Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Mi a teendő, miután kölcsön...

Mi a teendő, miután kölcsön kapott autóval balesetet okoztam?

Figyelt kérdés
A bátyám egy éve angliában van, és kölcsönkértem a furgonját, mert épp költözünk. Ide is adta, csak arról elfelejtett tájékoztatni, hogy nincs érvényes KGFB rajta. Sajnos nem volt rutinom ekkora autóval, és az utánfutóval végighúztam egy parkoló autót. Biztositóval akartuk intézni, de szerencsére észrevettük, hogy nincs kgfb mielőtt hivtuk volna őket. A tulaj egy milliót követel, de szakember még nem is látta az autót(gyanítom, hogy valójában sokkal olcsóbb lenne a javítás) A bátyám nem hajlandó segíteni, pedig az ő hibája a biztositás.

2020. nov. 9. 21:14
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Mond meg a tulajnak, hogy természetesen kifizeted a kár javítását, de közösen kiválasztott fényezőbe vigyétek az autót. Így nem futhatsz abba bele, hogy összebeszél a fényezővel és lehúznak.
2020. nov. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A MABISZ fedezi ilyenkor a károsultat, amire a tesód nevén ketyeg a fedezetlenségi díj, amíg ideiglenesen/véglegesen ki nem vonja a forgalomból az autót.


A lényeg, hogy nem kell zsebből fizetnetek 1 misit, de a következményeket állnia kell tesódnak és neked.


Nem tudom hogy kell ilyenkor felvenni a MABISZ-al a kapcsolatot. Ennek nézz utánna.

2020. nov. 9. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Vagy a biztosító értesítése nélkül fizetsz a károsultnak, vagy más lehetőség híján, várható, hogy ő értesíteni fogja a biztosítót. Persze, ha nem töltöttetek ki kárbejelentőt, a közreműködésed nélkül utólag nehéz dolga lesz.


A károsultnak 30 napja van arra, hogy a káreseményt bejelentse a biztosítónál.

┌─ A károkozónak 5 napja van arra, hogy a biztosítóhoz; de mivel ez esetben nincs szerződéses biztosító, a Kártalanítási Számla (Garanciaalap) kezelőjéhez bejelentse a kárt. Ha biztosítóhoz nyújtja be a kárigényt, akkor a biztosító köteles azt a Kártalanítási számla (Garanciaalap) kezelőjéhez továbbítani.

↑ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 30. § (2) ─┘

Fogalmam sincs arról, hogy készült-e kárbejelentő, mit lép a károsult (mit tud lépni, ha nincs kárbejelentő)?


Ha van/lesz kárbejelentője, és bejelenti a káreseményt, akkor a Kártalanítási Számla (Garanciaalap) kezelője téríti meg a kárát.

Ami viszont ez esetben kellemetlen, hogy

┌─ a Kártalanítási Számla kezelője a károsult követelésének kielégítésével kapcsolatban felmerült összes ráfordítása és - átalányösszegben is megállapítható - költsége megtérítését követelheti egyetemlegesen a biztosítási fedezettel nem rendelkező üzemben tartótól és attól a vezetőtől, aki a gépjárművet az üzemben tartó engedélye nélkül vagy a biztosítási fedezet hiányának tudatában vezette

↑ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 35. § (8) és (8) a). ─┘

Az általad leírt esetben csak a testvéredtől, mint üzembentartótól, mert te nem az engedélye nélkül vezetted és nem voltál annak tudatában, hogy nincs biztosítási fedezet.


Nem tudom, mire jut a károsult, ha közvetlenül nem fizettek neki, és nincs kárbejelentő.

Ha van kárbejelentő, vagy ismerve legalább a rendszámot, a rendőrség közreműködését kéri és határidőig bejelenti a kárt, akkor viszont gondban lesztek. A jogszabály szerint, a bátyád, aztán, hogy ti egymás közt hogy vitatkozzátok, verekeditek le, az már családi ügy elég tág határig.

Persze, ha a károsult bejelenti a kárt, akkor te is „sáros” leszel, ha kifutsz az 5 munkanapból.


(Nem tudom, mióta nincs érvényes KGFB. Van rá esély, hogy a kötelező biztosítás hiánya miatt hivatalból már ki is van vonva az autó a forgalomból, csak ha ő nincs itthon, könnyen lehet, hogy nem tud az értesítésről, felszólításról.

Ha így van, az egy újabb fejezet a történetben.)

2020. nov. 10. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha nincs biztosításod, akkor vagy fizetsz, mint a kisangyal, vagy a sértet feldob és komolyabb gondjaid lesznek.
2020. nov. 10. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Eleve furcsa ez a történet - a furgon ki volt vonva a forgalomból? Mert ha nem akkor ketyeg rajta a fedezetlenségi díj (ami alapján a MABISZ fizetni fog). Ha meg ki volt vonva a forgalomból akkor el sem indulhattál volna vele...
2020. nov. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Szóval a történetben volt egy utánfutó és azzal okoztad a kárt.

Ez abból nagyszerű, hogy az külön járműként működik és annak is van (jó esetben) biztosítása.


Próbáld meg azon keresztül rendezni.

2020. nov. 10. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
1 millió az rengeteg annyiért már 2 autót is úgy fényeztetek újra hogy telibe az egészet és abba a kisebb hibák javítása is beleférne. Nyilván akinek kárt okoztál biztosan nyerni akar jó sok pénzt ezért magyaráz ez egy milliókat. Ha egy autónak csak az egyik odalát kell teljesen újra fényezni akkor is maximum 250 ezerből kijön a dolog, de legyen 300 ezer Ft de az már tényleg a plafon ebben az árban. Nekem az autómon csak a jobb hátsó ajtó és a mögötte lévő kerékív sérült meg egy hasonló dolog miatt, és ahova vittem újra fényeztetni ott a srác annyit mondott hogy nem is kell az ajtót teljesen telibe, meg a kerékívet sem, csak szépen kimaszkolta azokat a részeket amihez úgymond kár lett volna nyúlni, szépen lecsiszolta fémig, némi töltő gittel javított 1-2 pici hibát, kapott egy alapozót, kapott egy bázis réteget, le lett szépen lakkozva, és hogy ne legyen annyira látványos az eltérés az új és a régi festés között kapott még egy polírozást és meg is oldódott a probléma. Megfelelő fényviszonyoknál és nagyon közelről nézve látszik nagyon minimális eltérés, de 20 emberből kb 4 mondta meg hogy van némi eltérés, az a 4 ember is azért szúrta ki mert Ők már láttak olyan autót aminek javították a fényezését.
2020. nov. 10. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7

Nem tudunk semmi a balesetről. Egy komolyabb autóhoz pl. egy hátsó lámpa több százezres tétel. Egy lökös szintén ha mondjuk letörtek a műanyag fülek. És tökre megértem, ha az 1-2 éves autómat valaki végigzúzná én sem mondanám, hogy nyugodtan keressen a bontóban egy új lámpát meg hegesszék vissza a műanyag füleke a lökösre - vegyen rá újat.


Arról nem is beszélve, hogy akár milyen szépen húznak ki / javítanak ki egy fém elemet és fényezik újra az az autó onnantól kezdve sérült és százezrekkel vagy miliókkal ér kevesebbet a piacon.

2020. nov. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kiszállsz, elsomfordálsz, aztán bejelented, hogy ellopták a kocsit.
2020. nov. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Végül megoldódott az ügy, már kifizettem. Nem engedett az egy millióból, mert amilyen szerencsém vam, pont egy három éves passatot sikerült ledarálnom. A bátyám volt olyan kedves és nem pótolt semmit az ügybe, pedig szerintem minimum a felét ő kellett volna kifizesse. Szerencsére az utóanfutó alig sérült, és azt nem követeli, hogy kifizessem.
2020. nov. 15. 15:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!