikailag másik papírral végezteti az átíratást, akkor trükközhet? Nem értem, hogyan?
Azt, gondolhatod, hogy lezártnak tekinted az ügyletet, és elhatározhatod, hogy nem foglalkozol vele többet, de az olyan egyoldalú döntés, amit nem tudsz betartani.
A bejelentésed nem jelent átírást, csak bejegyzik:
„2. § (1) A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó a változástól számított tizenöt napon belül bejelenti a közlekedési igazgatási hatóságnak. A kérelmező a bejelentéskor igazolja, hogy a tulajdonjog átruházására a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 33. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően került sor.
(2) A közlekedési igazgatási hatóság a bejelentés tényét és időpontját a nyilvántartásba három napon belül bejegyzi.”
↑ 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről.
Ez csak bejegyzés, nem átírás. Ha átírás lenne, akkor a vagyonszerzési illeték megfizetése nélkül történne.
Ingyen, vagyonszerzési illeték nélkül csak akkor végeznék el az átírást, ha a vevő egyenesági rokonod, vagy házastársad lenne, és vissztehermentesen adnád át számára az autót. De, hogy lekerüljön a nevedről, a megajándékozottnak akkor is át kéne íratnia, akkor sem volna elég a bejelentésed.
A bejelentésed, és annak alapján a bejegyzés arra alkalmas, hogy a közúti közlekedési nyilvántartó hatóság tudomást szerezzem a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változásról, és ha a vevő határidőre nem teszi meg, akkor az átírtatást kikényszerítő intézkedéseket tegyenek (automatikusan elektronikusan a NAV-hoz kerül az ügy, az elmaradt illeték miatt adóbírságot szabnak ki; illetve, ideiglenesen hatóságilag kivonják a forgalomból a gépjárművet).
Örülhetnél, hogy a vevő megoldásokkal próbálkozik, és nem veszett nyoma.
Ha úgy akarod elfelejteni az ügyet, hogy közben meggátolod az átírás teljesíthetőségét, akkor nem fog sikerülni.
Az igaz, hogy azzal a példánnyal, amin igazolták a bejelentésed, kimentheted magad mindenféle esetleges pótdíjkivetés és közlekedési bírság alól, és lesz alapod viaskodni a NAV-val a gépjárműadókivetés miatt. Az egyetlen, ami valószínűleg lezárható lehet, a KGFB lemondása. Igaz, hogy a biztosító sem látja a nyilvántartásbeli üzembentartó változást – mivel nincs –, de a többségük úgy van vele, hogy ha nem bizonyulna érvényesnek az igazolt adásvételi példányod, akkor majd fizetsz fedezetlenségi díjat. Ők könnyen vehetik. De, ahogy itt olvasom, a másik véglet a közterület-felügyelet; ha őnáluk ér el az új tulajdonos bírságot, nem egyszerű lebeszélni őket arról, hogy ragaszkodjanak a nyilvántartásbeli adatokhoz.
A te ügyedben te dönthetsz, de én kezem, lábam törném, hogy segítsem a vevőt az átírásban, ha gondja adódna vele.
Ez is no comment, hogy elhagyta. Ő is kettő példányt kapott.
Mindenképp segíteni kell ugyan azokkal az adatokkal írjatok egy szerződést ennyi az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!