Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » 19.en lejar az atiras határidő...

Lacika6505 kérdése:

19.en lejar az atiras határidő, szeretném 16.an vinni eredet vizsgára, ugyan úgy 19.a határidő eredet vizsga után? 1.en tudnám íratni kivonjak a forgalomból??

Figyelt kérdés
2021. júl. 10. 22:03
 1/3 anonim ***** válasza:
84%
Az eredetiségvizsgálat nem hosszabbítja meg az átírás határidejét.
2021. júl. 10. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ :)
2021. júl. 10. 22:16
 3/3 anonim ***** válasza:
80%

Ahhoz, hogy a hatóság bármilyen lépést tegyen, az szükséges, hogy tudomást szerezzen a tulajdonjogban beállt változásról.

Ha az eladó bejelenti az eladást, akkor egyrészt erről igazolást kap, de ami a vevőt illeti, bekerül a nyilvántartásba, hogy a szerződés alapján mikor történt a birtokba adás.

Vagyis, ha az eladó nem jelenti be, akkor semmi sem kezdődik.

Ha bejelenti, akkor várják, hogy a birtokbavételtől számított 15 napon belül eleget tégy az átírási kötelezettségnek. Ha ez nem történik meg, akkor értesítik a NAV-ot, és intézkednek a gépjármű forgalomból történő ideiglenes kivonására. Ezek nem az ügyintéző szabálykövetésén vagy jószívűségén; odafigyelésén vagy feledékenységén múlnak; a nyilvántartó rendszer automatikusan elektronikusan intézi.

A NAV azért kerül bevonásra, mert az átírás elmaradása egyben tulajdonszerzési illeték megfizetésének elmaradását jelenti; ezért adóbírságot szabnak ki.


A 15 napos kötelezettség jogszabályban úgy szerepel, hogy ennyi időn belül kezdeményezni kell az átírást.

Ennek a járvány olyan időszakaiban volt jelentősége, amikor csak előzetes időpontfoglalással lehetett ügyet intézni, és csak hetek múlva volt szabad időpont. Ilyenkor a vevő, ha 15 napon belül foglalt időpontot, akkor eleget tett az átírás kezdeményezésének, nem rajta múlt, hogy csak sokára tudják fogadni.

Most viszont már nem mentség, ha csak sokára van foglalható időpont, mert bármikor oda lehet menni előzetes időpontfoglalás nélkül.



┌─ Az pedig, hogy az eredetiségvizsgálatot te végezteted a vásárlás után, a te kockázatod. Igaz, ez az általános gyakorlat, de nem vigasztalja azokat, akik gondba kerülnek, ha nem sikerül a vizsga.

A jogalkotó abból a célból hozta létre az előzetes eredetiségvizsgálat kötelezettségét, azért alkotott erről jogszabályt, hogy a vevő biztonságosan vásárolhasson járművet, legalábbis a jármű és az okmányok hitelessége szempontjából. Erről a védelemről mondanak le, akik esetén nem a vásárlás előtt történik meg. Aztán itt is kérdezősködnek, hogy mit tehetnek, mert az eladó nem közreműködő, netán elérhetetlen. ─┘

2021. júl. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!